Ryzen Master Overclock Sorunu

Aegis05

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Merhabalar,

Sistemim;

İşlemci: Ryzen 5 5600x
Anakart: MSI MPG x570s Edge
İşlemci Soğutucu: Cooler Master Masterliquid Ml240l V2
Ekran Kartı: MSI RX 580 8GB

Ryzen Master'ın Control Mode kısmından Auto Oc, Curve Optimizer Mode kısmından da All Cores seçeneklerini işaretlediğim zaman oyun oynarken 2 veya 3.saatten sonra bilgisayar kendine reset atıyor. Açıldıktan sonra bu belirttiğim ayarları Defaulta çekiyorum sorunsuz şekilde oynuyorum.

Acaba fan veya soğutmayla ilgili bir sorun mu diye düşündüm ve bilgisayara işlemci stres testi yaptım sıcaklık değerlerim gayet normal, oyunlarda da sıcaklık değerlerim gayet normal. Stres testinde 70 derecenin üstüne çıkmıyor.

Sorun ekran kartında olabilir mi? Çünkü bilgisayar resetlenip açıldığında AMD'nin yazılımı '' Genel: Beklenmeyen bir sistem arızasından ötürü radeon wattman ayarları geri yükledi. '' şeklinde bir uyarı veriyor.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    570.5 KB · Görüntüleme: 127
Moderatörün son düzenlenenleri:

MirvaLe

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
131
En sağlıklı Owerclock bios üzerinden yapilanlardir. Deneme yanılma ile deneye deneye sağlıklı bir sonuca anca ozaman varirsin. Ryzen master program üzerinden olduğu için sistemde sorun çıkartıyor saglikli bir sonuc vermiyor bazen belliki. Zaten güçlü bir işlemcinin var. bios üzerinden performans boostu alman yeterli olacaktır. Ben olsam oc ile ugrasmazdim. Ekran kartında sorun olduğunu düşünmüyorum ki, yapılan oc ile çakismasindan dolayi hata vermistir büyük ihtimalle.Amd ekran kartlarında sistemi ani kapanması veya beklenmedik durumlarda kapanislarinda. sistem kendini varsayılan ayarlara alabiliyor yani wattman hatası veriyor.

MirvaLe

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
131
Biosa girin, "OC" sekmesinde "Advanced CPU Configuration" şeklinde bir kısım var. Oraya girip Core Performance Boost'u "enabled" yapın.

MirvaLe

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
131
Ayrıca ramlerinizi göremedim ama biosdan XMP açmadıysanız onuda aktif ederek performans artışı sağlayabilirsiniz. Yapmadıysanız eğer yapın

MirvaLe

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
131
Rica ederiz. yardımcı olabilsek ne mutlu

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri