Sapphire R9-285 80 Dereceye Gelmeden Fanlar Çalışmıyor

hasansarikaya

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Arkadaşlar merhaba, Sapphire R9-285 Dual-X ekran kartı kullanıyorum. Ekran kartımda ısınma sorunları yaşamaya başladım. Önce bu sorunun 1 sene önce sürdüğüm MasterGel maker termal macunun kurumasından dolayı kaynaklandığını düşündüm. Ekran kartımı dikkatlice açık temizledim ve termal macununu yeniledim fakat sorunun devam ettiğini gördüm. Ekran kartımda fanların ikisi de sıcaklık 80 dereceye gelmeden çalışmıyor ve 80 dereceye geldiği zaman ikisi birden en yüksek devirde çalışıp soğuttuktan sonra tekrardan duruyorlar. Sorunun ilk önce driver kaynaklık olduğunu düşündüm. DDU ile önce 1 önceki Driver'a o da olmayınca yine DDU ile 2 önceki stabil Driver'a geçtim fakat sorun düzelmedi. Son çare bilgisayara format attım ve yine işe yaramadı. Sizce sorunun kaynağı ne olabilir? Daha önceden bu sorunu yaşamış arkadaşlar var mı? Yardımınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim. Kendinize iyi bakın.

Not: Manuel olarak fan hızlarını kademeli bir şekilde arttırmayı denediğimde yine çalışmıyorlar fakat en üst seviyeye aldığımda 2 fan birden çalışıyor ve bunu kademeli olarak düşürdüğümde tek fanı çalışır duruma getirinceye kadar düşürebiliyorum. Afterburner ve AMD Adrenalin softwarede de aynı şekilde.Afterburner ile fan hızı normalde %20'de görünüyor ve hiçbir fan çalışmıyordu.Yüzde 5 arttırarak fanın hangi seviyede çalışacağını kontrol ettim.Yüzde 85'e çektiğimde 2 fan birden yüksek sesle çalışmaya başladı ve bunu %100'e çıkarttıkça bu hızlar arttı.Sonrasında fan hızı %85'de iken yine %5lik azaltmalar yaptım.Yüzde 75'de 1 fan çalışmayı kesti,diğer fan ise %65de çalışmayı kesti.Afterburner üzerinden yapılan kullanıcı ayarlı fan kontrolü maalesef işe yaramadı.

LordGrimTR

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bios güncel olmayabilir belki anakartınız'ın sunduğu en güncel bios'u indirip tekrardan en güncel driverları kurmanızı tavsiye ediyorum. Veya daha kısa bir çözüm olarak denediniz mi bilemiyorum ama AMD Adrenalin Software uygulamasında fan ayarlarının Custom değil de Auto olup olmadığına dikkat edin Custom ise Auto yapın muhtemelen düzelir. Bios, Driver ile çok bir bilgim yok en sağlıklısı uğur hocama danışmak olur.

KS

hasansarikaya

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
LordGrimTR' Alıntı:
Bios güncel olmayabilir belki anakartınız'ın sunduğu en güncel bios'u indirip tekrardan en güncel driverları kurmanızı tavsiye ediyorum. Veya daha kısa bir çözüm olarak denediniz mi bilemiyorum ama AMD Adrenalin Software uygulamasında fan ayarlarının Custom değil de Auto olup olmadığına dikkat edin Custom ise Auto yapın muhtemelen düzelir. Bios, Driver ile çok bir bilgim yok en sağlıklısı uğur hocama danışmak olur.

Bütün driverlarım güncel ve amd adrenalin softwarede fan ayarı otomatikte.Uğur hocaya nasıl ulaşabiliriz veya konuya bakmasını sağlıyabiliriz ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
AMD Adrenalin yazılımındaki fan ayarınızı manuel kontrol etmeyi denediniz mi? Birde bu yazılımda fanlar şu sıcaklığa gelmeden çalışmasın diye bir ayar olması gerekiyor onu bir bulmanızı isteyeceğim sizden. AMD yazılımını pek bilmiyorum aşına değilim ama bir bakmakta fayda var. İsterseniz bana facebook üzerinden ulaşın bağlanıp kontrol edeyim ama buradaki işim bitmeden bakamam.

KS

hasansarikaya

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
AMD Adrenalin yazılımındaki fan ayarınızı manuel kontrol etmeyi denediniz mi? Birde bu yazılımda fanlar şu sıcaklığa gelmeden çalışmasın diye bir ayar olması gerekiyor onu bir bulmanızı isteyeceğim sizden. AMD yazılımını pek bilmiyorum aşına değilim ama bir bakmakta fayda var. İsterseniz bana facebook üzerinden ulaşın bağlanıp kontrol edeyim ama buradaki işim bitmeden bakamam.
Hocam merhaba,hem amd yazılımında hemde afterburner üzerinde fan hızlarıni manuel ayarlamak istediğimde yüksek rpm e çekmeden çalışmıyorlar,afterburner programında da aynı şekilde orda fan hızı yüzdelik şeklinde %85e almadıkça fanlar tepki vermiyor.Yüzde 85de ikisi birden yüksek rpmde çalışıyorlar.Konuda bunu not bölümüne ayrıntılı bir şekilde yazdım.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri