Ryzen 7 5800x3d aşırı ısınıyor, Corsair h150i çalışmıyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
Merhaba,
Kasada bulunan tüm fanlar dönmesine rağmen fanlar aşırı hızlı dönüyor, biosda windows kurulum ayarı yaparken aşırı ısınıyor diye uyarı verince fark ettim 80 89 derece görüyor açık bıraksam aşar belki de.
Ne yapabilirim yardımcı olabilir misiniz? Montajını yaptırdığım abi cpu fanını kontrol et küçük fan var dedi ama göremedim valla.
Sadece kırmızı renk yananlar cpu sıvı soğutma için.

Yapabileceğim bir şey var mı acaba? Yeniden o kadar yol gidip kasa ile 3 saat uğraşmak istemiyorum. Orda normal çalışıyordu şimdi niye böyle oldu hiç anlamadım.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2022-05-11 at 21.27.41.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-11 at 21.27.41.jpeg
    111.4 KB · Görüntüleme: 41

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
CPU üzerindeki pompanın kablosu nereye takılı? Onu kontrol edin ve sonrasında BIOS üzerinden o soketin fan ayarını bir kontrol edin kaç devirde hangi ayarlarda çalışıyor bakın. Gerekirse görsel paylaşın. BIOS 'da işlemci ısınması normalde bu kadar abartı olması fazla.

KS

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
Büyük beyaz kablolar bu şekilde takılı hocam bunu kast ediyorsanız.

Ekli dosyalar

• IMG_20220511_214809.jpg
    IMG_20220511_214809.jpg
    5 MB · Görüntüleme: 45
KS

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
Pompanın pin anakart bağlantısı takılı değildi, onu taktım ama CPU fan 1 üzerinde ki kabloyu çıkarıp taktım. Fakat bir şey değişmedi.
CPU üzerindeki pompanın kablosu nereye takılı? Onu kontrol edin ve sonrasında BIOS üzerinden o soketin fan ayarını bir kontrol edin kaç devirde hangi ayarlarda çalışıyor bakın. Gerekirse görsel paylaşın. BIOS 'da işlemci ısınması normalde bu kadar abartı olması fazla.

Son düzenleme:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Pompanın üzerinden çıkan 3 pin bir adet kablo olması lazım eğer kontrolcüye bağlı değilse onu varsa anakartınızda AIO_PUMP yada vb. bir sokete takmanız gerek yoksa CPU_FAN soketine takabilirsiniz. Daha sonra BIOS üzerinden o soketin kaç RPM hızda döndüğünü fan ayarları bölümünden gözlemleyeceksiniz.

KS

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
Pompanın üzerinden çıkan 3 pin bir adet kablo olması lazım eğer kontrolcüye bağlı değilse onu varsa anakartınızda AIO_PUMP yada vb. bir sokete takmanız gerek yoksa CPU_FAN soketine takabilirsiniz. Daha sonra BIOS üzerinden o soketin kaç RPM hızda döndüğünü fan ayarları bölümünden gözlemleyeceksiniz.
Kutuları farklı bir yere kaldırdık şu anda almam mumkun değil. 3 pin kablo bir adet var şu anda kasada takılı olan o da CPU fan da takiliydi, pump fan1 e taktım sonuç değişmedi.
3 pin kabloyu hiç bir yere takmayinca da sonuç değişmedi ve evet bu kablo CPU sıvı soğutmanin altından/yanından çıkıyor.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Bir görsel paylaşın yakından böyle ezbere konuşuyoruz. Ayrıca lütfen BIOS üzerinde değil de şu sistemi Windows üzerinde bir test edin net emin olalım durum nedir ne değildir bakalım.

KS

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
Bütün fanlar çalışmasına rağmen 0 rpm olarak görüyorum değerleri.
Ek olarak @ugur.gozaydin hocam ısınma sorununa rağmen Windows kurulumu başlatacağım, sorun olur mu? Aşırı isinirsa kapanır herhalde. Örneğin 95 100 derece de.

Ekli dosyalar

• IMG_20220511_221957.jpg
    IMG_20220511_221957.jpg
    5.4 MB · Görüntüleme: 27
  • IMG_20220511_222002.jpg
    IMG_20220511_222002.jpg
    5.2 MB · Görüntüleme: 27
KS

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
Kablolama vs yapıldı sata yerine koyduk kontrolcüyü çıkarabilirsem yerinden deneyeyeyim.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Kablolama vs yapıldı sata yerine koyduk kontrolcüyü çıkarabilirsem yerinden deneyeyeyim.
Kontrolcüden çıkartın demiyorum kontrolcüye ek SATA POWER gücü ve kontrolcüden gelen bir adet PWM fan bağlantısı olur onun anakarta bağlı olup olmadığını kontrol edin.

Bence pompa dönmüyor.

KS

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
Kontrolcüden çıkartın demiyorum kontrolcüye ek SATA POWER gücü ve kontrolcüden gelen bir adet PWM fan bağlantısı olur onun anakarta bağlı olup olmadığını kontrol edin.

Bence pompa dönmüyor.
Bahsettiğiniz kısımları göremedim :( sata power ve pwm fan kısmı anakart üstünde goremedim.

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
1. Senin yerinde olsam TD 500 kasanın üst kısmına sıvı soğutucuyu montajlardım kendi fanları ile.
2. videolar net değil ? sıvı soğutucudan çıkan kabloları tek tek net bir şekilde bağlantı yerlerini çeker misin .
3. Pompayı tam oturtamamış olabilir misin ?
(Windows yüklemediysen ya da corsair yazılımını anakart görmüyor olabilir fan devir hızını emin değilim).

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Bahsettiğiniz kısımları göremedim :( sata power ve pwm fan kısmı anakart üstünde goremedim.
Ürünü aldığınız siteye giriş yapın ve siparişlerinizden ürünün tam model adını paylaşın. Madem kutuyu göremiyorsunuz. Bu ürün yanlış bilmiyorsam 360mm Capellix olması lazım.
Anakarta usb port ile bağlarsın corsair kitlerini(kontrolcülerini).
Sadece RGB için USB ara yüzü bağlantısı var orada bir yanlışın olmasın. %100 doğru hatırlamıyor olabilirim ama bildiğim fan bağlantısı için yine anakart PWM soketlerini kullanıyorsun kontrolcüden çıkışta.

KS

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
1. Senin yerinde olsam TD 500 kasanın üst kısmına sıvı soğutucuyu montajlardım kendi fanları ile.
2. videolar net değil ? sıvı soğutucudan çıkan kabloları tek tek net bir şekilde bağlantı yerlerini çeker misin .
3. Pompayı tam oturtamamış olabilir misin ?
(Windows yüklemediysen ya da corsair yazılımını anakart görmüyor olabilir fan devir hızını emin değilim).
Bağlantıları çektim video olarak yüklüyorum su an. Net çekmeye çalıştım 8k olarak yüklüyorum dosya büyük olduğu için 10 dk sürer onun dışında montajı ben yapmadım yaptığım yere götüreceğim yarın, sadece benim yapabileceğim bir şey işe çözmek istedim hemen.
Video 20dkya yüklenir atarım hocam.

KS

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
Ürünü aldığınız siteye giriş yapın ve siparişlerinizden ürünün tam model adını paylaşın. Madem kutuyu göremiyorsunuz. Bu ürün yanlış bilmiyorsam 360mm Capellix olması lazım.

Sadece RGB için USB ara yüzü bağlantısı var orada bir yanlışın olmasın. %100 doğru hatırlamıyor olabilirim ama bildiğim fan bağlantısı için yine anakart PWM soketlerini kullanıyorsun kontrolcüden çıkışta.

KS

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
Ek olarak sıvı soğutmayı üst kısma bağladık evet. Onun dışında oturmuyordu çünkü.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri