Ryzen 5 1600'den 3600'e Gecis

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ate Mayt Fruitful

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Tekrar merhabalar,

Daha once actigim konun icinde sormustum , cevap gelmedi. Konu kitlendigi icin tekrar konu actim.

Yaklasik 2 senedir ryzen 1600 kullaniyorum. Aslinda her isimi goruyor. Yeni cikan oyunlar, yayin vs.

Ryzen 5 3600 siparis ettim. Yarin obur gun gelir. B350 gaming 3 anakart, 1060 6gb ekran karti, 16 gb ram, samsung 960 evo 250gb SSD. 

1) Boyle bir sistemde herhangi bir kasma veya islemcinin tam performans vermemesi gibi sorunla karsilasir miyim ? 
2) Ayrica bilgisayar SSD olmasina ragmen 42 snde aciliyor. Bilgisayara 2 senedir hic format atilmadi. SSD suanda 53 GB bos alan var. Bu surede acilmasi normal mi ?
3) Ryzen master programina gore bilgisayar internette gezinirken yani yuk altinda degilken CPU sicakligini 39.5 derece gosteriyor. Normal midir ?

Simdiden tesekkurler

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
  1. Birincisi umarım 1600 işlemcinizi satmadan BIOS 'unuzu güncellemişsinizdir çünkü 3600 işlemcisini tanımaz.
  2. Performans kaybı olmayacak hatta bir miktar işlemci performansından kaynaklı FPS artışınız olacak.
  3. İşlemci sıcaklığınız gayet normal bir seviyede üstelik bu yaz sıcağına rağmen.
  4. SSD olmasına rağmen 42 sn. açılış sistemin durumuna göre normal olabilir. Açılıştaki her program ve servis sistem açılışını yavaşlatır bunun için yapmanız gereken ayarlar var ve bunları aşağı listeledim.

Sistem açılış hızı ayarları;

1. Sistem kalıntıları temizliği;
    @echo off
    del /s /f /q %userprofile%\Recent\*.*
    del /s /f /q C:\Windows\Prefetch\*.*
    del /s /f /q C:\Windows\Temp\*.*
    del /s /f /q %userprofile%\appdata\local\temp\*.*
    EXIT

Bu koyu kodları bir not defterine yapıştırın. Kaydet deyin Dosya türü kısmını Tüm dosyalar yapın ve bir Dosya adı verin sonra dosya adı sonuna .bat yazın. Örnek; " Temizlik.bat " gibi ve masaüstüne kaydedin. Bu kaydettiğiniz dosyaya sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın. Siyah bir ekranda her şeyin temizlenmesini bekleyin.
  2. Açılış yazılımları sınırlama;
    Başlata msconfig yazın ve çıkan Sistem Yapılandırması uygulamasını çalıştırın. Açılan pencerede Önyükleme sekmesine gelin GUI önyüklemesi yok kutusunu işaretleyin ve karşısındaki Zaman aşımı değerini Windows SSD diske kurulu ise 3 yapın. Burası önemli eğer SSD diske kurulu değilse HDD ise oynamayın sistem açılmayabilir. Daha sonra Gelişmiş seçenekler kısmına girin ve açılan pencerede İşlemci Sayısı kısmını işaretleyin ve altındaki rakam kısmını son sayıya alın ve Tamam deyin. Daha sonra Hizmetler sekmesine gelin ve buradan Tüm Microsoft hizmetlerini gizle kutusunu işaretleyin ve listede kalan servislerden gereksiz olanların işaretini kaldırın. Bunlardan ne kadar az işaretli olursa sistem o kadar rahatlar açılışta. NOT: Bu listede E.Kartı, Ses kartı ve Antivirüs gibi önemli uygulamalara ait şeyleri asla kapatmayın. Uygula ve Tamam deyin. Bir uyarı gelirse daha sonra seçeneğini seçin. Görev Yöneticisini açın ve Başlangıç sekmesinden sistem açılışında önemsiz başlangıç uygulamalarını sağ tıklayıp Devre dışı yapın. Hepsi bu kadar şimdi yeniden başlatın. Bu ayarların sisteme engel teşkiline göre sistem daha hızlı açılabilir.

KS

Ate Mayt Fruitful

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
cevabiniz icin tesekkurler.

islemcimi satmadim. pek satacagimida sanmiyorum. Taylandda yasiyorum. Burada kimse saticam ki :) Bios guncellemesini hatirlarsaniz dun yapmistik. dediginiz tum hersyi simdi yapip size haber verecegim.

Merhabalar dediginiz islemleri yaptim. Pc daha hizli aciliyor dogrudur. Aama bilgisayar boot yaparken tam sifre ekrani gelmeden mavi bir ekran cikariyor ve windows ile ilgili 2 secenek var. Ben hic bir tusa basmadan kendisi serice orayi gecip pcyi aciyor.

Bu bir sikinti midir ?

KS

Ate Mayt Fruitful

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
  1. Birincisi umarım 1600 işlemcinizi satmadan BIOS 'unuzu güncellemişsinizdir çünkü 3600 işlemcisini tanımaz.
  2. Performans kaybı olmayacak hatta bir miktar işlemci performansından kaynaklı FPS artışınız olacak.
  3. İşlemci sıcaklığınız gayet normal bir seviyede üstelik bu yaz sıcağına rağmen.
  4. SSD olmasına rağmen 42 sn. açılış sistemin durumuna göre normal olabilir. Açılıştaki her program ve servis sistem açılışını yavaşlatır bunun için yapmanız gereken ayarlar var ve bunları aşağı listeledim.

Sistem açılış hızı ayarları;

1. Sistem kalıntıları temizliği;
    @echo off
    del /s /f /q %userprofile%\Recent\*.*
    del /s /f /q C:\Windows\Prefetch\*.*
    del /s /f /q C:\Windows\Temp\*.*
    del /s /f /q %userprofile%\appdata\local\temp\*.*
    EXIT

Bu koyu kodları bir not defterine yapıştırın. Kaydet deyin Dosya türü kısmını Tüm dosyalar yapın ve bir Dosya adı verin sonra dosya adı sonuna .bat yazın. Örnek; " Temizlik.bat " gibi ve masaüstüne kaydedin. Bu kaydettiğiniz dosyaya sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın. Siyah bir ekranda her şeyin temizlenmesini bekleyin.
  2. Açılış yazılımları sınırlama;
    Başlata msconfig yazın ve çıkan Sistem Yapılandırması uygulamasını çalıştırın. Açılan pencerede Önyükleme sekmesine gelin GUI önyüklemesi yok kutusunu işaretleyin ve karşısındaki Zaman aşımı değerini Windows SSD diske kurulu ise 3 yapın. Burası önemli eğer SSD diske kurulu değilse HDD ise oynamayın sistem açılmayabilir. Daha sonra Gelişmiş seçenekler kısmına girin ve açılan pencerede İşlemci Sayısı kısmını işaretleyin ve altındaki rakam kısmını son sayıya alın ve Tamam deyin. Daha sonra Hizmetler sekmesine gelin ve buradan Tüm Microsoft hizmetlerini gizle kutusunu işaretleyin ve listede kalan servislerden gereksiz olanların işaretini kaldırın. Bunlardan ne kadar az işaretli olursa sistem o kadar rahatlar açılışta. NOT: Bu listede E.Kartı, Ses kartı ve Antivirüs gibi önemli uygulamalara ait şeyleri asla kapatmayın. Uygula ve Tamam deyin. Bir uyarı gelirse daha sonra seçeneğini seçin. Görev Yöneticisini açın ve Başlangıç sekmesinden sistem açılışında önemsiz başlangıç uygulamalarını sağ tıklayıp Devre dışı yapın. Hepsi bu kadar şimdi yeniden başlatın. Bu ayarların sisteme engel teşkiline göre sistem daha hızlı açılabilir.
dediginiz herseyi yaptim. evet acilis hizlandi. Simdi acilirken tam sifre ekraninda once mavi bi ekranda 2 windows secenegi geliyor ve benim secmeme firsat vermeden hemen geciyor.
bu bir sikinti midir ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
İki oturum mu var sisteminizde bunun seçeneği olabilir ve diğeri aktif değilse size sormadan diğerini başlatıyor olabilir. Mavi ekran hatası almadığınız sürece bir sıkıntı yok.

Başka bir sorunuz var mı?

KS

Ate Mayt Fruitful

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
mavi ekran sikintisi yok. yalniz bu islemlerden once o ekran gelmiyordu. sonuc olarak bana sikinti yaratmayacaksa benim icin sikinti yok.

Sogutuculu ryzen islemcinin sokulmesi ve takilmasiyla ilgili bir video var ya gorsel varsa paylasirsaniz cok sevinirim. internetten baktim ama pek anlasilacak birsey bulamadim.

2 gundur gosterdiginiz ilgi ve alaka icin gercekten tesekkurler

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Nasıl bir ekrandan bahsediyorsunuz telefon ile görüntü alma ihtimaliniz var mı? Belki bir ayarı yanlış yapmış olabilirsiniz. Görürsem yorumlayabilirim.

PC Hocası YouTube kanalında ki sistem toplama videolarına bakabilirsiniz. Ekstra olarak teknobiyotik.com YouTube kanalında sanırım bu tarz içerikler var diye biliyorum.

KS

Ate Mayt Fruitful

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
takmakla ilgili cok var fakat sokmek ile iligili pek yok.

resim linkide burada

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Başlata tekrar msconfig yazıp sistem yapılandırma ayarlarını açın. Açılan pencerede Önyükleme sekmesine gelin ve listede Geçerli Windows 10 haricinde bir Windows 10 varsa bunu seçip sil deyin. Uygula ve Tamam hepsi bu kadar.

İşe yaramaz ise C diskinde windows.old adında bir klasör varsa bunu silin buda işe yarar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri