Ryzen 3600 ısınma

djerke

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba 1 hafta kadar önce sistem topladım ve sistemim bugün elime ulaştı fakat işlemci boşta olmasına rağmen 55 60 derecelerde dolaşıyor sizce normal mi? core temp diye bir progamdan baktım anakart asrock b450m pro 4 ram 16 gb 3200mhz

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
HWMonitör yazılımı ile Package yani peket sıcaklığa bakar mısınız. Eğer sorun varsa ya macun düzgün sürülmemiştir veya kalitesizdir ki kendi soğutucusunun macunu ise o zaman bu değildir yada kasa için havalandırmanız sorunludur. Eğer paket sıcaklık biraz aşağıda çıkmazsa BIOS üzerinden işlemci voltajını düşürerek sıcaklığı düşürebilirsiniz ama biraz uğraştıracaktır. Bir kaç defa deneme ve yeniden başlatama gibi bir uğraşı.

KS

djerke

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ETsoHj.jpg

Bu değerler mi?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Bakın yanlış yere bakıyorsunuz. AMD Ryzen 5 yazan bölümün alt sekmelerinde olacak. Kendi işlemcimden SS aldım aşağıdaki gibi işlemci altındaki sekmede Temperatures Package bölümü.

Screenshot-1.png

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
69-71 derece bu değerler çok yüksek. Kasa havalandırmanız nasıl önden en az 1 fan hava almalı ve arkadan 1 fan atmalı ve eğer ön cam ise hava alışı güçlü bir modeldir umarım. Bu sıcaklıklar boşta yada nette gezinme vs. işleri için normal değil.

Ayrıca bence soğutucuda ya bir sorun var fan devri vs. konusunda çok yavaş dönüyor olabilir yada macununda sorun var gibi duruyor.

Ayrıca eğer OC varsa işlemcide onunda etkisi olur OC işlemi varsa ve hava soğutucu kullanıyorsanız OC işlemini geri alın ve OC olmadan kullanın.

KS

djerke

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
aerocool quartz revo kasam bu zaten sistem toplarken sizden yardım almıştım birebir aynı sistemi sipariş verdim asrock b450m pro4 anakart modelim oc olup olmadığını nasıl bileceğim bir de güç ayarlarını dengeliye getirdim şuan 42 50 arası dolaşıyor sıcaklık değerlerim

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Kasada sorun yok hava akışı iyi bir model. Anakart güzel kaliteli F/P bir model ondada sorun yok. OC işlemini siz yapmadıysanız kendisi olmaz onu geçebiliriz. Soğutmadan kaynaklı bir sorununuz var ısı değeri 42-50 derece arası o soğutucu için fena sayılmaz. Ama halen daha olması gerektiği değerlerde değil ama genelde hava soğutma ile 35-40 derece boştaki değerler olur özellikle bu serin havalarda yüksek olması normal değil. Aslında BIOS voltaj düşürme ile sıcaklıkları bir miktar düşürebilirsiniz ama dediğim gibi biraz uğraştıran bir işe ve biraz BIOS bilgisi gerektiriyor. Bence Kule tipi bir soğutucu ile iyi bir termal macun alın sıcaklık sorununuz hiç kalmasın.

Soğutucu önerilerim aşağıda.
Dark Freezer X124 - 211,83 TL yada Dark Freezer X126 ARGB - 256,44 TL bunlar işlemcinizi daha serin tutar hem yükte hem boşta. İkiside benzer soğutmaya sahip farkları RGB olması diğerinin. Bizzat kullamışlığım var gayet güçlü soğutması olan ürünler.

Termal macun olarak ise Cooler Master MasterGel Maker Nano Elmas Partiküllü Termal Macun - 59,90 TL bunu öneririm. Piyasadaki en iyi ürünlerin başında gelir.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri