Ryzen 5 5600X İçin Soğutma Tavsiyesi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Anras123

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar Ryzen 5 5600X için bir soğutucu almayı düşünüyorum.

Anladığım kadarıyla kule tipi soğutma havayı kasanın içerisine üflüyor ve oradan kasanın fanları sıcak havayı dışarı atıyor. Fakat benim kasanın içinde pek sirkülasyon olmuyor gibi. Sıvı soğutma sanıyorum direkt bu havayı kendisi dışarı atıyor bu yüzden daha mantıklı bir seçim gibi geldi. Tabii bu tamamen kendi yorumum yanlış olabilir. Bu yüzden size danışmak hatta tavsiye almak istedim.

Bütçe olarak ise 1000 lira gibi bir bütçe ayırdım. Bu bandın pek üstüne çıkmak istemiyorum ama mecbur kalırsam çok zorlayarak 1500'e kadar çıkabilirim çünkü ram takviyesi vs de düşünüyorum.

Tüm yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sistemim şu şekilde;

[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]https://imgur.com/a/QyAHXGU[/font]

ahmet.karakaya

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Anras123' Alıntı:

Anladığım kadarıyla kule tipi soğutma havayı kasanın içerisine üflüyor ve oradan kasanın fanları sıcak havayı dışarı atıyor. Fakat benim kasanın içinde pek sirkülasyon olmuyor gibi. Sıvı soğutma sanıyorum direkt bu havayı kendisi dışarı atıyor bu yüzden daha mantıklı bir seçim gibi geldi. Tabii bu tamamen kendi yorumum yanlış olabilir. Bu yüzden size danışmak hatta tavsiye almak istedim.

Bütçe olarak ise 1000 lira gibi bir bütçe ayırdım. Bu bandın pek üstüne çıkmak istemiyorum ama mecbur kalırsam çok zorlayarak 1500'e kadar çıkabilirim çünkü ram takviyesi vs de düşünüyorum.

Sisteminizin özellikleri nedir ona göre bir soğutucu önerelim

KS

Anras123

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ahmet.karakaya' Alıntı:
Anras123' Alıntı:

Sisteminizin özellikleri nedir ona göre bir soğutucu önerelim

Sistemim şu şekilde;

[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]https://imgur.com/a/QyAHXGU[/font]

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Arctic Liquid Freezer II 280mm - 1.095 TL - 280mm bir üründür ki kasanızın ön tarafında 280mm radyatör desteği var. Arctic markası zaten soğutucuları ile çok çok iyi bir markadır. Bu ürün yabancı kaynak incelemelerine bakarsanız pek çok diğer markaların 360mm ürünleri ile denk hatta çoğundan daha iyi performans sunduğunu görürsünüz. 5600X için biraz fazla bir ürün ama almışken iyisini alın. İleride işlemci güncellemesi yaparsanız soğutucu değiştirilmesi de gerekmez.   

Ayrıca RGB bir ürün isterseniz yarın incehesap indirimlerini bekleyin. Bu kadar iyi bir ürün bu fiyatlara inmez ama RGB F/P oranı iyi bir ürün belki indirime girer.

KS

Anras123

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Arctic Liquid Freezer II 280mm - 1.095 TL - 280mm bir üründür ki kasanızın ön tarafında 280mm radyatör desteği var. Arctic markası zaten soğutucuları ile çok çok iyi bir markadır. Bu ürün yabancı kaynak incelemelerine bakarsanız pek çok diğer markaların 360mm ürünleri ile denk hatta çoğundan daha iyi performans sunduğunu görürsünüz. 5600X için biraz fazla bir ürün ama almışken iyisini alın. İleride işlemci güncellemesi yaparsanız soğutucu değiştirilmesi de gerekmez.   

Ayrıca RGB bir ürün isterseniz yarın incehesap indirimlerini bekleyin. Bu kadar iyi bir ürün bu fiyatlara inmez ama RGB F/P oranı iyi bir ürün belki indirime girer.

Çok teşekkür ederim Uğur hocam biraz işlemciye yük bindiren işlemler de yapıyorum sağlam bi soğutucu olması çok iyi olur dediğiniz gibi incehesap indirimlerini bekleyip olmazsa buradan alabilirim, teşekkür ederim tekrardan.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Önemli değil. Bu ürün piyasada ASUS, Corsair vs. gibi markaların bazı 360mm modelleri ile denk bazılarından daha iyi sonuçlar verebiliyor. O yüzden bu ürünü performans anlamında tek geçiyorum. İncehesap indirimlerinde bu ürüne denk bir ürünü bu fiyatlara bulacağınızı sanmam ama RGB vs. için alınabilir. Bir şey daha var bu Arctic ürünü 6 yıl garantili fanları ise 10 yıl garantili. Diğer markalar maks. 2-3 yıl toplam paket buda başka bir şey bilginiz olsun.

Liquid Freezer II - 280 buradan bakabilirsiniz.

Hayırlı olsun diyorum.

Başka sorularınız için foruma yine bekleriz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri