45.000-60.000 TL RTX 4070 Ddr5 Sistem Toplama Tavsiyesi

Bartuu-

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İşlemci
Ryzen 5 7500F
Ekran Kartı
RTX 4070
Herkese merhaba, elimdeki laptopu satıp hem oyun hem de işim gereği ileriye dönük PC toplamak istiyorum. Kafamda topladığım PC şu anda 50k civarında, haftaya ise Kara Cuma indirimleri olduğunu düşünürsek toplayacağım parçaların fiyatı biraz daha düşebilir diye düşünüyorum. Maliyetten kısmak için ileride upgrade edebileceğim parçaları(işlemci, ekran kartı, RAM gibi) kısmayı düşündüm yani mesela anakartı MSI marka ATX, kasayı ve işlemci soğutucuyu NZXT, ekran kartını ise şimdilik RTX 4070 düşünüyorum, daha önce hiç NVIDIA kart kullanmadım DLSS3 ile FPS artışı olduğunu biliyorum ama her oyunda DLSS3 kullanır mıyım bilmiyorum biraz grafik takıntım var çünkü :) DLSS ile görüntüde ne kadar bozulmalar oluyor onu da hiç bilmiyorum videolarda farkı anlayamıyorum çünkü. Laptopun yanında 1080p monitörüm var sanal çözünürlük ile 2K da oynamayı düşünüyorum oyunları yeni monitör alana kadar. Çoğu oyunu yüksekte oynamak ve Adobe programlarında kasmayan bir sistem istiyorum.

Topladığım parçalar:

(linkteki SSD laptopta kullanıyorum, şimdilik ya bunu takarım ya da 2TB'lik bir SSD düşünüyorum.)
( 3 fanlı MSI modelleri pahalı olduğu için şimdilik Gigabyte düşünüyorum.)

(duruma göre H7 serisi de olabilir ve soğutucuda 3 fanlı olmalı o zaman.)

Kafamdaki parçalar bunlar, markalardan dolayı fiyat artıyor biliyorum, hazır sistemler 35-40k arası satılıyor bu sistem için ama ileride değiştirilmesi zor parçaları(kasa, anakart gibi) kaliteli seçmek istedim. Son olarak parçalar arasında uyuşmazlık veya parçaların kendinde sorunlu kötü dediğiniz varsa daha iyi olur diyeceğiniz bir parça varsa belirtirseniz çok sevinirim sizin fikirlerinizle belki de topladığım parçalar bambaşka parçalara dönüşecek. Şimdiden teşekkürler yardımlarınız için.

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
857
Attığın ram cl40 fazla bu yüzden değiştirdim, fiyatına göre gayet iyi 2TB bir ssd önerdim. Ekran kartı olarak galax ex gamer termal değerleri daha iyi gözüküyordu bu yüzden onu tercih ettim ve Nzxt ürünleri çok pahalı olduğu için değiştirip farklı ürünler seçtim.

Aboxbtr

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
79
Attığın ram cl40 fazla bu yüzden değiştirdim, fiyatına göre gayet iyi 2TB bir ssd önerdim. Ekran kartı olarak galax ex gamer termal değerleri daha iyi gözüküyordu bu yüzden onu tercih ettim ve Nzxt ürünleri çok pahalı olduğu için değiştirip farklı ürünler seçtim.
sıvı soğutucu 7500f için çok fazla değilmi hocam

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
857
Monitör olarak 2K almayı düşünüyorsan şuna bakabilirsin fakat yükseklik ayarı yapamıyorsun.

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
857
Kesinlikle, fakat kendisi bir sıvı soğutucu atmış çok daha uygun bir fiyata daha performanslı bir soğutucu önerdim ve ileride upgrade ederim demişti sanırım üst seviye bir şeye geçerse sıkıntı yaşamasın diye attım. Eğer geçmiyeceksen ag620 ve ag400 gayet iyi fiyat ve seni uzun süre idare eder.

bu modelin j olan modeli bende var 170hzde 10 bite alamıyorum
Kullandığın kablo eski olabilir diye düşündüm onun dışında internette o tarz bir problem yaşıyan göremedim

Son düzenleme:
KS

Bartuu-

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

Ramleri RGB almak istiyorum, şimdilik 16GB alıp sonra yine ayni ramleri alarak 8x4 düşünüyorum. NZXT evet pahalı ama gözüme çok hoş geliyor ürünleri. Dediğim gibi değiştirilebilmesi zor olan parçaları kaliteli seçmek istedim.

birisi bana R7 7800x3D önermişti fakat çok ısınıyor diye duydum onun yerine R7 7700x veya R9 7900x almak mantıklı mı yoksa şimdilik R5 7500F iyi midir? oyunlarda ve Adobe Premier tarzı işler için kullanıcam.

Monitör olarak 2K almayı düşünüyorsan şuna bakabilirsin fakat yükseklik ayarı yapamıyorsun.
Monitörü şimdilik düşünmüyorum zaten tamirden yeni geldi şimdiki kullandığım bi süre sanal çözünürlük ile oynamayı düşünüyorum.

Aboxbtr

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
79
Kesinlikle, fakat kendisi bir sıvı soğutucu atmış çok daha uygun bir fiyata daha performanslı bir soğutucu önerdim ve ileride upgrade ederim demişti sanırım üst seviye bir şeye geçerse sıkıntı yaşamasın diye attım. Eğer geçmiyeceksen ag620 ve ag400 gayet iyi fiyat ve seni uzun süre idare eder.

Kullandığın kablo eski olabilir diye düşündüm onun dışında internette o tarz bir problem yaşıyan göremedim
kutudan çıkan dp kablosunu kullanıyorum

Ramleri RGB almak istiyorum, şimdilik 16GB alıp sonra yine ayni ramleri alarak 8x4 düşünüyorum. NZXT evet pahalı ama gözüme çok hoş geliyor ürünleri. Dediğim gibi değiştirilebilmesi zor olan parçaları kaliteli seçmek istedim.

birisi bana R7 7800x3D önermişti fakat çok ısınıyor diye duydum onun yerine R7 7700x veya R9 7900x almak mantıklı mı yoksa şimdilik R5 7500F iyi midir? oyunlarda ve Adobe Premier tarzı işler için kullanıcam.

Monitörü şimdilik düşünmüyorum zaten tamirden yeni geldi şimdiki kullandığım bi süre sanal çözünürlük ile oynamayı düşünüyorum.
7900x 7800x3d daha cok ısınır bide daha performanslıdır renderlarda, oyunda 7800x3d

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
857
Attığım sistem 50k 7800x3d yaparsan 57k ya çıkıyor bütçen yeterse o şekilde alabilirsin 360mm yeterli olur.

Rgb ram olarak şu güzel gibi kargo süresi biraz geç sadece

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri