Ryzen 5600 Isınma Problemi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

MrKgn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba işlemcim normal kullanım da 65-70 oyunlarda 95 seviyelerinde seyrediyor undervolt da denedim ama bir türlü düşüremedim sizce acaba nedendir veya normal mi?
Oyun oynarken ise bu sıcaklık seviyesinde iken bir takılma falan yaşatmıyor Valorant, GTA 5, Cyberpunk, Valhalla gibi oyunlarda en yüksek ayarlarda stabil şekilde oynatıyor.
Yeni Noctua H2 ile bakım temizlik yaptım sıvı soğutma ise 6 aydır bende ondan önce iki sene boş durdu ve ondanda önce bir sene kadar da 5900x ile bir arkadaşım kullanmaya başladı ilk sonra bana geldi.

Sistem özellikleri:
CPU: Ryzen 5600.
Soğutma: MSI MAG CoreLiquid 360r v1.
MB: B550 Aorus Elite AX V2 (rev 1.2)
RAM: Kingston Fury Beast RGB 32 GB (16x2) 3200MHz DDR4 CL16
GPU: 4060 Ti 16 GB.
PSU: NZXT C750.
Denediğim UV ayarları ise:
Ryzen Master da 1. çekirdek gri nokta 2. çekirdek sarı yıldız şeklinde idi

1.ayar:
PBO: Disable.
Co:
0. çekirdek: -5
1. çekirdek: -5
2. çekirdek: -10
3. çekirdek: -10
4. çekirdek: -10
5. çekirdek: -10
2.ayar:
Co:
0. çekirdek: -10
1. çekirdek: -10
2. çekirdek: -15
3. çekirdek: -15
4. çekirdek: -15
5. çekirdek: -15
1.ayar:
Co:
0. çekirdek: -15
1. çekirdek: -15
2. çekirdek: -20
3. çekirdek: -20
4. çekirdek: -20
5. çekirdek: -20

Smyrneos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
130
Değerler kesinlikle normal değil. Bunun bir kaç nedeni olabilir.

- Termal macun yeterince sürüldü mü ya da fazla mı sürüdü?
- Kasanız hangisi?
- Soğutucuyu ayrıca "sıcaklık sorunu görülmeyen" başka bir işlemciyle deneme şansınız var mı?
- İşlemciyi başka bir soğutucuyla deneme şansınız var mı?

MSI Mag Coreliquid 360R model AIO ile ilgili zaten bilinen bir çok şikayet vardı (v2 versiyonunda bilinen sorunlar giderilmişti) ama aynı modelin sorunsuz çalışanları da vardı. Öncelikle problemin nereden kaynaklandığını anlamak gerekiyor. Normalde 360mm boyutunda bir AIO ile o işlemci undervolt işlemine gerek duymaksızın daha da serin çalışması gerekiyor.

Yakın zamanda topladığım Ryzen 5 5600 işlemcili sistemlerin birine soğutucu olarak Deepcool Gammaxx L240T ekledim ve kasa Cougar MX410 Mesh-G RGB modeli. Bahsettiğiniz değerlerden çok daha serindi.

image0 (29).jpeg

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
395
şöyle söylüyüm MSI MAG CoreLiquid 360r v1. v1 versiyonları hatalıydı v2 ye geçtiler ve garanti kapsamına girmişti sanki diye hatırlıyorum bunu bi araştırın. çünkü 240r v2 ile 5600x 60 derece gördüm max oyunda genelde 50-55 seyiriyor. boştayken 30-40-45

KS

MrKgn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
kasam msi gungnir 100R modeli termal macun yeterince sürüldü ondan eminim başka işlemci veya sıvı soğutma deneme imkanım şuan yok büyük ihtimalle yeni sıvı soğutma alacağım

msi ın sitesindeki sorgulama da bendeki seri no yu sorgulattım o kapsama girmiyor imiş ama dediğin gibi bu soğutucudan pek çok kişi şikayetçi

Smyrneos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
130
kasam msi gungnir 100R modeli termal macun yeterince sürüldü ondan eminim başka işlemci veya sıvı soğutma deneme imkanım şuan yok büyük ihtimalle yeni sıvı soğutma alacağım

msi ın sitesindeki sorgulama da bendeki seri no yu sorgulattım o kapsama girmiyor imiş ama dediğin gibi bu soğutucudan pek çok kişi şikayetçi
Anladım. Hayırlısı diyelim. Yukarıda da söylediğim gibi. Öncelikle tamamen emin olmakta fayda var. Yine de bir arkadaşınız, yakınınız vb. bilgisayarı olan biri denk gelirse mevcut soğutucunuzu denemeye çalışın.

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
395
garantisi varsa sorun var diye yollayın en azından belkide sorun başka bir şeydedir

KS

MrKgn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
valla üç seneyi aştı bu sıvı soğutma alınalı bitik diye biliyorum hazır sistem içinde gelmişti bu soğutucu arctic liquid freezer 2 240mm sipariş verdim bunla denicem birde bakalım yorumları falan güzeldi soğutucunun

Smyrneos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
130
valla üç seneyi aştı bu sıvı soğutma alınalı bitik diye biliyorum hazır sistem içinde gelmişti bu soğutucu arctic liquid freezer 2 240mm sipariş verdim bunla denicem birde bakalım yorumları falan güzeldi soğutucunun
Arctic Liquid Freezer 2 serisi efsane bir seri. 240mm lik modeli çoğu 360mm lik sıvı soğutmalara taş çıkartır. Zamanında 420mm olanını kullanmıştım. İyi bir tercih yapmışsınız.

KS

MrKgn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
valla ne yalan söyleyeyim sabah mesaiye başladığımdan beri araştırıyorum sanırsam buradaki bir konu içerisinde gördüm onla alakalı güzel yorumlar yapmış dedim buna bir şans verelim normalde lian li ürünleri aşırı severim bulabilseydim ileriye dönük sistemim için galahad 360 sl inf fanlı modeli düşnüyordum ama malesef tr de stok göremedim 240 lık olanını da tercih etmek istemedim buna tercih yaptım bakalım eğer yeni ve sürekli favorim bu olabilir.

Smyrneos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
130
valla ne yalan söyleyeyim sabah mesaiye başladığımdan beri araştırıyorum sanırsam buradaki bir konu içerisinde gördüm onla alakalı güzel yorumlar yapmış dedim buna bir şans verelim normalde lian li ürünleri aşırı severim bulabilseydim ileriye dönük sistemim için galahad 360 sl inf fanlı modeli düşnüyordum ama malesef tr de stok göremedim 240 lık olanını da tercih etmek istemedim buna tercih yaptım bakalım eğer yeni ve sürekli favorim bu olabilir.
Yani Arctic Liquid Freezer 2 - 240mm versiyonunu Ryzen 9 5950x ile birlikte topladığım da oldu, performansı gayet tatmin ediciydi. Tabii ki de Lian Li ürünleri çok albenili oluyor. Ben de kendi kasam için Lian Li GALAHAD II LCD modelini sipariş verdim yakında elimde olur. Şuan Corsair H150i Elite LCD XT mevcut ama iCue yazılımı çok sorunlu. İyi günlerde kullanın tekrardan.

KS

MrKgn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
aynen cidden öyle hatta bi kaç ay içinde de bir arkadaşıma H9 elite içerisine galahad sl inf ile bi sistem toplıcam nasip olurda kasa değişirsem bu soğutu artı sl inf li bi sisteme evirmek planlarımda var çok teşekkür ederim.

KS

MrKgn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Herkese tekrardan selam sorun sıvı soğutmadan çıktı Arctic Liquid Freezer 2 - 240mm ile değiştim soğutmayı ve boşta 35 derecelerde Cyberpunk 2077 ile test ettim yaklaşık bir saat boyunca yer yer 60ları gördü 55 seviyelerinde gezdi konu kapanabilir teşekkür ederim herkese.

Smyrneos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
130
Herkese tekrardan selam sorun sıvı soğutmadan çıktı Arctic Liquid Freezer 2 - 240mm ile değiştim soğutmayı ve boşta 35 derecelerde Cyberpunk 2077 ile test ettim yaklaşık bir saat boyunca yer yer 60ları gördü 55 seviyelerinde gezdi konu kapanabilir teşekkür ederim herkese.
Malumun ilanı. Bilgilendirme için teşekkürler.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri