35.000-45.000 TL RX 7800Xt'mi 4070 Super'mi?

aurora9319

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İşlemci
Ryzen 5 7600
Ekran Kartı
Rx 7800xt/Rtx 4070 super
Selamlar öncelikle. 1 ay içinde bilgisayar almayı düşünüyorum. 45.000 lira bütçem var üstünü zorlayamam. Ben iki kart arasında kaldım fakat güvendiğim satıcılarda 4070 Super bütçemi 2-3 bin tl civarı aşmakta. Belki biraz daha bekleyip alabilirim tabii ki. Fakat Dlss 4'ün 4000 serisine gelmeme ihtimali yüksek olduğundan dolayı pek içim el vermiyor. Ayriyetten daha önce hiç AMD kart kullanmamış bulunuyorum. AMD olarak düşündüğüm sistem bu;

Anakartı b650 modeline, işlemciyi 7600 modeline, m2 ssd'yi 1TB'a, soğutmayı thermal right'ın frozen notte modeline ve psu'yu 750 watt'a çekmeyi düşünüyorum. Bu eklemelerle 45-46 bin ediyor. Ne düşünüyorsunuz? Sizce AMD'mi Nvidia'mı?

Not: FSR veya Dlss'i kullanmayı pek düşünmüyorum fps yeterli oldukça ve ray tracing'i de pek açacağımı sanmam.

temel

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Şahsi olarak ben alacak olsam hiç düşünmeden amd tarafına geçerim. Çünkü youtube gibi sitelerde yazın mesela rx7800 vs rtx 4070 , rx daha iyi çıkıyor ve daha ucuz. Amd ekran kartları vram konusunda da cömert davranıyor fakat rtx serilerinde bu çok daha pahalı

RoysoD

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Eğer yazılım konusunda problem yaşamak istemiyorum amd yazılımını arada bir tekrar yükleyip ddu ile grafik driverlarını silmekle uğraşmak istemiyorum diyorsanız nvidia öneririm, ama uygun fiyat ve artı performans istiyorsanız amd tercih edilebilir. Şahsi görüşüm işlemci amd, gpu nvidiadır(uzun süre amd kullanmış biri olarak).

KS

aurora9319

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Eğer yazılım konusunda problem yaşamak istemiyorum amd yazılımını arada bir tekrar yükleyip ddu ile grafik driverlarını silmekle uğraşmak istemiyorum diyorsanız nvidia öneririm, ama uygun fiyat ve artı performans istiyorsanız amd tercih edilebilir. Şahsi görüşüm işlemci amd, gpu nvidiadır(uzun süre amd kullanmış biri olarak).
Ddu ile uğraşmak problem değil fakat Nvidia yeni serilerinde Dlss'i desteklemez bahanesiyle getirmeyeceği için (yüksek ihtimal) zaten aldığımdan bi kaç ay sonrasına yeni seri geleceği için bir nevi kart eskimiş olur . Yani dlss 4 abarttıkları kadar iyi olacaksa pek bi anlamı yok ama gene görüşlere göre kararımı vereceğim. Biraz da uzun vadeli olsun istedim hem vram hemde güncelleme açısından. Yani beni 2-3 yıl götürmeli. Hocam siz hiç bir problem yaşamışmıydınız?

RoysoD

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Ddu ile uğraşmak problem değil fakat Nvidia yeni serilerinde Dlss'i desteklemez bahanesiyle getirmeyeceği için (yüksek ihtimal) zaten aldığımdan bi kaç ay sonrasına yeni seri geleceği için bir nevi kart eskimiş olur . Yani dlss 4 abarttıkları kadar iyi olacaksa pek bi anlamı yok ama gene görüşlere göre kararımı vereceğim. Biraz da uzun vadeli olsun istedim hem vram hemde güncelleme açısından. Yani beni 2-3 yıl götürmeli. Hocam siz hiç bir problem yaşamışmıydınız?
Ben amd ekran kartı kullandığım zaman baya bi driver çökme ve wattman hataları aldım(rx570 8gb, rx6500m, rx6800) ondan dolayı amd gpu kullanmaya tövbe etmiştim, şuan kullandığım nvidiada 6 ay oldu sadece bir kere driver problem yaşadım o da allahın cezası ps oyunlarında oldu(gow ve days gone) o da temp sıfırlayınca düzeldi. Ek olarak eğer ekran kartı eskimesinden endişe ediyorsanız ve nvidia almak konusunda kararlıysanız amdyi alın sonrasında satar nvidiaya geçiş yaparsınız.

KS

aurora9319

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Ben amd ekran kartı kullandığım zaman baya bi driver çökme ve wattman hataları aldım(rx570 8gb, rx6500m, rx6800) ondan dolayı amd gpu kullanmaya tövbe etmiştim, şuan kullandığım nvidiada 6 ay oldu sadece bir kere driver problem yaşadım o da allahın cezası ps oyunlarında oldu(gow ve days gone) o da temp sıfırlayınca düzeldi. Ek olarak eğer ekran kartı eskimesinden endişe ediyorsanız ve nvidia almak konusunda kararlıysanız amdyi alın sonrasında satar nvidiaya geçiş yaparsınız.
Dediğiniz çok mantıklı hocam. Fakat yeni seri gelince aradan süre geçsede kolay kolay geçiş yapamam çünkü sınav senemdeyim şuan, üniversiteye yerleşmesi cartı curtu, birçok şeye masrafım olucaktır ve o sırada kart ikinci el olduğu için değer kaybedecek. 1-2 yıl kullandırtacağını düşünüyormusunuz? Kararımı ona göre vermek istiyorum. Ve kullandığınız üç kart arasından sorun yaşadığınız ve ilallah ettiren kart hangisiydi? :D

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri