Ryzen 9 7950X CPU Kullanımı

Halil 16

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
24
Hocam acaba sorun şöyle birşey olabilir mi? Burada C2/C2E State Support diye bir ayar var. Mesela intel ana kartlarda bu ayarı açınca olması lazım, işlemci sürekli olarak kendi stok hızında değil de benim owerclock ettiğim hızı stok hızı olarak kullanmaya başlıyor boştayken bile . Ya da onun hemen üstündeki ayar varsayılan olarak açık geliyor. Onu kapattığım zaman da olabilir tam hatırlamıyorum. Ama bu iki ayarla ilgili olduğunu biliyorum. Amd de buna alternatif bir ayar olabilir mi? Bununla alakalıdır belki de.
Screenshot_20240707-010710.png

KS

muhammedquler

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam benim anakart uefi böyle bi biosu en son 2000 de gördüm bide biosta herşey normal hız aşırtma vs hiçbirşey yok sadece expo acık

Halil 16

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
24
Yani yanlış anladınız. Buna alternatif bir ayar vardı da acaba o kapalı bir şekilde mi geliyor ? Ya da bios güncellemesinden sonra mı kapandı ?

Hocam boşta dengeli veya güç tasarufunda olan hiç bir işlemci cpu kullanımı 1 3 5 arasıyken 5.14 5.24 5.36 ghz de calışmaz imkansız ötesi bu biosta hiçbi ayar yapmadım sadece ramlerin expo özeliğini açtım o kadar kapattım yine 5.14 5.24 5.36 da çalışıyor hiç bi şekilde dengeli güç tasarüfünda düşmüyor bu ghz
Ha bir de bu ayarları windows tan mı yaptınız yoksa biostan mı ?

Veya bios güncellemesinden sonra belki tüm çekirdekleri boost hızında çalıştıracak ayar (ismi şu anda aklımda değil maalesef) açılmıştır.

Son düzenleme:

Halil 16

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
24
Ve o üstte kastettiğim tüm çekirdeklerin sürekli ulaşabilecekleri maximum GHz değerinde çalışmasını sağlayan bir ayarın açık olması, veya çekirdeklerin değişken iş yüklerinde değişken frekanslarda çalışmasını sağlayan bir ayarın kapalı olması.

Bios u sıfırlamayı deneyebilirsiniz bu drumda. Bios pilini bir çıkartıp takın derim.

KS

muhammedquler

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Ve o üstte kastettiğim tüm çekirdeklerin sürekli ulaşabilecekleri maximum GHz değerinde çalışmasını sağlayan bir ayarın açık olması, veya çekirdeklerin değişken iş yüklerinde değişken frekanslarda çalışmasını sağlayan bir ayarın kapalı olması.

Bios u sıfırlamayı deneyebilirsiniz bu drumda. Bios pilini bir çıkartıp takın derim.
hocam normal masaüstünde dengeli veya güç tasarıfı seçiyorum biosta sadece expo acık

Halil 16

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
24
Tamam işte hocam. Muhtemelen biostaki bir ayardan dolayıdır.

Bios u bir sıfırlayabilir misiniz?

Sonra ayarlara birlikte bakabiliriz.

KS

muhammedquler

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam biosu sıfırladım defalarca bios güncelledim expo acık kapalı denedi m sorun değişmedi anakart b650 gaming plus wifi bu arada msi

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
Advanced cpu configuration menüsünde, Config TDP yi tıklayın .65 watt ECO modunu seçin .F10 ile kaydedip çıkın .Bi değişme olacakmı.

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
Ryzen master ile deneyin. PPT-142W ...EDC-170A...TDC-75A yapın.

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
O zaman,hw monitör ile de, bi baksana. Boşta iken ,bütün çekirdekler 5 ghz üzerindemi.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri