RYZEN 5 3600 + Wraith Prism Isınma Sorunu

quattroporte

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar. Haziran ayının başında  bir sistem topladım fakat toplamaz olaydım. Sistemi çalıştırdım CPB yüzünden artan sıcaklıklar beni  korkuttu bunun stresini yaşadım. Neyse ki çok kısa bir zaman içerisinde stock fanın bu işlemciye (R5 3600) yetmediğini ve iyi bir soğutucuya geçene kadar 3.6MHz base clock hızında kullanılabileceğini öğrendim ve bu şekilde devam ettim. Sonrasında ekran kartı yüzünden sorunlar yaşadım (RX 5600 XT) zamanla azalmaya başladı ama bitmedi. Sürekli araştırma halindeydim. İnsanı gerçekten inanılmaz strese sokuyor. Sürekli tavsiyeler veriliyor(PSU bozuktur, ram bozuktur, ssd bozuktur vs.) bunu da atlattım ya da alıştım diyeyim. 
Asıl konuya gelmek istiyorum. Genel olarak oyun oynama amacıyla sistemi toplamıştım. Monitör 60hz olduğundan dolayı 60FPS sabit 1080p'de herhangi bir ısı sorunuyla karşılaşmadım. Görsellik açısından ikinci el bir wraith prism soğutucu aldım ve sisteme montajladım. FPS sınırını kaldırdığımda ısı değerleri haliyle öncekinden yükseklere çıktı. Fakat asıl problem stres testleri yaptığımda bu soğutucu ile 80-90 dereceleri görmesi ve CPB özelliğini aktif ettiğimde halen boşta dahi yüksek ısılara ulaşması. Ryzen Master programıyla da voltaj ayarlamaları denedim fakat bu sorunun üstesinden gelemedim. Gerek stock soğutucu gerek wraith prism ile 3.6 ghz üstüne çıktığımda ısı çok yükseliyor. Gerçekten psikolojik olarak bu durum beni çok yıprattı. Yardımcı olabilecek birileri varsa özelden de ulaşabilirim. Gerçekten bu konuda desteğe ihtiyacım var.​
Kullandığım anakart: Gigabyte B450M S2H ​
Ram: Team T-Force Alliance 3200mHz​
Ekran Kartı: XFX RX 5600 XT​
PSU:Aerocool VX 600 (80+ vs. sertifakalı değil)​
Termal macun muhtemelen kaliteli değil. Montaj yaptırdığım yerde kullanıldı. Kasamda 1 egzoz 2 normal fan var ve havalandırması muhtemelen vasat üstüdür. Wraith Prismin iki modunu da denedim (sessiz ve performanslı) çok fark göremedim aralarında.​
Windowsum maalesef kurulum yaptığım yerden dolayı orijinal değil ve boşta sanırım bu sebeple %9-10 arası bazı aralıklarla yükselme oluyor.​
Tüm detaylarıyla yazmaya çalıştım.​
Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Siz neden kule tipi bir soğutucu yerine 2. elden gidip AMD stok soğutucu aldınız ki? AMD ve INTEL stok soğutucu tipleri asla ama asla bir kule tipi soğutma performansı vermez. Yapıları gereği sıcaklığı işlemciye doğru dağıtan bir yapısı var bu doğru bir termal tasarım değil. Yani işin özü hiçbir şey söylemeden direkt sorununuzun soğutucu kaynaklı olduğunu söyleyebilirim.

Kasanızın marka modelini bilmediğim için onunda bir soğutucuya ek artı yada eksi etkisi olabilir.

Sizin soğutucuyu değiştirmeniz gerekiyor işiniz çözümü bu kadar basit.

KS

quattroporte

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Siz neden kule tipi bir soğutucu yerine 2. elden gidip AMD stok soğutucu aldınız ki? AMD ve INTEL stok soğutucu tipleri asla ama asla bir kule tipi soğutma performansı vermez. Yapıları gereği sıcaklığı işlemciye doğru dağıtan bir yapısı var bu doğru bir termal tasarım değil. Yani işin özü hiçbir şey söylemeden direkt sorununuzun soğutucu kaynaklı olduğunu söyleyebilirim.

Kasanızın marka modelini bilmediğim için onunda bir soğutucuya ek artı yada eksi etkisi olabilir.

Sizin soğutucuyu değiştirmeniz gerekiyor işiniz çözümü bu kadar basit.

Hocam sorunu çözdüm gibi. 1.15v ile bu işlemci oldukça serin çalışıyor bu şekilde. Anladığım kadarıyla kesinlikle yüksek voltaj sevmiyor. Sorun bundan kaynaklanıyordu muhtemelen. Voltaj yüksek geldiği anda aşırı ısınıyor. Yani ben muhtemelen bu işlemciye sıvı soğutma da taksam ısınacak oto voltajda

Enes Yavuz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Çözüm yolu olarak denediğiniz yol şuan için tamam fakat ilerisi için kesinlikle bir sıvı soğutma yada kule tipi kaliteli bir soputma almanız gerekli.Şuan için yaptığınız yöntem de bir FPS Kaybı yaşıyor musunuz ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Enes 'in dediği gibi soğutucunuz yetersiz olduğundan voltaj düşürmek sadece geçici bir çözüm. Bu arada düşürdüğünüz voltajın performansa olumsuz bir etkisi var mı bakın derim. Örnek olarak işlemci turbo frekansı olarak vadettiği hızlara çıkabiliyor mu artık. Yada çok çekirdek performansı düştü mü vs. bunları kontrol edin. Voltaj düşürmek işe yarar ama performansı öldürmeden yapmak gerek bu işlemi.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri