Öneri RTX 4070 Super Si̇stem Topluyorum Öneri̇leri̇ni̇zi̇ Bekli̇yorum Arkadaşlar

MBERKAYÇ

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İşlemci
Intel Core i7 14700K
Ekran Kartı
MSI GeForce RTX 4070 Super Gaming X Slim
Merhaba arkadaşlar RTX 4070 super sistem topluyorum parçalarım belli sadece sıvı soğutucu, ram ve güç kaynağı almadım ama onlarda ne alacağım belli. Sistem uyumlu mudur? Sorun var mıdır? iyi midir? İyi veya kötü yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Görüşleriniz benim için değerli. Parçaları altta veriyorum.

Parçalar:

İşlemci:
Intel Core i7 14700K 3.40 Ghz 20 Çekirdek 33MB 1700p 10nm İşlemci
Ana kart: MSI PRO Z790-P WiFi 7000mhz(OC) RGB M.2 1700p ATX DDR5 Anakart
Ekran kartı: MSI GeForce RTX 4070 Super Gaming X Slim 12G 12GB GDDR6X 192 Bit DLSS 3 Ekran Kartı
Ram: Corsair 32GB (2x16) Vengeance 6400mhz CL32 DDR5 Ram
Ssd Disk: Samsung 2TB 990 PRO NVMe Okuma 7450MB-Yazma 6900MB M.2 SSD (MZ-V9P2T0BW)
Güç kaynağı: Corsair 1000W RM1000e 80+ Gold Tam Modüler PCIe 5.0 Güç Kaynağı
Kasa: Hyte Y60 CS-HYTE-Y60-BW 3 Fanlı E-Atx Oyuncu Kasası
Fanlar: 2 adet Lian Li UNI Fan SL-Infinity 140 Ters Bıçak-Tekli Paket-ARGB Fan-Papatya-Zincir
kasanın için dede 3 adet stok fan geliyor sıvı soğutucunun fanlarınıda şunla değiştiricem (Lian Li UNI Fan SL Infinity 120 RGB Black UF-SLIN120-3B 3x120mm ARGB Siyah Kasa Fanı)
Anakart ve Ekran kartı kabloları: Lian Li Strimer Plus V2 24-Pin (PW24-PV2) ARGB Anakart Uzatma Kablosu
Lian Li Strimer Plus V2 12+4Pin (12VHPWR) 12 Işık Kılavuzu - PW16-12PV2 Siyah
Monitör: Samsung 27" Odyssey G6 1Ms 240Hz QHD Curved

ÖNERİLERİNİZ VE YORUMLARINIZI BEKLİYORUM ARKADAŞLAR :)

Birde bu işlemciyi almayın diyorlar ne düşünüyorsunuz arkadaşlar?

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
213
İşlemciyi almayın demelerindeki sebep:
13. ve 14. nesil Intel işlemcilerinin çökmesiyle ilgili şikayetler artık bunları destekleyen verilere sahip
şeklinde yabancı kaynaklarda çıkan yazılar olabilir.
Şimdi yabancı kaynaklarda bunlar tartışılıyorve tam bir muammaya dönüşmüş durumda.

Burada açıklama, video ve bir de çökmelerle ilgili bir grafik paylaşmışlar. Videoyu tam inceleyemedim. Direk youtube den açıp Türkçe çeviri desteği ile bakmak lazım.

Bunun dışında İntel in Ekim gibi yeni piyasaya süreceği işlemcilerde soket değiştireceği. Bu nedenle LGA 1700 soketin önünün kapalı olduğu. Yeni işlemcilere yükseltilemeyeceği durumu var.

Son olarak 14. nesil i7 14700K sıcaklık- ısınma problemi olup olmadığını da araştırmak lazım...

Yani şöyle de düşünüleblir. Yeni bir sisteme acil bir ihtiyaç yoksa, elzem değilse; yeni İntel serileri beklenir. İşlemci Ram ve Anakartı henüz almazsınız. Ekim de yeni seriler çıkınca (şunun şurası fazla birşey kalmadı.) İşlemci, Ram ve Anakartı seçersiniz.

Son düzenleme:
KS

MBERKAYÇ

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam ilk işlemci ve ana kartı almıştım 2-3 ay önce şimdi hep bu işlemcinin sorunlu olduğundan bahsediyorlar bir kaç video stabil diyor dediğiniz gibi muamma. o kadar para verip sorunlarla karşılaşmakta istemiyorum sistem stabilite olarak nasıl olur sizce?

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
213
Durum bu şekil de mi?
''sadece sıvı soğutucu, ram ve güç kaynağı almadım.'' ???

KS

MBERKAYÇ

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Durum bu şekil de mi?
''sadece sıvı soğutucu, ram ve güç kaynağı almadım.'' ???
Evet hocam bu şekilde sadece bu parçaları almadım bu üç parça için almayı düşündüğüm modellerde parçalar kısmındaki yazdıklarım ( SIVI SOĞUTUCUYU YAZMAYI UNUTMUŞUM HOCAM NZXT KARAKEN ELİTE 360 MM ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM)

Son düzenleme:

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
213
İşlemci Soğutucu ve PSU konusunda (marka ve model) performans ve fiyat açısından tecrübeli arkadaşların önerilerini bekleyin diyebiliyorum. Çünkü sıvı soğutucu kullanmışlığım yok malesef. Psu konusunda Corsair kullanma imkanım olmadı.

Sıvı soğutucu seçimi seçiminden şu kriterler etkili olacak.
Bunun seçiminde işlemcinin.
İşlemci Taban Gücü
125 W
Maksimum Turbo Gücü
253 W

değerleri ve kasa radyatör fan deteği kriter olacak:
Radiator Support (Side)
120, 140, 240, 280mm up to 150mm thick
Radiator Support (Top)
120, 240, 360mm up to 30mm thick
Radiator Support (Rear)
120mm

--------------------------------------------------------------

PSU 1000 WATT bana gereksiz yüksek geldi. Daha düşük değerlerde seçim. Tasarruf sağlar. Daha düşük değerlerdeki önerileri değerlendiririsiniz

-----------------------------------------------------------------

Ram ler için sorun yok ta daha uygun bütçeli öneriler olabilir. 6400mhz frekans değerleri ile farklı öneri tavsiyeler olabilir. Önerileri de değerlendiririsiniz. Acele etmeyin.

----------------------------------------------------------------

Sistemin stabilite açısından sorun çıkaracağını sanmıyorum. Herbiri üst düzey parçalar. İşlemci konusunu takılmayın. Çok çok düşük yüzdelerde sorun yaşayanlar olmuş.
Güle güle, iyi günlerde kullanın...

Son düzenleme:
KS

MBERKAYÇ

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İşlemci Soğutucu ve PSU konusunda (marka ve model) performans ve fiyat açısından tecrübeli arkadaşların önerilerini bekleyin diyebiliyorum. Çünkü sıvı soğutucu kullanmışlığım yok malesef. Psu konusunda Corsair kullanma imkanım olmadı.

Sıvı soğutucu seçimi seçiminden şu kriterler etkili olacak.
Bunun seçiminde işlemcinin.
İşlemci Taban Gücü
125 W
Maksimum Turbo Gücü
253 W

değerleri ve kasa radyatör fan deteği kriter olacak:
Radiator Support (Side)
Radiator Support (Top)
Radiator Support (Rear)
120mm

--------------------------------------------------------------

PSU 1000 WATT bana gereksiz yüksek geldi. Daha düşük değerlerde seçim. Tasarruf sağlar.

-----------------------------------------------------------------

Ram ler için sorun yok ta daha uygun bütçeli öneriler olabilir. 6400mhz frekans değerleri ile farklı öneri tavsiyeler olabilir. Önerileri de değerlendiririsiniz.

----------------------------------------------------------------

Sistemin stabilite açısından sorun çıkaracağını sanmıyorum. Herbiri üst düzey parçalar. İşlemci konusunu takılmayın. Çok çok düşük yüzdelerde sorun yaşayanlar olmuş.
Güle güle, iyi günlerde kullanın...
Çok teşekkür ederim hocam hayırlı forumlar dilerim.

shogun

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
408
MSI Mag Coreliquid E360 360 mm İşlemci Sıvı Soğutucu

MSI MPG A850G Gen5 850 W Power Supply

Corsair Vengeance RGB 32 GB (2x16) 6000MHz DDR5 CL30 CMH32GX5M2B6000Z30K

KS

MBERKAYÇ

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
MSI Mag Coreliquid E360 360 mm İşlemci Sıvı Soğutucu

MSI MPG A850G Gen5 850 W Power Supply

Corsair Vengeance RGB 32 GB (2x16) 6000MHz DDR5 CL30 CMH32GX5M2B6000Z30K
Hocam dün NZXT KRAKEN ELİTE 360 MM aldım bu söylediklerinize nazaran nasıldır yorumlarınız nelerdir.

Birde soğutucu ve pcu yu da msi önermenizin bir sebebi var mı yoksa modellerden dolayı mı?

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
213
NZXT KRAKEN ELİTE 360 MM
Üst seviyeler, yüksek fiyatlı ürünler yönünden terchinizi kullanıyorsunuz.
8800- 9000 üstü fiyat segmentlerinde bir ürün tercih etmişsiniz.

Kalite, soğutma gücü ve verimliliği açısından söylenecek söz yok.
İntel i9 serisi, çok ısınan işlemcilerin ısınma sorunlarını ortadan kaldıracak şekilde dizayn edilmiş bir ürün.
Kaliteli, ısınma konusunda size sorun çıkarmayacak. Uzun süreler kullanabileceğiniz bir ürün.

Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, kasa radyatör kalınlığı desteği ve soğutucunun radyatör ölçüleri.

Kasa tam olarak bu değilmi? Motomot aynısı? Bunun olup olmadığını belirtin. Yanlış birşey yazmayalım.

Radiator Support (Side)

Radiator Support (Top)

NZXT KRAKEN ELİTE 360 MM radyatör boyutlarına bakalım:
RADIATOR

Dimensions:121 x 394 x 27mm

Kasa da top dediği üst kısım radyatör kalınlığı desteği 30mm
NZXT KRAKEN ELİTE 360 MM radyatör kalınlığı ---- 27mm

Bu durumda teoride 3mm ile kurtarıyor gözüküyor.

KS

MBERKAYÇ

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
NZXT KRAKEN ELİTE 360 MM
Üst seviyeler, yüksek fiyatlı ürünler yönünden terchinizi kullanıyorsunuz.
8800- 9000 üstü fiyat segmentlerinde bir ürün tercih etmişsiniz.

Kalite, soğutma gücü ve verimliliği açısından söylenecek söz yok.
İntel i9 serisi, çok ısınan işlemcilerin ısınma sorunlarını ortadan kaldıracak şekilde dizayn edilmiş bir ürün.
Kaliteli, ısınma konusunda size sorun çıkarmayacak. Uzun süreler kullanabileceğiniz bir ürün.

Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, kasa radyatör kalınlığı desteği ve soğutucunun radyatör ölçüleri.

Kasa tam olarak bu değilmi? Motomot aynısı? Bunun olup olmadığını belirtin. Yanlış birşey yazmayalım.

Radiator Support (Side)

Radiator Support (Top)

NZXT KRAKEN ELİTE 360 MM radyatör boyutlarına bakalım:
RADIATOR

Kasa da top dediği üst kısım radyatör kalınlığı desteği 30mm
NZXT KRAKEN ELİTE 360 MM radyatör kalınlığı ---- 27mm

Bu durumda teoride 3mm ile kurtarıyor gözüküyor.
Doğrudur hocam kasa tam olarak bu. şu söyledikleriniz içimi rahatlattı. youtube de yada forumlarda öyle bir bahsediyorlar ki bu işlemcileri almayın, kaçın, alan yandı, silikon israfı gibi.
Birde macun olarak içinde geleni mi kullanayım yoksa başka mı alayım?

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
213
Yalnız şu gözümden kaçmış, şimdi dikkat edebildim.
Siz bu soğutucuyu kasanın üstüne takacaksınız. Kasa üst-top dediği radayatör desteğinde:

Radiator Support (Top)

NZXT KRAKEN ELİTE 360 MM

şu 394mm nzxt radyatör uzunluğu
Kasanın radyatör uzunluğu desteği ise. 360mm yazmışlar.

34mm bir fark çıkıyor.
Burada bir sorun çıkabilir mi?
Adamlar kasanın kullanıcı kılavuzunuda koymamışlar sitelerine.

Siz bu uzunluk meselesini bir araştırın. Kasanın blog incelemelerine, youtube incelemelerine bir bakın. Kasanın üst kısmının, soğutucu radyatör takılan bölüm. Ayrıntılı fotolarını bir inceleyin.

KS

MBERKAYÇ

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Yalnız şu gözümden kaçmış, şimdi dikkat edebildim.
Siz bu soğutucuyu kasanın üstüne takacaksınız. Kasa üst-top dediği radayatör desteğinde:

Radiator Support (Top)

NZXT KRAKEN ELİTE 360 MM

şu 394mm nzxt radyatör uzunluğu
Kasanın radyatör uzunluğu desteği ise. 360mm yazmışlar.

34mm bir fark çıkıyor.
Burada bir sorun çıkabilir mi?
Adamlar kasanın kullanıcı kılavuzunuda koymamışlar sitelerine.

Siz bu uzunluk meselesini bir araştırın. Kasanın blog incelemelerine, youtube incelemelerine bir bakın. Kasanın üst kısmının, soğutucu radyatör takılan bölüm. Ayrıntılı fotolarını bir inceleyin.
Hocam bıraktığım videoda montajını yapmışlar takılabiliyor sanırım. elimde kasa var ama sıvı soğutucu daha gelmediği için deneme şansımda olmadı benim.

videoda yapıldığı gibi bende stok fanlarını çıkarım lianli unifan infinity sl 120 x3 fanları takıcam
yan tarafa yine 140 lık aynı fanlardan 2 tane ters bıçaklısından takmayı düşünüyorum
arkayada yine aynı fanın 120 liğini egzoz olarak takmayı düşünüyorum
kasanın içindende stok 3 adet fan çıkıyor zaten onun ikisinide alt tarafa takarım diye düşündüm
bu şekilde münasip ve sağlıklı bir hava akışı olucağını düşünüyorum.

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
213
Birkaç video inceleme fırsatım benim de oldu; çok büyük ihtimal uzunluk yönünden bir sıkıntı çıkmayacak gibi:

Bu videoda aynı kasaya:
DeepCool LS720 CPU cooler
takıyorlar ki bunun radyatör uzunluğu, bir uçtan diper uca: 402mm

Ekstra fan ayarlamalrını tercihinize ve zevkinize göre yaparsınız.
Aşama aşama yaparsınız. Önce sıvı soğutucu işini halledersiniz. Çalıştırır test edersiniz.
Sonra yandaki ve ekzoz fanları tercihinize göre ayarlarsınız.
Bu şekilde yine hava akışı ve sıcaklıkları kontrol edersiniz.

En son altttaki fanlar: Yukarıdaki aşamalarda sirkülasyon iyi, sıcaklık değerleri düşükse gerek bile olmayabilir. Çok fazla fanın hava sirküllasyonunu bazen olumsuz etkilediği de olabiliyor.

KS

MBERKAYÇ

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Birkaç video inceleme fırsatım benim de oldu; çok büyük ihtimal uzunluk yönünden bir sıkıntı çıkmayacak gibi:

Bu videoda aynı kasaya:
DeepCool LS720 CPU cooler
takıyorlar ki bunun radyatör uzunluğu, bir uçtan diper uca: 402mm

Ekstra fan ayarlamalrını tercihinize ve zevkinize göre yaparsınız.
Aşama aşama yaparsınız. Önce sıvı soğutucu işini halledersiniz. Çalıştırır test edersiniz.
Sonra yandaki ve ekzoz fanları tercihinize göre ayarlarsınız.
Bu şekilde yine hava akışı ve sıcaklıkları kontrol edersiniz.

En son altttaki fanlar: Yukarıdaki aşamalarda sirkülasyon iyi, sıcaklık değerleri düşükse gerek bile olmayabilir. Çok fazla fanın hava sirküllasyonunu bazen olumsuz etkilediği de olabiliyor.
hocam tekrardan çok teşekkür ederim yardımınız için topladıktan sonrasını buraya atıcam inşallah

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
213
Rica ederim, iyi günlerde kullanın...

Hephaistos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
57
Merhaba arkadaşlar RTX 4070 super sistem topluyorum parçalarım belli sadece sıvı soğutucu, ram ve güç kaynağı almadım ama onlarda ne alacağım belli. Sistem uyumlu mudur? Sorun var mıdır? iyi midir? İyi veya kötü yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Görüşleriniz benim için değerli. Parçaları altta veriyorum.

Parçalar:

İşlemci:
Ekran kartı: MSI GeForce RTX 4070 Super Gaming X Slim 12G 12GB GDDR6X 192 Bit DLSS 3 Ekran Kartı
Ssd Disk: Samsung 2TB 990 PRO NVMe Okuma 7450MB-Yazma 6900MB M.2 SSD (MZ-V9P2T0BW)
Fanlar: 2 adet Lian Li UNI Fan SL-Infinity 140 Ters Bıçak-Tekli Paket-ARGB Fan-Papatya-Zincir
kasanın için dede 3 adet stok fan geliyor sıvı soğutucunun fanlarınıda şunla değiştiricem (Lian Li UNI Fan SL Infinity 120 RGB Black UF-SLIN120-3B 3x120mm ARGB Siyah Kasa Fanı)
Anakart ve Ekran kartı kabloları: Lian Li Strimer Plus V2 24-Pin (PW24-PV2) ARGB Anakart Uzatma Kablosu

Hocam amd tarafından bir işlemci alın. Monitör için de m27q x gibi bir modele bakın.

AhmetCanCamli

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
11

Parçalar:

İşlemci:

r7 7800x3d almanızı öneririm ayrıca 6000mhz cl30 ram tercih etmeniz daha iyi olur

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri