RX 6600 XT Cızırtı Sorunu!

Sorun donanımda mı? yazılımda mı ?

• Kullanılan toplam oy
    1

caspian sea

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bilgisayarımı uyku modundan uyandırdığımda ve YouTube'a girip video açtığımda, Google da gezindiğimde bir cızırtı, parazit benzeri bir ses gelmekte sorunun donanımsal olduğunu düşünmüyorum çünkü Aygıt Yöneticisi'nden sürücüyü durdurduğumda ses kesiliyor sorunu çözmek için temiz kurulum yaptım Windows 11'i tekrar yükledim olmadı Windows 10'a geçtim, DDU ile sürücüyü silip tekrar kurdum, ekran kartını söküp tekrar taktım BIOS sıfırladım, en güncel BIOS sürümüne yükselttim ama hiçbir şekilde bu sorunumu çözemedim aklıma gelen başka şey ise Afterburner'dan kartımı kontrol ettiğimde boşta 0-50 MHz'de çalışıyor bu yüzden bir parazitlenmeye neden oluyor olabilir mi? Bu arada coil whine değil ses yüksek FPS'de gelmiyor boştayken geliyor.
Not: Pulse modeli.
Ayrıca benimle aynı sorunu yaşayan birisi:

Ekran görüntüsü 2023-03-29 105523.png

R5 5600X.
TUF B550 M-E
Sharkoon silentstorm 650W.
8*2 3600 MHz G.Skill
Samsung EVO 960 500GB.
Samsung EVO 860 1TB
MSI M100R.

LanceVanceDance

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
181
Attığın linkte de denildiği gibi Chrome'da donanım hızlandırmayı devre dışı bırakabilirsin. Bu geçici bir çözüm olur, sorunun asıl kaynağını bulmak zor.

LanceVanceDance

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
181
Peki kartımın boşta bu değerlerde çalışması normal mi ?
Evet normal, hatta bu iyi bir şey. Boştayken boşu boşuna yüksek frekans hızlarında çalışmıyor. Olması gereken bu.
Eğer sorununa çözüm olabileceğini düşünüyorsan freesync etkinse onu devre dışı bırakmayı dene monitörde veya radeon programında. Devre dışı bırakınca genelde full frekansta çalışıyor kart boşta bile. Bunu istemeyiz fakat o dediğin cızırtı sorunu devam edecek mi diye bir kontrol et derim.

Tabii öncesinde full frekansta calısacak mı ona bak.

KS

caspian sea

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Evet normal, hatta bu iyi bir şey. Boştayken boşu boşuna yüksek frekans hızlarında çalışmıyor. Olması gereken bu.
Eğer sorununa çözüm olabileceğini düşünüyorsan freesync etkinse onu devre dışı bırakmayı dene monitörde veya radeon programında. Devre dışı bırakınca genelde full frekansta çalışıyor kart boşta bile. Bunu istemeyiz fakat o dediğin cızırtı sorunu devam edecek mi diye bir kontrol et derim.

Tabii öncesinde full frekansta calısacak mı ona bak.
Monitörüm desteklemiyor başka önerin var mı peki ?

LanceVanceDance

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
181
Monitörüm desteklemiyor başka önerin var mı peki ?
Aklıma gelen bir şey yok maalesef. Video çekip yükleyebilir misin bir yerlere?
Sesin karttan geldiğine eminsen kartta fanlar ve bobinler dışında ses yapabilecek bir komponent yok aklıma gelen. O duyduğun da bir çeşit cw olabilir diye düşünüyorum, ama sadece uykudan uyanınca yapması garip tabii.

KS

caspian sea

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Tuhaf olan bir başka şey de ses yapmaya başladığında 10 15 saniye stres testine sokuyorum ve ses gidiyor

Durumun voltajla ilgili olduğuna eminim ama çözüm bulamıyorum maalesef

Nvdia kartlar boşta 200 mhz de çalışıyor kartımı boşta bu değerde çalışacak şekilde ayarlayabilir miyim ? belki çözümü budur.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri