Soru RTX 3080 Yeterli Midir ?

KS

Sir L.H.

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
O PSU kötü olur tavsiye etmem. Bence INTEL den devam et daha sorunsuz ve daha iyi AMD demek her zaman risk demek

4K da 16gb Ram yetersiz Min 32gb şart
Intel e pek yanaşasım yok. Ram olarakta 1 ay idare eder yanına bi 16 daha alrıım veya başta alırken 32 alırım arada 1000 tl mi ne var

yunusx36

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
3,015
Intel e pek yanaşasım yok. Ram olarakta 1 ay idare eder yanına bi 16 daha alrıım veya başta alırken 32 alırım arada 1000 tl mi ne var
Neden ? INTEL her zaman daha iyidir ki 13400F daha güçlü bir işlemci AMD alıp sonrasında drop vs. gibi sorunlarla uğraşmak istemezsin bence

750W de 4K da yetersiz min 850W PSU gerekli

Oswald

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
47
Merhaba sevgili forum kullanıcıları. 9. sınıfa geçtim ve ailemin 4 yıllık sözü olan bilgisayarı sonunda aldım. Ekran kartı olarak 3080 almayı düşünüyorum ama kararsızım. 3440X1440P de kullanacağım. Genel olarak Forza Horizon 5 tarzı oyunlar oynayacağım. Ve arasırada 3D çizim uygulamaları kullanacağım. Sizce RTX 3080 Forza tarzı oyunlarda 4 yıl dayanır mı ekstrem ayarlarda. En kötü ihtimal 60 FPS sabit verse benim için yeter. Zaten üniversiteye geçince satarım Muhtemelen.

Bu videoda ekstrem ayarlarda 98 FPS alıyor ortalama.
Bence en mantıklısı RX 7900XTX.

Tabii bütçen varsa 4090 en iyi olduğu bir gerçek.

KS

Sir L.H.

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Neden ? INTEL her zaman daha iyidir ki 13400F daha güçlü bir işlemci AMD alıp sonrasında drop vs. gibi sorunlarla uğraşmak istemezsin bence

750W de 4K da yetersiz min 850W PSU gerekli
Intel sürekli soket değiştirdiği için ve önceden intel in müşteri hizmetleriyle sorun yaşadığımız için

yunusx36

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
3,015
Güncellemelerle düzelir o zaman varsa. 4070Tİ dan daha iyi olduğu gerçek. 4080 ile aynı. 4070Tİ bence alınmaz. 4080 alırım şahsen.
Bu kadar CİDDİ rakamlara sistem alıp da kimse bu sorunlarla uğraşmak istemez birde çözümü olacakmı belli değil AMD çözebilse wattmanı çözerdi

Intel sürekli soket değiştirdiği için ve önceden intel in müşteri hizmetleriyle sorun yaşadığımız için
5700X AM4 soket AM4 artık bittik INTEL de LGA1700 oda 13. nesil ile bitiyor yani fark yok

Oswald

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
47
Bu kadar CİDDİ rakamlara sistem alıp da kimse bu sorunlarla uğraşmak istemez birde çözümü olacakmı belli değil AMD çözebilse wattmanı çözerdi
Orası da öyle. RX 6000 serisinde neredeyse 0 wattman hatası sorunu vardı. 10 kişiden 1-2 kişi alıyordu o hatayı. Şu anda bence beklemek daha iyi gibi. Yavaş yavaş işlemci fiyatları düştü ve Intel'in yeni ekran kartlarının fiyatları da. Alacak arkadaş bence beklesin.

KS

Sir L.H.

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1

5700X AM4 soket AM4 artık bittik INTEL de LGA1700 oda 13. nesil ile bitiyor yani fark yok
Biliyorum ama tekrardan müşteri hizmetleriyle uğraşasım yok ve şuana kadar kullandığım bilgisayarlarda hep amd işlemci kullandım amd ile devam etmek istiyorum

yunusx36

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
3,015
Orası da öyle. RX 6000 serisinde neredeyse 0 wattman hatası sorunu vardı. 10 kişiden 1-2 kişi alıyordu o hatayı. Şu anda bence beklemek daha iyi gibi. Yavaş yavaş işlemci fiyatları düştü ve Intel'in yeni ekran kartlarının fiyatları da. Alacak arkadaş bence beklesin.
Hocam nasıl RX6000 serisin de 0 wattman var hala wattman alan bir çok kişi var.

Biliyorum ama tekrardan müşteri hizmetleriyle uğraşasım yok ve şuana kadar kullandığım bilgisayarlarda hep amd işlemci kullandım amd ile devam etmek istiyorum
Tamamdır o zaman ben önerimi yaptım gerisi senin kararına kalmış

yunusx36

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
3,015
Hocam neredeyse 0 dedim orada. 10 kişiden 1-2 kişi alıyordur dedim. Sorun büyük ölçüde çözüldü demek istedim. İstisnalar olabilir.
İşte bu AMD kart kullanmayanların uydurduğu bir palavra. Her türlü wattman yaşıyorsun oyun oynarken, chorme'da gezerken, BlueStacks kullanırken 10 kişiden 1-2 tanesi hiç yaşamadım der ancak. AMD sistem giriş seviyesi bütçede alınır 40k para verilip AMD kart alınmaz.

Hüsom

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
761
Bence INTEL den devam et daha sorunsuz ve daha iyi AMD demek her zaman risk demek
amd açık ara intelden daha iyi burda daha iyi demek için ne ile ilgilendiğin önemli, oyun için amd önbelleği sayesinde daha hızlı veri okuyabiliyor üstelik arkadaş uzun ömürlü istiyorsa am5 sistem daha mantıklı

Emiir

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
17
Merhaba sevgili forum kullanıcıları. 9. sınıfa geçtim ve ailemin 4 yıllık sözü olan bilgisayarı sonunda aldım. Ekran kartı olarak 3080 almayı düşünüyorum ama kararsızım. 3440X1440P de kullanacağım. Genel olarak Forza Horizon 5 tarzı oyunlar oynayacağım. Ve arasırada 3D çizim uygulamaları kullanacağım. Sizce RTX 3080 Forza tarzı oyunlarda 4 yıl dayanır mı ekstrem ayarlarda. En kötü ihtimal 60 FPS sabit verse benim için yeter. Zaten üniversiteye geçince satarım Muhtemelen.

4070ti 1-2 sene içinde VRAM yetmemeye başlayabilir 7900XT almak daha mantıklı bence 20GB VRAM avantajı var Mart-Nisan gibi FSR3.0 da gelecek.

Hüsom

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
761
Hocam neredeyse 0 dedim orada. 10 kişiden 1-2 kişi alıyordur dedim. Sorun büyük ölçüde çözüldü demek istedim. İstisnalar olabilir.
amd'de dediği gibi ekran kartı çok sıkıntılı yani hemen hemen herkes yaşıyor yani bir uygulama yükle yada güncelleme yap hiç yemeyen birisi bile yer

4070ti 1-2 sene içinde VRAM yetmemeye başlayabilir 7900XT almak daha mantıklı bence 20GB VRAM avantajı var Mart-Nisan gibi FSR3.0 da gelecek.
abi nasıl vram yetmez 12gb boru değil sonuçta kart daha yeni çıktı bismillah yani Hogwarts gibi extrem oyunlar yapılmadığı sürece kartın en az 4 yılı var

yunusx36

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
3,015
amd açık ara intelden daha iyi burda daha iyi demek için ne ile ilgilendiğin önemli, oyun için amd önbelleği sayesinde daha hızlı veri okuyabiliyor üstelik arkadaş uzun ömürlü istiyorsa am5 sistem daha mantıklı
Her oyunda değil 13400F bazı oyunlarda önde 5700x de bazı oyunlarda önde. 13400F 10 çekirdek olması sebebiyle oyun dışında ki işlemlerde daha iyi olur

Oswald

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
47

Hocam bütçe ne kadar? Size sistem dizebilirim.

Emiir

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
17
amd'de dediği gibi ekran kartı çok sıkıntılı yani hemen hemen herkes yaşıyor yani bir uygulama yükle yada güncelleme yap hiç yemeyen birisi bile yer

abi nasıl vram yetmez 12gb boru değil sonuçta kart daha yeni çıktı bismillah yani Hogwarts gibi extrem oyunlar yapılmadığı sürece kartın en az 4 yılı var
Hocam şimdi yetiyor ama 2 sene sonra yeni çıkan oyunlarda yetmez. Nvidia'nın olayı bu zaten yüksek çözünürlük sevenler için orta seviye kartlarda VRAM'i düşük tutuyor ki 2 sene sonra yenilemeye mecbur kalsın. Mesela bak 3080'de 10gb var. O dönemlerde 4K'da 10GB hayli hayli yetiyordu ama şu anda YETMİYOR. 4K oynamak isteyip o dönemde 3080 alanlar yeni çıkan oyunları oynayamıyor.

40K

Hocam 1000 tl daha verip 5800X almak nasıl olur
40k ile AM5 toplanır hocam hemen topluyorum biraz bekleyin.

Toplam 41K küsür tutuyor.

En az 2 nesil değişmeyecek soket, kaliteli PSU, kaliteli ram, gainwardın üst seviye ekran kartı, MSI'in kaliteli alt-orta seviye bir anakartı. İşlemciye sonradan hava soğutucu alman gerekebilir. Hava soğutucular hakkında fazla bilgim yok arkadaşlar önerebilir onu da.

Son düzenleme:

Oswald

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
47
40K

Hocam 1000 tl daha verip 5800X almak nasıl olur

Hocam toplam 42K oldu. Sana uygunsa bakabilirsin.

sıvı soğutma olarak bunlarada bakabilirsin. hangisi sana uygunsa. ama tavsiyem arctic liquid freezer.

Hocam şimdi yetiyor ama 2 sene sonra yeni çıkan oyunlarda yetmez. Nvidia'nın olayı bu zaten yüksek çözünürlük sevenler için orta seviye kartlarda VRAM'i düşük tutuyor ki 2 sene sonra yenilemeye mecbur kalsın. Mesela bak 3080'de 10gb var. O dönemlerde 4K'da 10GB hayli hayli yetiyordu ama şu anda YETMİYOR. 4K oynamak isteyip o dönemde 3080 alanlar yeni çıkan oyunları oynayamıyor.

40k ile AM5 toplanır hocam hemen topluyorum biraz bekleyin.

En az 2 nesil değişmeyecek soket, kaliteli PSU, kaliteli ram, gainwardın üst seviye ekran kartı. İşlemciye sonradan hava soğutucu alman gerekebilir. Hava soğutucular hakkında fazla bilgim yok arkadaşlar önerebilir onu da.
Hocam o anakart giriş seviyesi bir anakart Gigabyte adına. Ayrıca İ5 13600K daha iyi ryzen 5 7600x den.

Son düzenleme:

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri