Samsung C24FG73 vs Asus VG279Q

Alice03

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Samsung 23.5" LC24FG73FQMXUF 1ms 144Hz DP 2xHDMI FreeSync FHD Quantum Dot Curved Gaming Monitör

Asus VG279Q 1ms 144Hz HDMI DPIPS Full HD 27" Gaming (Oyuncu) Monitör

Evet, çok uzun araştırmalar sonunda bu iki monitör arasında kaldım. Asus IPS ekran 1ms 144Hz gibi özelliklerde ve fiyatıyla çok dikkat çekiyor. Aynı şekilde Samsung da Quantum Dot teknolojisi ve VA paneliyle fiyat performans ürünlerinden. Her iki monitör için de arada kaldığım bazı noktalar var. Bunların cevabını da alarak bana hangi monitörü önerebilirsiniz?

Asus için sorularım:
1- IPS ekranların baş belası IPS Glow bu monitörde ne kadar etkiliyor? Karanlıkta monitöre bakmak sıkıntı oluyor mu?
2- 1080p ve 27inch ekranlarda yakın mesafeden bakınca piksellerin sayıldığını ve bunun gerçekten kullanılamayacak kadar kötü olduğunu belirtiyorlar. Bu ifade ne kadar doğru?

Samsung için sorularım:
1-VA panelin çok fazla dezavantajı olduğunu, parlaklığının yeterli olmadığını, bazı bölgelerde morlaşma olduğunu ve oyun performansı açısından da yeterli bir panel olmadığı belirtiliyor. Bu ifade ne kadar doğru?

Sonuç olarak iki monitörün farklılıklarını ele aldığımızda (27inç 1080p IPS vs 24inç 1080p VA panel) hangisi daha tercih edilebilir duruyor?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Öncelikle 27" ve 1080p olayını anlatayım. Göz meselesi biraz ama bu kadar katı bir tabir ile anlatmak yanlış. Bu yorumları yazanlar bazı şeyleri atlıyorlar. Mesela 2K yada 4K çözürlüğe alışıp yada bu çözünürlüğe denk gelip biraz bakınıp 27" bir 1080p monitöre bakınca doğal olarak artık o raddeden sonra sanki pixel sayıyorlarmış gibi geldiği bilinen bir olay. Her insanda böyle daha iyisini görünce göz onun ile arasına bir perde çeker. Bunun haricinde birde odaklanma olayı ki bu en can alıcı nokta. Şöyle ki bazı insanlar ki buna bende dahilim 75 Hz ve üzeri monitörlerin farkını ayırt edemiyor. Kendimden örnek vermem gerekirse ben 75 Hz ile 144 Hz arasındaki farkı anlamyorum bunu panel olarak değerlendirirsem ben 24" 1080p ve 27" 1080p arasındaki farkı anlamıyorum benim için ikisi de aynı kalitede. Eğer sizin gözleriniz ve odaklanmanız iyiyse 24" tercih edin yoksa 27" alabilirsiniz ve eğer daha iyi bir çözünürlüğü aynı inç/karede görmediyseniz anlamazsınız farkı.

Panel olarak söylediklerinize gelirsek, IPS panel renk olarak çok çok tatminkar paneller bu bir gerçek ve IPS Glow yani ışık sızması olayları bu panellerde bazen altını çiziyorum bazen denk gelebilyor kullanıcılara ama bu her monitör yada tek bir monitör modeline özgü bir olay değil panelin doğası bu bazen olabiliyor. Sizin ASUS VG279Q modeli içinde öyle bir olasılık var ama bunlar iade sebebi aynı ölü pixel olayı gibi kusurlu ürün kategorisine giriyor ve şans işi biraz. Her modelde risk var iyi bir ürüne denk gelirsiniz belki. Yakın zamanda aynı monitörü bir arkadaşıma aldırdım sorun yok gayet kaliteli hızlı bir monitör sorunsuz keyifle 1 buçuk aydır kullanıyor.

VA panel IPS panele en yakın panel tipidir. Hem görüntü kalitesi çok iyidir hemde TN panele yakın bir hızı vardır yani arada bir panel tipidir. Samsung bu paneli Q-Dot teknolojisi ile dahada iyi duruma getirmiştir ve bu söylediğiniz sorun Q-Dot panellerde olmaz diğer durumlarda olma ihtimali var aynı IPS için söylediklerim gibi şans işi.

Ben olsam 2K kadar bütçem varsa ASUS olan modeli almazdım ben renk gösterim kabiliyetlerine özelleştirme yapmış bir model tercih ederdim benim için bir monitörde en aranan özellik renk gösterim kabiliyetidir.

Viewsonic 24" XG240R 144Hz 1ms RGB - 1.799.00 TL - sRGB 95% + Adobe RGB 69% + NTSC + 72% + DPI P3 67% bu renk skalalalarını gösterebiliyor.

Sizin SAMSUNG model - sRGB 125% + Adobe RGB 92% + NTSC + 88% bu renk skalalalarını gösterebiliyor.

Samsung panel biraz daha iyi ama 69% değeri azda olsa DCI P3 renk gamutunu gösteren bir monitör çok iyi bir tercih olabilir. Ancak Samsung model 3000:1 kontrast değerine sahip buda bayağı derin siyah ve beyaz demek oluyor.

Ben olsam bu iki model arasında kalırdım.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri