RDR 2 de kapanma ve donma yaşıyorum

brkndgn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
RDR 2 oynarken oyun kendini kapatım bu hatayı veriyor. Her şeyi ultrada 2 k da oynuyordum ki steam fps de 45 50 fps yazması bir işkillendiriyordu zaten ama oyunu kapanmasına anlam veremiyorum. Ryzen 5 5600x anakartım ve rtx 3070 ekran kartım var ben bunu bu bilgisayarla kaldıramayacaksam neyle oynayacağım anlamadım.  1 yıl 2 ay önce falan aldım daha bilgisayarı termal macun yenilemek gerekir mi bilemedim ne yapabilirim? Masa üstü bilgisayarım

6qkpufgfgvw31.png

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Cvp: RDR 2 de kapanma ve donma yaşıyorum

Sorun size yada donanımlara özel değil. Benzer sorunu AMD , INTEL ve NVIDIA fark etmeksizin pek çok kişide yaşandığını gördüm araştırırken. Çözüm önerisi bulunca önerinizi yapacağım ancak öncesinde eğer oyunu daha önce kurduysanız ve ilk defa açıyorsanız dosya doğrulama veya kaldırıp tekrar kurmayı deneyin.

KS

brkndgn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
ya eğer donanıma özgü değilse cidden sevinicem çünkü çok tadım kaçtı  peki termal macunu falan ne zaman yenilemek gerekir 75 derecede falan calısıyor oyun oynarken genelde etkisi vardır ya da yoktur da en azından tedbir almak gerekiyorsa alayım

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

75 derece işlemci için ciddi bir değer değil ama stok soğutucu kullanıyorsunuz sanırım? Eğer öyleyse ki oyunda bu sıcaklık değerine çıktığına göre öyle diye tahmin ediyorum kule tipi bir hava soğutma alın derim size. Oyunda 60 civarı gezersiniz bu sayede.

Macun olayına gelirsek bu sıcaklıkta yani 75 civarında yılda bir değiştirmek gerekebilir. Macun kuruması yada azalması söz konusu olabilir 1 yıllık sürede. Belki 1 yıl 6 ay ama maksimum bu kadar sürede değiştirmeniz gerekebilir bu sıcaklıklarda sürekli oyun oynuyorsanız her gün.

Çözüm önerinizi yapacağım. Nette birkaç öneri buldum işe yaradığını belirten kullanıcılar tarafından.

Bulduğum çözümler şunlar;
  1. Oyunun EXE yani oyunu çalıştıran dosyayı oyunun klasöründen bulun ki rdr2.exe olarak geçiyormuş kendisi. Daha sonra bu EXE dosyasına sağ tıklayın ve Özelliklerini açın. Daha sonra Uyumluluk sekmesine gelin ve Bu programı yönetici olarak çalıştır seçeneğini onaylayın. Daha sonra bu şekilde deneyin.
  2. İşe yaramazsa aynı şekilde ilerleyip bu sefer Uyumluluk penceresinde ek olarak birde Tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırak seçeneğini onaylayın ve birde bu şekilde deneyin.
  3. Eğer Windows 11 kullanıyorsanız ve yukarıdakiler işe yaramazsa aynı şekilde ilerleyip bu sefer Uyumluluk penceresinde ek olarak bide Uyumluluk Modu ayarını aktif edin ve Windows 10 veya 8 yapıp deneyin.
  4. Tüm bunlara ek olarak dahili Windows Defender yada harici antivirüs yazılımı içinden RDR2 ve Rocstar Launcher yazılımlarının ana klasörlerini dışlama ayarlarına alın ki antivirüsler bu klasörlere müdahale ediyorlarsa etmesinler.        

KS

brkndgn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Kule tipi hava soğutucu nedir google yazdığım zaman benim stok fan gibi şeyler cıkıyor ama maliyeti nedir bir de ek olarak sıvı soğutucu falan gerekir mi aralarında cok fark var mıdır 

alttaki seçenekleri deniyor olacağım

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

120mm sıvı soğutucular genelde Kule Tipi hava soğutucular ile denk performans sunarlar ama daha temiz bir görüntü sundukları için sıvı soğutucular tercih edilebilir tabi. Kule tipi hava soğutucu aşağıdaki resimdeki gibi dik duran fan tasarımına sahip soğutuculardır. Tabi bunlarında iyisi ve kötüsü var. Hepsi bir değil.

738801108_0.jpg

Bu arada bu tip iyi bir soğutucu şart değil sadece bütçeniz varsa alın diye söyledim.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri