Çözüldü Rampage Redsky 700W 80+ Bronze Kasa Hakkinda

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,097
Bu tarz güç kaynaklarında ilk sormanız gereken soru şu; "Güç kaynağında hangi korumalar var?"

1- OCP: Yüksek Akım Koruması
2- OVP: Yüksek Voltaj Koruması
3- UVP: Düşük Voltaj Koruması
4- OPP: Yüksek Güç Koruması
5- OTP: Yüksek Sıcaklık Koruması
6- SCP: Kısa Devre Koruması
7- SIP: Ani Dalgalanma ve Ani Akım Koruması
8- PWR_OK: İyi Güç Sinyali

Eğer yukarıdaki korumalar arasında OCP, OVP, UVP, OPP, SCP yoksa, o güç kaynağını tercih etmem. Markası ne olursa olsun. Rampage markasına ait o ürünlerde de genelde "fason üretim" mantığında Türkiye'de satıldıkları için yetersiz bilgiler olabiliyor.

Patlayacağını düşünmüyorum. Ancak ani gerilim, yüksek voltaj, düşük voltaj veya sürekli dalgalanmalarda güç kaynağınızın bilgisayarınızı koruyabilmesi gerekir. Parçalar ona emanet. Koruyacak kapasitesi yoksa, işimi şansa bırakmazdım.

Şöyle bir video hazırlamıştım güç kaynakları ile ilgili. Müsait bir vaktinizde göz atabilirsiniz;

KS

Honor20

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Bu tarz güç kaynaklarında ilk sormanız gereken soru şu; "Güç kaynağında hangi korumalar var?"

Eğer yukarıdaki korumalar arasında OCP, OVP, UVP, OPP, SCP yoksa, o güç kaynağını tercih etmem. Markası ne olursa olsun. Rampage markasına ait o ürünlerde de genelde "fason üretim" mantığında Türkiye'de satıldıkları için yetersiz bilgiler olabiliyor.

Patlayacağını düşünmüyorum. Ancak ani gerilim, yüksek voltaj, düşük voltaj veya sürekli dalgalanmalarda güç kaynağınızın bilgisayarınızı koruyabilmesi gerekir. Parçalar ona emanet. Koruyacak kapasitesi yoksa, işimi şansa bırakmazdım.

Şöyle bir video hazırlamıştım güç kaynakları ile ilgili. Müsait bir vaktinizde göz atabilirsiniz;

Yanıtladığınız için teşekkür ederim. PSU nun koruma özelliklerini ögrenmek için rampage tarafına mail attım. Peki güç kaynağı yetersizse ups alsam( kesintisiz güç kaynağı) sizce mantıklı bir yatırım olur mu güç kaynağını değiştirmek yerine? Bir de PSU özelliklerine baktığımda MTBF değeri 200.000 saat olarak gözükmekte. Ürünün teknik açıdan güç dağılımı da resimdeki şekilde. Bu değerler psunun uzun ömürlülüğü ve güvenliği hakkında fikir verir mi? Benim sistemim rtx 3060 ve i5 12400f kombinasyonuyla yaklaşık 550w tüketme potansiyeli olan bir sistem.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230822_031249.jpg
    Screenshot_20230822_031249.jpg
    330 KB · Görüntüleme: 4
KS

Honor20

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3

Hocam rampage teknik destek bölümüyle görüştüm. 700w olan modelde yüksek akım ve voltaj, düşük akım ve voltaj gibi durumlara karşı ürünün korumasının olduğunu olası kötü bir senaryoda ürün sistemi korumaya alıp kapatır ve en kötü ihtimalle güç kaynağı hasar alır, diğer bileşenler zarar görmez dediler. Bu koruma özellikleri artık çoğu güç kaynağında standart olarak geldiğinden genelde belirtilmiyormuş.

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,097
Hocam rampage teknik destek bölümüyle görüştüm. 700w olan modelde yüksek akım ve voltaj, düşük akım ve voltaj gibi durumlara karşı ürünün korumasının olduğunu olası kötü bir senaryoda ürün sistemi korumaya alıp kapatır ve en kötü ihtimalle güç kaynağı hasar alır, diğer bileşenler zarar görmez dediler. Bu koruma özellikleri artık çoğu güç kaynağında standart olarak geldiğinden genelde belirtilmiyormuş.

Yani yanıltıcı bir cümle bence. Standart gelmiyor maalesef. Gelse bile 2-3 tanesi geliyor. Bunun garantisini firma size verdiyse, kullanmaya devam edebilirsiniz. Bir problem çıkmaz diye düşünüyorum.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri