Ryzen 5 5600 Kule Tipi Soğutucu Önerisi

Thingsss

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
88
Arkadaşlar selam muhtemelen işlemcim çok ısınıyor diye oyunlar da FPS düşmesi diyorum ondan kaynaklandığını düşünüyorum çünkü demin kendini Days Gone oynarken kısıtladı bana güzel bir kule tipi soğutucu önerebilecek var mı? 1000 TL bütçem var böyle 75 dereceyi gördüm Max 65-60 arasın da çalışması mümkün mü?

Fps droplarım işlemci sıcaklığından kaynaklanabilir mi ? kendini kısıtladı demin çünkü

ve bir şey soracağım gene 60-70 derecelerde çalışırsa takılma olursa bu neyden kaynaklanan bir sorundur peki soğutucuyu alsam bile.

KS

Thingsss

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
88
soğutucuyu aldıktan sonra 60-70 derecelerde çalışırsa takılma olursa bu neyden kaynaklanan bir sorundur peki soğutucuyu alsam bile.

Yani sorunun işlemciden olduğunu düşünüyorum sizce?

ByDrago

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
39
dostum arkadaşimla kendim kullanıyorum bende 5600x arkadaşımda 7500f var işlemci olarak 70-71 derecelerin üzerine çıkarmıyor tavsiye ederim kurulumu felan çok basit 5dklik iş

soğutucuyu aldıktan sonra 60-70 derecelerde çalışırsa takılma olursa bu neyden kaynaklanan bir sorundur peki soğutucuyu alsam bile.

Yani sorunun işlemciden olduğunu düşünüyorum sizce?
ekran kartından olabilir yada amd karta sahipsen driverinden kaynaklıda olabilir

KS

Thingsss

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
88
dostum arkadaşimla kendim kullanıyorum bende 5600x arkadaşımda 7500f var işlemci olarak 70-71 derecelerin üzerine çıkarmıyor tavsiye ederim kurulumu felan çok basit 5dklik iş

ekran kartından olabilir yada amd karta sahipsen driverinden kaynaklıda olabilir
Metro exodusta olmadı yüksek extrem ayarlar da cs valo days gone da oluyor bu olay demin de zaten işlemci kendini kısıtladı 70 dereceden 55'e düştü oyun kastı 10 fpsdi sonra düzeldi

Son sürüm driverım ya çözümü vardır dimi bozuk değildir bilgisayarım biraz pipirikliyim kusura bakmayın :(

ByDrago

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
39
Metro exodusta olmadı yüksek extrem ayarlar da cs valo days gone da oluyor bu olay demin de zaten işlemci kendini kısıtladı 70 dereceden 55'e düştü oyun kastı 10 fpsdi sonra düzeldi

Son sürüm driverım ya çözümü vardır dimi bozuk değildir bilgisayarım biraz pipirikliyim kusura bakmayın :(
dostum bende asus 6700xt ekran kartı var bendede kasılma takılma yapıyordu meğer driverlerden kaynaklıymış eski sürümünü yükledim şuan hiçbir sorun yaşamıyorum
cs2 de genel bir sorun var bazen yapıyor ama birkaç güncellemeden sonra yapmamaya başladı.
valorantı bilmiyorum neden kasar ama işlemci yiyen bir oyun
bir amd software adrenalin sürüm ve pro edition sürüm var adrenalin oyun odaklı olduğu için sürekli güncelleme geliyor bazı güncellemeler sıkıntı çıkartıyor ben pro sürümü kullanıyorum yani güncelleme gelmiyor oturmuş bir driver sıkıntısız kullanıyorum şuanlık

ByDrago

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
39

bu siteden ekran kartı modelini bulup indirmen gerekiyor kurulum aşamasında siyah ekranlıklar yapıyor normaldir korkma kurulum bitiminde yeniden başlat butonu çıkıyor mutlaka yeniden başlat
(pro sürümü genelde grafik tasarımcıları kullanıyor ama güncelleme uzun zamandır gelmediği için oturmuş bir driver)
(adrenalin sürüm sürekli güncelleniyor oyun amaçlı driver oldugu için ama her gelen sürümde farklı sıkıntılar olabiliyor.)

ByDrago

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
39
kule tipinin renkleri sabit yanıyor kapatıp açamıyorsun rgb sadece. argb değil bilgin olsun. fotoğraftaki gibi birebir aynısı. kutu içinde termal macunu çıkıyor birde vidaları felanda var intel için apartta mevcut ama amd için herhangi bir parça yok anakartın yanında gönderilen kendi ayaklarını kullanman lazım mandallı zaten hemen geçiriyorsun :)

KS

Thingsss

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
88
kule tipinin renkleri sabit yanıyor kapatıp açamıyorsun rgb sadece. argb değil bilgin olsun. fotoğraftaki gibi birebir aynısı. kutu içinde termal macunu çıkıyor birde vidaları felanda var intel için apartta mevcut ama amd için herhangi bir parça yok anakartın yanında gönderilen kendi ayaklarını kullanman lazım mandallı zaten hemen geçiriyorsun :)
Tamamdır zaten renk takıntım yok ya sıkıntı olmaz teşekkür ederimm

Bu değil mi bahsettiğiniz driver?

bu siteden ekran kartı modelini bulup indirmen gerekiyor kurulum aşamasında siyah ekranlıklar yapıyor normaldir korkma kurulum bitiminde yeniden başlat butonu çıkıyor mutlaka yeniden başlat
(pro sürümü genelde grafik tasarımcıları kullanıyor ama güncelleme uzun zamandır gelmediği için oturmuş bir driver)
(adrenalin sürüm sürekli güncelleniyor oyun amaçlı driver oldugu için ama her gelen sürümde farklı sıkıntılar olabiliyor.)
1698167103842.png

ByDrago

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
39
Tamamdır zaten renk takıntım yok ya sıkıntı olmaz teşekkür ederimm

Bu değil mi bahsettiğiniz driver?

Ekli dosyayı görüntüle 28262
evet budur bende bu sürümü kullanıyorum. sende eskiden adreanilin sürüm kullanıyormuşsun o yüzden adrenalin sürüm yazıyor bendede aynı şekil yazıyor. ama pro sürüm sadece isim farklı büyük ihtimal kalıntı dosyalardan kaynaklı ama ddu ile felan kaldırman gerekiyor. uğraşmak istemiyorsan hiçbir sıkıntı çıkarmıyor böylede kullanabilirsin ben uğraşmak istemedim böyle kullanıyorum :)

KS

Thingsss

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
88
evet budur bende bu sürümü kullanıyorum. sende eskiden adreanilin sürüm kullanıyormuşsun o yüzden adrenalin sürüm yazıyor bendede aynı şekil yazıyor. ama pro sürüm sadece isim farklı büyük ihtimal kalıntı dosyalardan kaynaklı ama ddu ile felan kaldırman gerekiyor. uğraşmak istemiyorsan hiçbir sıkıntı çıkarmıyor böylede kullanabilirsin ben uğraşmak istemedim böyle kullanıyorum :)
DDU ile kaldırdım zatenn

KS

Thingsss

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
88
ben ddu ile kaldırmadığım için öyle yazıyor sanıyordum herhalde genel bir sorun isim yanlışlığı .ben uzun süredir kullanıyorum bir sıkıntısını görmedim
Hocam 80 dereceyi gördü valorantta kesinlikle alacağım anladım bundan kesin işlemci çok ısınıyor diye

ByDrago

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
39
Hocam 80 dereceyi gördü valorantta kesinlikle alacağım anladım bundan kesin işlemci çok ısınıyor diye
stok soğutucu yeterli olmuyor bir zamandan sonra ben yazın almıştım sistemi 90dereceleri görüyordum :) gerçekten iş yapıyor çift fanlı birde çok iyi çalışıyor hız ayarı galiba otomatik çalışıyor en ağır oyun olarak nfs unbound oynuyorum 71i geçmedi hiç şuan 69da çalışıyor
1698168773672.png

KS

Thingsss

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
88
stok soğutucu yeterli olmuyor bir zamandan sonra ben yazın almıştım sistemi 90dereceleri görüyordum :) gerçekten iş yapıyor çift fanlı birde çok iyi çalışıyor hız ayarı galiba otomatik çalışıyor en ağır oyun olarak nfs unbound oynuyorum 71i geçmedi hiç şuan 69da çalışıyor
Ekli dosyayı görüntüle 28263
Ben benim bilgisayarı çözemedim RDR2 en yüksek ayarlarda hepsi high da ayarların 100 90 FPS ve hiç donma kasma yok Days Gone da var galiba Days Gone sıkıntılı benim PC sağlam anlamadım camı da açtım Max sıcaklık 70'e çıktı 65-70 arasındaydı akşamları buz gibi oluyor odam

ByDrago

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
39
Ben benim bilgisayarı çözemedim RDR2 en yüksek ayarlarda hepsi high da ayarların 100 90 FPS ve hiç donma kasma yok Days Gone da var galiba Days Gone sıkıntılı benim PC sağlam anlamadım camı da açtım Max sıcaklık 70'e çıktı 65-70 arasındaydı akşamları buz gibi oluyor odam
dostum bazı oyunlarda optime ayarlar bozuk olabiliyor örneğin way of the hunter oyunu oynuyorum bende orada bazen takılmalar donmalar yaşıyorum fakat nfs pubg cs gibi oyunlarda takılmalar oluşmuyor çünkü sürekli güncellenen ve optimizasyon yapılıyor en ufak donma veya kasılmalar için hemen bir güncelleme getirip donmaları giderebiliyorlar. bazı oyunlar bu şekil çalışmadıklarından kasılmalar donmalar yaşanır ilerleyen güncellemelerde giderilir diye düşünüyorum. kasanın camını çıkartırsanız kasanızın hava sirkülasyonu doğru şekilde sağlanmayabilir. kasılmaların sıcaklıklarla ilgili olduğunu düşünmüyorum. rdr2 yerine oturmuş bir oyun üzerinde uzun süreli çalışmalar yapıldı optime ayarlar giderilmiştir diye düşünüyorum. örneğin cyberpunk da ilk çıktığında çoğu bilgisayarlarda kasıyordu fakat sistem gereksinimleri için uygun gözüküyordu 1 2 güncelleme sonrasında donma sorunları giderilmişti. days gone hakkında çok bilgim yok oynamadığım bir oyun eğer geliştiricileri hala çalışıyorsa gelecek güncellemeler ile giderilebilir

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri