Sesi açınca fps düşmesi

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
lenovo marka bir laptopum (apu)var pek iyi sayılmaz ondan sadece LoL oynuyorum maça girdiğimde 4-5. dk ye kadar 50 60 fps civarı alıyorum pc ısınık olsada olmasada fakat fps oyunun 15. dklerine doğru fpsem 30 civarı oluyor ve pcnin sesini açtığımda windowsun ses açınca gelen animasyonu gidene kadar 19 fps sabit alıyorum sonra eski haline geri geliyor fps ve en sonda maçın 25+ dklarında fps 20-30 arası oluyor biliyorum çok karışık yazdım ama olan bu ne yapabilirim ayrıca driverlerim güncel ve eskiden valorantta 30 fps (eskiden yani 1.5 yıl öncesi) şu an 14 15 fps alıyorum

Atalayq

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
418
Ses açınca fps düşmesi gibi bir durum görmedim daha önce. Öncelikle şunu söyleyeyim valorant ve lolde aldığınız fps zaman geçtikçe düşer çünkü oyunlar grafik anlamında ilerliyor ama sisteminiz aynı olduğu için fps düşmesi yaşıyorsunuz. Şurdan başlayalım lole girdiğinizde sıcaklıkğınızı takip edin sıcaklık artınca işlemci kendini korumaya çalıştığınından gücünü düşürür ve yükü hafifletmek için performanstan kısar fps düşüklüğü böyle yaşayabilirsiniz. Ses ile hiç uğraşmayınca da fps düşüşü yaşarsınız. En başta sesi açınca fps düşmesi yoksa dediğim şey olur. Şöyle bir tavsiyede bulunabilirim laptopun içini temizleyin tozlarını alın. Ve işlemcinin macununu yenileyin. Bunlar sıcaklığın bir nebze önüne geçer

KS

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
Ses açınca fps düşmesi gibi bir durum görmedim daha önce. Öncelikle şunu söyleyeyim valorant ve lolde aldığınız fps zaman geçtikçe düşer çünkü oyunlar grafik anlamında ilerliyor ama sisteminiz aynı olduğu için fps düşmesi yaşıyorsunuz. Şurdan başlayalım lole girdiğinizde sıcaklıkğınızı takip edin sıcaklık artınca işlemci kendini korumaya çalıştığınından gücünü düşürür ve yükü hafifletmek için performanstan kısar fps düşüklüğü böyle yaşayabilirsiniz. Ses ile hiç uğraşmayınca da fps düşüşü yaşarsınız. En başta sesi açınca fps düşmesi yoksa dediğim şey olur. Şöyle bir tavsiyede bulunabilirim laptopun içini temizleyin tozlarını alın. Ve işlemcinin macununu yenileyin. Bunlar sıcaklığın bir nebze önüne geçer
deniycem hocam fakat şöyle söyleyim pc yi ilk açtığımda ısınık değilken de maç ilerlerken fps düşüyor aralıksşz 3 4 maç atsamda başta 50 60 fpsden sonra 20 30 a düşüyor yinede tavsiyeleriniz için teşekkürler bir türlü bulamadım çözümünü ayrıca ses açınca fps ndn düşer anlamış değilim

Atalayq

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
418
deniycem hocam fakat şöyle söyleyim pc yi ilk açtığımda ısınık değilken de maç ilerlerken fps düşüyor aralıksşz 3 4 maç atsamda başta 50 60 fpsden sonra 20 30 a düşüyor yinede tavsiyeleriniz için teşekkürler bir türlü bulamadım çözümünü ayrıca ses açınca fps ndn düşer anlamış değilim
Siz oyuna girdiğiniz andan itibaren işlemci ısınır . Gücünü düşürür tekrar yükselir tekrar düşürür. Aynısını kuzenim laptopunda yaşıyor. 85-90 derecelerdeyken fps normal biraz daha yükselince düşüyor ve dalgalanma bitmiyor

bruhmomentumtr

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
26
oyunun ayarlarında "tam ekran" mı?
şu "pencereli tam ekran"da iken ses simgesi gözükünce kasma olabiliyorda

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,166
Atalay hocamın dediği gibi bende de ses açınca FPS düşmesini hiç duymadım. Lenovo laptop bende de var geçen sene rahat 60-70 FPS valorant oynarken şimdi çok drop giriyor kasıyor ve çözüm bulamadım. Eskiden aldığınız FPS i almak mümkün değil oyunlar gelişiyor.

KS

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
hocam konuyu açarkenki asıl amacım zaman geçtikçe oyunalrda fpsmin düşmesi değildi ses açınca fps düşmesine karşı ne yapabilirm bunu öğrenmek ve oyunun dakikasına göre fpsnin düşmesiydi teşekkürler

ibrahimunaLife

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
346
Selamlar,
İşletim sisteminiz nedir ? Windows 11 mi kullanıyorsunuz ? Ayrıca eksik veya güncel olmayan sürücüler olabilir. Windows 11'de alt+tab - win + d - win + m gibi kısayol tuş kombinasyonları tam ekran uygulamar açıkken sistemde takılmalar yaratabiliyordu.

KS

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
Selamlar,
İşletim sisteminiz nedir ? Windows 11 mi kullanıyorsunuz ? Ayrıca eksik veya güncel olmayan sürücüler olabilir. Windows 11'de alt+tab - win + d - win + m gibi kısayol tuş kombinasyonları tam ekran uygulamar açıkken sistemde takılmalar yaratabiliyordu.
win 10 kullanıyorum alt tab yaparkentakılmalar yaşıyorum

ibrahimunaLife

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
346
Sistemde ki eksik veya güncel olmayan driver'ları yeniden kurun / güncelleyin. Ekran kartı ayarları ile oyun ayarlarını gözden geçirin. Alt + Tab veya bunun gibi tuş kombinlerinde sorun genellikle driver kaynaklı oluyor.

KS

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
Sistemde ki eksik veya güncel olmayan driver'ları yeniden kurun / güncelleyin. Ekran kartı ayarları ile oyun ayarlarını gözden geçirin. Alt + Tab veya bunun gibi tuş kombinlerinde sorun genellikle driver kaynaklı oluyor.
saolun

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri