Reset Atma ve Radeon Hatası!

mer33

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Pc durduk yerde birden reset atıyor ama açılmıyor. Sadece pervaneler çalışıyor ışıklar açılıyor ama görüntü gelmiyor. Ben de kasa üstündeki reset tuşuna basarak açıyorum. Açıldıktan sonra resimde gördüğünüz hatayı veriyor. Reset atmasının bu hatayla bir ilgisi var mıdır? İlk başlarda önemsemedim ama son zamanlarda sıklaştı. Donanım: Gigabyte B450M S2H anakart R5 2600  RX590 Sapphire Nitro+  Patriot 8gb 3000mhz ram   Patriot 480gb SSD    600w coolermaster kasa.

NLR14X.png

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Sorununuz %99 ekran kartından yazılımsal yada donanımsal kaynaklı bir sorun.

Radeon yazılımından Global WattMan ayarlarından ayarları Resetleyip tekrar deneyin. İşe yaramaz ise bu videodaki ayarları uygulayın. BIOS ayarlarınıza girip Boot sekmesinde Fast Boot seçeneğinin disable olduğundan emin olun. Buda işe yaramaz ise Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri\Sistem Ayarları bu konuma girip Şu anda kullanılmayan ayarları değiştir deyip Hızlı başlatmaya aç kutusunun işareti varsa kaldırın ve kaydedin. Sistemi yeniden başlatıp tekrar kontrol edin sorunu.

KS

mer33

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Sorununuz %99 ekran kartından yazılımsal yada donanımsal kaynaklı bir sorun.

Radeon yazılımından Global WattMan ayarlarından ayarları Resetleyip tekrar deneyin. İşe yaramaz ise bu videodaki ayarları uygulayın. BIOS ayarlarınıza girip Boot sekmesinde Fast Boot seçeneğinin disable olduğundan emin olun. Buda işe yaramaz ise Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri\Sistem Ayarları bu konuma girip Şu anda kullanılmayan ayarları değiştir deyip Hızlı başlatmaya aç kutusunun işareti varsa kaldırın ve kaydedin. Sistemi yeniden başlatıp tekrar kontrol edin sorunu.

Dediklerinizi deneyecem ancak global wattman diye bir sekme yok.

Axxeque

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Şu aşamaları yaparsan çözülecektir. AMD Teknik tarafından mail olarak atılan çözüm aşamaları.

Thank you for your email.

I understand that you are experiencing the issue with the system crash in your system equipped with the Radeon 5700XT graphic card.

I request you to give a try by performing clean installation of latest 19.10.1 driver by using the DDU utility and check the issue status.

please make sure of using the latest BIOS and the chipset version available for your Motherboard.

I suggest you to please disable the windows auto update in the "Show and hide" tool

To be on the safer side, I request you to please create System Restore point before performing any troubleshooting steps.

· Step 1 – Please use DDU Utility (Display Driver Uninstaller) by launching it in Safe mode and uninstall the previous driver. It will help you completely uninstall AMD graphics card drivers and packages from your system, without leaving leftovers behind.

· Step 2 – then restart your computer again and enter into the normal windows mode.

· Step 3 - install all the critical and recommended updates from Windows. (make sure windows is not installing the display driver)

Step 4 – Again restart the computer and then install 19.10.1 drivers by clicking this below link. Please disconnect the network connection and disable antivirus before running the installer file.

Also please disable the enhanced sync if you enabled it in the Radeon global settings for more info please visit the below link

KS

mer33

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
İki çözümden birisi işe yaramalı deneyip sonucu bildirirseniz diğer kullanıcılarda faydalanabilir.

hızlı önyükleme yi kapadım. Geçti gibi oldu ama dün yine aynı şeyi yaşadım. videodaki ayarları uyguladım bugün. işe yarayıp yaramadığı kısa vadede anlaşılmıyor. 1hafta süresince aynı durumu yaşamaz isem işe yaradığını gösterecektir. En geç 1 hafta sonra buraya sonucu yazarım. Çünkü bu hatanın belli bir periyodu yok. Masaüstü açık hiç bir işlem yapmıyorkende olabiliyordu. Oyun oynarkende olabiliyordu. Bazen de 3-4 saat kesintisiz oyun oynadığım da hiç bir şey olmuyordu. Bu nedenle en sağlıklı sonuç için 1 hafta beklemeyi düşünüyorum.
Ayrıca şunu da ekliyeyim. Radeon driver güncellemesi geldiğinde bir bildirim vermiyor ancak yazılımın içinde aşağıdaki resimde açtığım bölümde gösteriyor. Kullanıcılar burayı arada bir kontrol etsin. Benim driver ımda güncel değildi.
mXWDg1.png

KS

mer33

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Axios' Alıntı:
Şu aşamaları yaparsan çözülecektir. AMD Teknik tarafından mail olarak atılan çözüm aşamaları.

Thank you for your email.

I understand that you are experiencing the issue with the system crash in your system equipped with the Radeon 5700XT graphic card.

I request you to give a try by performing clean installation of latest 19.10.1 driver by using the DDU utility and check the issue status.

please make sure of using the latest BIOS and the chipset version available for your Motherboard.

I suggest you to please disable the windows auto update in the "Show and hide" tool

To be on the safer side, I request you to please create System Restore point before performing any troubleshooting steps.

· Step 1 – Please use DDU Utility (Display Driver Uninstaller) by launching it in Safe mode and uninstall the previous driver. It will help you completely uninstall AMD graphics card drivers and packages from your system, without leaving leftovers behind.

· Step 2 – then restart your computer again and enter into the normal windows mode.

· Step 3 - install all the critical and recommended updates from Windows. (make sure windows is not installing the display driver)

Step 4 – Again restart the computer and then install 19.10.1 drivers by clicking this below link. Please disconnect the network connection and disable antivirus before running the installer file.

Also please disable the enhanced sync if you enabled it in the Radeon global settings for more info please visit the below link

Hocam DDU yu çalıştırdığımda önüme seçenekler sekmesi açıldı. Burada AMD kısmında 2 tane tik atılmamış ve sonunda da önerilmez yazıyor. Bu seçenekleri olduğu gibi mi bırakayım yoksa onları da mı seçeyim?
anZyGz.png

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Direkt sadece en alttaki seçeneği işaretlesiniz yeterli sonra yazılımıu tekrar başlattığınızda size güvenli mod penceresini gösterek tamam deyin sistem güvenli modda başlayacak hwpsi bu kdar.

KS

mer33

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Direkt sadece en alttaki seçeneği işaretlesiniz yeterli sonra yazılımıu tekrar başlattığınızda size güvenli mod penceresini gösterek tamam deyin sistem güvenli modda başlayacak hwpsi bu kdar.

güvenli mod da yaptım işlemi ama amd sürücü klasörünü sil tikini de işaretledim. bir de bunu deneyecem bakalım. Hazır yeni driver güncellemesi gelmişken.
Wattman ayarlarını o video da söylendiği gibi değiştirdiğim uzun bir süre hatayı vermedi ancak bariz bir performans düşüşü yaşatıyor. Zira Oyunlarda  20-30 arası bir FPS düşüşü yapıyıor ki bu da görmezden gelinecek gibi değil. Ona rağmen bugün yine reset attı.

KS

mer33

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Sürücü kurulumunu yapıp standart ayarlar ile deneyip sonucu bildirin bakalım son duruma.

[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Yaklaşık 4 saatlik oyun deneyimim sonucunda [/font][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]İlk izlenim olarak şunu söyle[/font][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]yebilirim(tabi psikolojik de olabilir [/font][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]  :shy: [/font][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif] ) sistem genel olarak daha stabil çalışıyor. Oyunda FPS dropları olmadı. Henüz bir reset atma durumu da olmadı. Wattman ayarlarında hiç bir değişiklik yapmadım(fan hızı profili dışında. Onuda zaten her zaman düzeltiyorum. Kendim ayarlamaz isem sıcaklık gereksiz yükseliyor). Max sıcaklık 70 dereceyi gördüm ki internetteki videolarda gördüğüm kadarıyla bu kart için normal bir değer. Genel olarak 55-59 derece arasında seyrediyor. işlemci de oyun sırasında 55 derece cıvarında kalıyor. Eski değerlerim ise şöyle idi: hem işlemci hem de ekran kartı 75 dereceleri rahat görüyordu.[/font]

[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Tabii doğru sonuç uzun kullanımda( 1 hafta içinde) ortaya çıkacaktır. Umarım bu şekilde devam eder.  :angel:[/font]
[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Uzun kullanım sonucunu da buraya yazarım. İnşallah çaresi budur da herkes yararlanır. Çünkü gördüğüm kadarıyla bu konudan muzdarip olan kişi oldukça fazla.[/font]

KS

mer33

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Malesef gene wattman hatası verdi. artık geri göndermeyi düşünüyorum. :(

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Bir çözüm tabi gönderebilirsiniz.

Genelde bu sorun Shapphire kartlarda oluyor ASUS yada MSI ürünlerde bu kadar çok yok diye biliyorum birde tabi AMD kartların baş belası aklınızda bulunsun diye bu bilgileri vereyim dedim.

Enes Değirmenci

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
0
Asus ürünümde yaşamıştım bu sorunu. En güncel yazılım yerine ondan önceki driverlardan birini indirerek sorunu çözebilmiştim. Denermisiniz ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Bende tam Asus ve Msi ürünlerde o kadar rastlamadım derken vaz geçtim onlardada sık oluyor :D Eski sürücü ile çözüm olabilir Enes güzel bir yere parmak basmış deneyin bence.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri