RTX 3080 ve 6900 XT GPU indirimi!

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Cvp: RTX 3080 ve 6900 XT GPU indirimi!

Şunu belirteyim şu an fiyatını en çok hak eden gpu Rtx 3080 ( tabiki de dolar bazlı ) . İtopyada 20.000 e Gigabyte nin modelini gördüm . Eth nın düşüşü ile fiyatlarda düşüyor . Lhr olmasına rağmen iyi kazım yapan da bir kart . İhtiyacı olan fiyatı değerlendirsin .

KS

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133

Soğutma tasarımında Gigabyte modelleri bu Palit GamingPRO ve GameROCK serisi kadar başarılı değil ama genel olarak oda tercih edilebilir tabi.

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757

Son olarak ekleyeyim  Palit ve Pny üreticilerin 3070 modelin üstündeki Rtx 3 processor kartlarına bakarken ısı ve performans eğrilerini iyi inceleyin ( gamerock dahil değil bu söylediğine ) . Rakiplerine nazaran daha yüksek sıcaklık ve daha düşük performans sergiliyorlar.

KS

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133

Genel sıcaklık tasarımları PALIT serisinde daha başarılı. Daha sıcak çalışmıyor VRM ve Bellek kanadında özellikle. Siz nereden bakıyorsunuz bunlara bilmiyorum ama bunları detaylıca çok araştırdım kesin bilgi diye bakabilirsiniz yani buna. Hatta şöyle ki bu Gaming PRO modelinin sıcaklık rakipleri MSI RTX 3080 Gaming X Trio , EVGA RTX 3080 FTW3 gibi kartlar. O kadar iyi model diyebilirim kendisi için

GameROCK zaten soğutmada RTX 3000 ailesinde en tepeyi ASUS ROG ile paylaşıyor. Birde buna sonradan MSI Suprim X modeli eklendi diyebiliriz.

Benim GPU incelemeleri için baktığım kaynaklardan ilk 3 yabancı kaynak, techpowerup, guru3d ve pcgamer sayfaları. Hepsinin sonuçları ortak ki bunlar sadece 3 kaynak. Diğer kaynaklarda da benzer sonuçlar var.

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757

Yanlışlıkla 2 kere ekledim sanırım videoyu , kaynaklarda techpower up da mevcut . Polonya Krakow teknoloji fuarı etkinliğinde palit standı hatlarımızdan ders aldık diye masaya çat diye gamerock OC yi koymuştu . 3080 ti için . Palit teknoloji ekibinin kendi ağzından duydum bunları . Videoda izleyebilirsin linkteki kart 100 lük puanlamada totelde ilk yüzde 45 in içinde kalıyor . Isı stabilite , vrm kapasitesi , performans , OC yapabilme tüm testleri var .

KS

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
BatuhanKLC' Alıntı:

Bu kanalı bende takip ediyorum ama piyasadaki diğer kanallardaki bilgilerin aksine paylaşımları var gibi duruyor. Videoda kullanmış olabilir bu kanalları ama kanalların direkt incelemelerini kontrol edin derim. Örnek verecek olursam TR üzerinden bir akrabam Mining sistemleri kuruyor ve elinden neredeyse tüm kartlar geçti. Kendisinin söylediğine göre VRM ve Bellek kanadı en az ısınan kartlar ROG, TUF, Palit serilerinin 3000 ailesindeki LHR olmayan tüm kartları ve MSI markasından Trio X ki Suprim X modeli bile daha fazla ısınıyormuş Trio X modelinden öyle düşünün. Diğer bileşenlerdeki ısının fazlalığı GPU ısısını da doğrudan etkiliyor haliyle. Bunu kesin kabul etmek doğru olmaz tabi ama size sadece bir örnek verdim. Genel olarak en az 3 kaynaktan bir bilgiyi aynı oradan doğrulukla değerlendirmeden bir bilginin doğruluğunu benim görüşümce kabul edemeyiz.

Sizin dediğiniz diğer şeylere bakacak olursak direkt duydum dediğiniz bilgiye yanlış demiyorum tabi haddime değil sadece gözlemlediğim ve duyduklarımı size ilettim. Özetle konu zaten indirim konusuydu bilgilerimizi paylaştık ortada her şey. Gerisi insanlara kalmış.

Ahmet B.

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

Öncelikle bilgilendirme için teşekkür ederim,3080 ekran kartını alsak sıkıntı yaşamamak için işlemci ve anakart  olarak ne tercih edebilirz acaba

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757

Tabiki de kabul edemeyiz , ben size atmadan hemen önce izledim videoyu dediğim gibi benim kaynağım palit ekibiydi direk bahsettiğim gün tüm seviye kartlarını karşılaştırmış ve gamerock OC ler giriş seviyesi kartlara nazaran 10 derece soğuk stabil ve OC ye açık çalışıyordu . Markayı kötülemek değildi amacım hatta attığım videodan başka kaynağa da bakmadım çünkü kaynak hafızadaydı , belki bu video özelinde dediğiniz doğru olabilir bilmiyorum ama palit hatasını kabul edip daha iyisini geliştirmiş . Pny için aynı şeyi söyleyemeyeceğim . Bakayım biraz daha kaynak müsait olunca . Şahsen hiç rtx 3000 serisi palit kart kullanmadım, Pny de aynı şekilde .

KS

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133

Güncel pazarda 5600X AMD platformunda minimum ve INTEL platformunda minimum 12400 seçebilirsiniz.

KS

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
RE: Cvp: RTX 3080 ve 6900 XT GPU indirimi!

BatuhanKLC' Alıntı:
Tabiki de kabul edemeyiz , ben size atmadan hemen önce izledim videoyu dediğim gibi benim kaynağım palit ekibiydi direk bahsettiğim gün tüm seviye kartlarını karşılaştırmış ve gamerock OC ler giriş seviyesi kartlara nazaran 10 derece soğuk stabil ve OC ye açık çalışıyordu . Markayı kötülemek değildi amacım hatta attığım videodan başka kaynağa da bakmadım çünkü kaynak hafızadaydı , belki bu video özelinde dediğiniz doğru olabilir bilmiyorum ama palit hatasını kabul edip daha iyisini geliştirmiş . Pny için aynı şeyi söyleyemeyeceğim . Bakayım biraz daha kaynak müsait olunca . Şahsen hiç rtx 3000 serisi palit kart kullanmadım, Pny de aynı şekilde .
Revizyonlara göre sıcaklık performansları ve üretimler değişmiştir. Sonuçta şuan piyasada LHR revizyonlar var. Sıcaklık performansları şuan ilk modellere göre daha iyi onu zaten başta bilmemiz gerek. Zaten F/P oranında genel değerlendirme olarak PALIT GamingPRO modelini Gigabyte markasının tüm serisinde genel sıcaklık performansında daha başarılı sonuçlar vermiş burada markayı kötülemiyorum sadece genel değerlendirme yapıyor. Yoksa Gigabyte markasının AORUS varken Palit GAMINGPRO bende tercih etmem. PNY kartını genelde zaten oyunda tercih ediyorlar orada çok başarılı. İş deneyimi konusunda bu söylediklerim ve oyun tabi. Ortak karmada ki performanstan bahsettim genel olarak. Neyse çok uzadı ya.

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757

Ben senle bilgi paylaşımında bulunmaktan keyif alıyorum bro , varsın uzasın müsait değildim daha bakamadım güncel testlerine .Bakınca ekleyeceğim araştırmalarımı,

KS

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
BatuhanKLC' Alıntı:
Ben senle bilgi paylaşımında bulunmaktan keyif alıyorum bro , varsın uzasın müsait değildim daha bakamadım güncel testlerine .Bakınca ekleyeceğim araştırmalarımı,

Eyvallah, bekliyorum kaynaklarını. :)

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,147

Perşembe günü MSI RTX 3080 12GB LHR vs RX 6900 XT vs RX 6800 XT vs RTX 3070 adlı video yayınlayacağım. Konuyu görünce yorumlamak istedim. 4 kart arasında şaşırtıcı bir sonuç olmasına karşın MSI RTX 3080 SUPRIM X modeli 78 derecelere çıkıyor. Fakat RX 6900 XT ve RX 6800 XT 65 derecelerde.

Sonra şaşırdım dedim normalde AMD tabanlı kartlar piyasada tam tersi algıda. İçini açtım ne göreyim; 15 adet termal ped kullanılmış. Buna rağmen 78 dereceleri görüyor. 6900 XT'nin içini açtığımda ise 5 termal ped var. Fakat VRM ve mosfetlerin üzeri metalleri ile kapatılmış. Termal ped yerine ince metal kaplama çok daha iyi bir sonuç üretiyor. Açıkçası SUPRIM X gibi bir karttan da aynı performansı beklerdim.

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757

şurada çok kapsamlı bir inceleme yazısı var , telefondan girdiğim için next page yapıyorum PC den ne olur bilmiyorum ilerleyerek bakabilirsiniz .

Bıraktığım diğer linkte de ciddi detaylı incelemesi yer alıyor.

​​​İNceleme olarak bu kadar yeterli diye düşünüyorum link açısından . Genel izlenimim evet attığım videodaki kadar yerden yere vurmamışlar fakat , clock speed konusunda stock rtx 3080 in üstüne çok çıkamaması , performans verilerinin beklenenden düşük çıkması ( birçok oyunda OEM rtx 3080 in gerisinde kalıyor ) 
Fan sesinin rakiplerine göre rahatsız edici olması 
Isı değerlerinin fena olmaması ( ortalama üstü ) 
Ama bunların yanı sıra fiyatının da diğer üreticilerden ucuz olması , diğer üreticilerden kasa içinde daha az slot kaplaması  gibi artılarından da bahsetmişler. 
Şahsi fikrim araştırmam sonucu ; 3070 ve üzeri kartlarda arada 1-2 k fiyat farkı olsa bile üst seviye bir kart almanın daha iyi olacağı yönünde.
Örn ;gamerock oem rtx 3080 den yüzde 12 daha performanslı ama bu kart yer yer altında kalıyor founders edition kartın .
Eğer arada 3-5 k fiyat farkı varsa tercih edilebilir , ama daha düşükse fiyat farkı üst seviye modellere bakılmasında fayda var diye düşünüyorum . Çok ciddi bir araştırma çıkarımı değil bu sonuç bunu da belirteyim . 
Son olarak Palit ve Evga (25 yaş üstü tüm kardeşlerim abilerim bilir ) zamanının tüm internet kafelerin ve bilgisayar teknik servislerinin duvarlarını ve camlarını süsleyen markalar , ulaşılması zor ama zamanının muhteşem ürünleri . Bu 2 markaya daha duygusal yaklaşmamıza sebep oluyor olabilir ( benim için böyle ) . Ama iyiye iyi kötüye de kötü demeliyiz . Game rock OC kesinlikle uygun fiyat bulunursa kaçırılmayacak bir seri iken , gaming pro ve gaming OC rakiplerine nazaran daha alt seviyede kalıyor . İyi geceler Uğur , yorumunu bekliyorum . Bence keyifli bir başlık ve konuşma oldu. Hatta aklıma 1 GB 256 bit Evga 9800 GT m geldi.  ;)

OceanLaB' Alıntı:
Perşembe günü MSI RTX 3080 12GB LHR vs RX 6900 XT vs RX 6800 XT vs RTX 3070 adlı video yayınlayacağım. Konuyu görünce yorumlamak istedim. 4 kart arasında şaşırtıcı bir sonuç olmasına karşın MSI RTX 3080 SUPRIM X modeli 78 derecelere çıkıyor. Fakat RX 6900 XT ve RX 6800 XT 65 derecelerde.

Sonra şaşırdım dedim normalde AMD tabanlı kartlar piyasada tam tersi algıda. İçini açtım ne göreyim; 15 adet termal ped kullanılmış. Buna rağmen 78 dereceleri görüyor. 6900 XT'nin içini açtığımda ise 5 termal ped var. Fakat VRM ve mosfetlerin üzeri metalleri ile kapatılmış. Termal ped yerine ince metal kaplama çok daha iyi bir sonuç üretiyor. Açıkçası SUPRIM X gibi bir karttan da aynı performansı beklerdim.
Başlığa hoşgeldin hocam , merakla bekliyorum videoyu , yanlışım varsa düzeltin MSI gpu konusunda ya hep çok sesli çalıştı ya da ısı değerleri rakiplerine nazaran 3-5 derece yüksekti ( sıvı soğutmalı modellerden bahsetmiyorum ) . Ama top tier gpu larına da yakışmamış . Bir bilgilendirme de ben ekleyeyim Evga Ftw3 Rtx 3070 tam yükte yüzde 70 fan hızı ve 65-66 dereceyi geçtiğini hiç görmedim . Konuya devam edeyim  :)  sanırım AMD tabanlı kartların sıcak çalışma algısı ATI zamanlarından geliyor . Cayır cayır yanıyordu o zaman kartlar  :D

KS

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
BatuhanKLC' Alıntı:

şurada çok kapsamlı bir inceleme yazısı var , telefondan girdiğim için next page yapıyorum PC den ne olur bilmiyorum ilerleyerek bakabilirsiniz .

Bıraktığım diğer linkte de ciddi detaylı incelemesi yer alıyor.

​​​İNceleme olarak bu kadar yeterli diye düşünüyorum link açısından . Genel izlenimim evet attığım videodaki kadar yerden yere vurmamışlar fakat , clock speed konusunda stock rtx 3080 in üstüne çok çıkamaması , performans verilerinin beklenenden düşük çıkması ( birçok oyunda OEM rtx 3080 in gerisinde kalıyor ) 
Fan sesinin rakiplerine göre rahatsız edici olması 
Isı değerlerinin fena olmaması ( ortalama üstü ) 
Ama bunların yanı sıra fiyatının da diğer üreticilerden ucuz olması , diğer üreticilerden kasa içinde daha az slot kaplaması  gibi artılarından da bahsetmişler. 
Şahsi fikrim araştırmam sonucu ; 3070 ve üzeri kartlarda arada 1-2 k fiyat farkı olsa bile üst seviye bir kart almanın daha iyi olacağı yönünde.
Örn ;gamerock oem rtx 3080 den yüzde 12 daha performanslı ama bu kart yer yer altında kalıyor founders edition kartın .
Eğer arada 3-5 k fiyat farkı varsa tercih edilebilir , ama daha düşükse fiyat farkı üst seviye modellere bakılmasında fayda var diye düşünüyorum . Çok ciddi bir araştırma çıkarımı değil bu sonuç bunu da belirteyim . 
Son olarak Palit ve Evga (25 yaş üstü tüm kardeşlerim abilerim bilir ) zamanının tüm internet kafelerin ve bilgisayar teknik servislerinin duvarlarını ve camlarını süsleyen markalar , ulaşılması zor ama zamanının muhteşem ürünleri . Bu 2 markaya daha duygusal yaklaşmamıza sebep oluyor olabilir ( benim için böyle ) . Ama iyiye iyi kötüye de kötü demeliyiz . Game rock OC kesinlikle uygun fiyat bulunursa kaçırılmayacak bir seri iken , gaming pro ve gaming OC rakiplerine nazaran daha alt seviyede kalıyor . İyi geceler Uğur , yorumunu bekliyorum . Bence keyifli bir başlık ve konuşma oldu. Hatta aklıma 1 GB 256 bit Evga 9800 GT m geldi.  ;)

OceanLaB' Alıntı:

Başlığa hoşgeldin hocam , merakla bekliyorum videoyu , yanlışım varsa düzeltin MSI gpu konusunda ya hep çok sesli çalıştı ya da ısı değerleri rakiplerine nazaran 3-5 derece yüksekti ( sıvı soğutmalı modellerden bahsetmiyorum ) . Ama top tier gpu larına da yakışmamış . Bir bilgilendirme de ben ekleyeyim Evga Ftw3 Rtx 3070 tam yükte yüzde 70 fan hızı ve 65-66 dereceyi geçtiğini hiç görmedim . Konuya devam edeyim  :)  sanırım AMD tabanlı kartların sıcak çalışma algısı ATI zamanlarından geliyor . Cayır cayır yanıyordu o zaman kartlar  :D

testin genel karta özel pozitif değerlendirmesi Founders Edition'dan daha iyi soğutma + ekstra verilen destek braketi ve kısıtlanmış bile olsa RGB artısı olması denmiş. Negatife OC performansının yani genel frekanslarının yükseltme payının az olması yani ekstra OC için çok bir şey bırakmamışlar karta yani kart sınırlarında geliyor denmiş ve fan profilleri arasındaki geçişlerin sert olmasından bahsedilmiş. Yani sessiz bir profilden yavaşça değil de aniden yüksek profile çıkıyormuş.

- Buradaki değerlendirmeye bakacak olursak benzer şeyler söylenmiş. Kartı Founders Edition'dan ayarında güçte bırakıp soğutma ve görselliğe çalışılmış denmiş ki benzer şeyler ilk siteyle.

Ek olarak bende birkaç bağlantı bırakayım.
  • - Birebir aynı şeylerden bahsedilmiş. Founders Edition'dan iyi soğutma ve iyi görünüm ama frekanslarda bir artı sunmamış denmiş. Ses konusunda 40dbi altındaki her kart kabul edilebilir görülür ki buda altında kalıyor denmiş.
  • - Benzer şeyleri söylemiş soğutması ve performansı iyi ama performans olarak Founders Edition'dan bir farkı yok denmiş.
  • - Benzer şeyleri söylemiş soğutması ve performansı iyi ama performans olarak Founders Edition'dan bir farkı yok denmiş.
  • - Benzer şeyleri söylemiş soğutması ve performansı iyi ama performans olarak Founders Edition'dan bir farkı yok denmiş.
Tüm bu genel değerlendirmelere bakacak olursa bu kartın RTX 3080 bir GPU birimini almak isteyen ama bunu minimum fiyat bandına yapmak isteyen kişilerin düşünmesi gerektiği ortaya çıkıyor. Kartın F/P oranında alınmayacak bir eksi durumu söz konusu değil. Özellikle bizim şuan ki piyasamıza göre 19.6K fiyatına kaçma ürünler arasında. Piyasamızda minimum benzer şeylerden bahsedilen en yakın rakibi 22K civarlarında ki benzer şeylerden bahsedilmiş o rakiplerinde de kontrol ettim. Alternatif olarak seçenekleri arasına alsınlar kullanıcılar hazır fiyatlar düşmüşken derim.

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757

Mesaj yazmıştım göndermemişim sanırım , benzer sonuçlara ulaştığımıza sevindim , fiyat skalasında gayet tabi alınabilir duruyor . Keyifli sohbetti Uğur . Bilgine emeğine sağlık.

KS

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
BatuhanKLC' Alıntı:
Mesaj yazmıştım göndermemişim sanırım , benzer sonuçlara ulaştığımıza sevindim , fiyat skalasında gayet tabi alınabilir duruyor . Keyifli sohbetti Uğur . Bilgine emeğine sağlık.

Eyvallah, yakında 3090 Ti kartı ve AMD yeni RX serisi çıkacak. Seninle bunu bir aksilik olmazsa sık sık yapalım. :)

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
ugur.gozaydin' Alıntı:
BatuhanKLC' Alıntı:

Eyvallah, yakında 3090 Ti kartı ve AMD yeni RX serisi çıkacak. Seninle bunu bir aksilik olmazsa sık sık yapalım. :)

Eyvallah Allah sağlık verdikçe yaparız , hem keyifli , hem de araştıranlar için bilgi kaynağı oluyor  :) . Mesela bir başlık 3090ti a neden gerek var olsun :D . Zaten sli yapılabiliyor iş için. Oyun için performansını da konuşmaya gerek yok , acaba ne vaat edecekler . Rtx 3070 3070 ti gibi olmasın da  :)

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri