RX 470 ve i3 6100 Sistem İncelemesi

rawkid

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
[font=Georgia,]Merhaba Arkadaşlar,[/font]

[font=Georgia,]Yaklaşık 1 ay önce eksen bilgisayar üzerinden 2700 TL bütçeyle monitörlü masaüstü bir sistem topladım. Özellikle bütçesi kısıtlı olan ama çokta düşük sistem istemeyen kişilerin tercihi bu ikili oluyor. Bende böyle bir seçim yaptım ve bunu topladım. Öncelikle tüm parçaları yazayım.[/font]

[font=Georgia,]Anakart: [size=small][font=Georgia,]MSI H110M - Pro-D[/font]
[/font][/size]
[font=Georgia,]İşlemci: İntel Core I3 6100[/font]

[font=Georgia,]Ekran Kartı: MSI RX 470 Gaming X 4G[/font]

[font=Georgia,]RAM: Kingston Fury DDR4 2400 Mhz 8 GB RAM[/font]

[font=Georgia,]Kasa + PSU: Nagas g666 600w Oyuncu Kasası (PSU AO600 olarak geçmekte. 80+ sertifikalı)[/font]

[font=Georgia,]SSD: Toshiba OCZ 150 120GB SSD[/font]
[font=Georgia,][size=small][font=Georgia,]Monitör: Dell E2216H Full HD 5ms Monitör[/font][/font][/size]

[font=Georgia,][size=small][font=Georgia,]Sistemin artıları (+)[/font][/font][/size]
- 2500 TL üstü için en iyi F/P sistemi
- 1080p60Fps odaklı bir sistem. Bir kaç oyun dışında yüksek ayarlarda sıkıntı çıkarmıyor.
- Kasanın tasarımı ve içindeki güç kaynağı gayet güzel. Fiyatının hakkını veriyor.
- SSD'nin performansı ortalama (450 okuma/400 yazma) şeklinde. 
- Ekran kartı fiyat bandı için çok performanslı. Güzel bir O.C işlemi ile RX 480'e yetişebiliyor.
- Monitör fiyatı için gayet parlak ve net bir görüntü sunuyor. Display Port ve VGA girişlerinin bulunması bu fiyat için avantaj.

Sistemin eksileri (-)
- İşlemci GTA 5, Battlefield 1 gibi işlemciye yüklenen oyunlarda ekran kartına yetişemeyip darboğaz yapıyor. (5-10 fps)
- Ekran kartının grafik belleği bazı oyunlarda sınıra yaklaşıyor veya yetmiyor. Bunun sonucunda takılmalar oluyor. Sebebide gücü yüksek ayarlara yetse de onca objeyi belleğe kaydedememesi :)
- Monitör TN panel kullandığı için görüş açısı dar kalıyor. Farklı açılara göre görüntü koyulaşıyor.
- Ekran kartında arka plaka olmadığı için eğik duruyor. Kartonla destek yaparak sorunu çözdüm. Fotoğrafta görebileceksiniz.
- Kasanın kablolama kısımları yetersiz kalıyor.

GP67q7.jpg

yNYWya.jpg

[font=Georgia,]Bu aralar oyunlara fazla vakit ayıramadığım için pek fazla oyun yükleme şansım olmadı. Her ne kadar internette bol bol olsa da bir kaç oyunda aldığım FPS değerlerini yazayım.[/font]

[font=Georgia,]The Witcher 3: Yüksek ayar 1080p 60 FPS. Şehirlerde 50 FPS'e kadar düşüş oluyor.[/font]

[font=Georgia,]GTA 5: Çok yüksek ayar MSAA 2X 1080p 50-60 FPS. Şehir içinde arabayla hızlandığınızda işlemci ekran kartını frenliyor ve 45 FPS'leri görüyorsunuz. Durduğunuz an ekran kartı kullanımı yükselip 60 FPS almaya devam ediyorsunuz.[/font]

[font=Georgia,][size=small][font=Georgia,]Euro Truck Simulator 2: En Yüksek %300 ölçek 1080p şehir içinde 55-60 FPS şehir dışında 70 FPS.[/font][/font][/size]

[font=Georgia,][size=small][font=Georgia,]Özet geçmek gerekirse bu sisteme İ5 7400 gibi bir işlemci takarak uçabilirsiniz. Daha düşük modeller ekran kartını frenliyor. Aklınıza takılan soru varsa sorun cevaplarım.[/font][/font][/size]

[font=Georgia,][size=small][font=Georgia,]rawkid[/font][/font][/size]

KS

rawkid

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
MSI' Alıntı:
g4560 takarak destek verirseniz çok daha iyi performans verir ki bu işlemci i5 6500 e yetişen bir işlemci
dar boğaz yapar tabi işlemci sürekli topal eli gibi gelecek ekran kartının peşinden

Yanlışınız var. G4560, I3 7100 ve 6100 ile yarışan bir işlemci. Gerçek 4 çekirdekli bir işlemci almadan RX 470'in tüm performansından yararlanamazsınız. Yararlanamıyorum da. :)

Mr_Robot

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
10.sınıfa mı gidiyorsun ?
Demek ki forumda 18 yaş altı moderatörler de göreceğiz  :)
Tabi önemli olan kimlik yaşı değil akıl yaşıdır.
Başarılar dilerim..
Bu arada derslerini aksatma  :)

KS

rawkid

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
@Mr_Robot Moderator ekibinde senin gibilerle ilgilenecek bir çocuk bakıcısı yok bildiğim kadarıyla :)
@MSI Hangi testler bunlar? 2 fiziksel çekirdeği olan bir işlemci nasıl 4 fiziksel çekirdeğe sahip bir işlemciye yetişecek? Ya da Nasıl 2 fiziksel çekirdekli işlemciyi tokatlayacak? Bahsettigin performans farkının tek çekirdek olduğunu varsayıyorum.. Ya da cpuboss gibi kafasına göre derecelendirme yapan siteye bakıyorsun.

KS

rawkid

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Teknik özellikleri bilsem de konuyu tekrar inceledim. G4560, 6100 ve 7100'ü sadece fiyat olarak tokatlar. Performansları kafa kafaya gidiyor çünkü. Ancak İ5 işlemcilere yetişmesi imkansız. Çift çekirdekli işlemciler için çıkılacak son kart 1050ti'dir. Daha üstünde darboğaz başlar, aldığınız karta yazık olur.

KS

rawkid

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bir konuya bakıyorum, bir mesaja bakıyorum. Ne konu içeriğiyle alakalı ne de benimle alakalı. Ne yapmamı bekliyordun? Benim de mizacım böyle. Boş lafa gelemiyorum. Başarılar dilemek istiyorsan özel mesaj kutusu çalışmakta.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri