Sıcaklık ısınma

eren1999

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Yeni bilgisayar aldım işlemcim i5 12400f stok fan ekran kartım MSI rtx 3070 ventus 2x afterburner üzerinden oyun oynarken sonuçlara baktığımda ekran kartı sıcaklığın 75-80 derecelere işlemcim 70-75 dereceye kadar çıktığını gördüm neden bu kadar ısınıyor anlamadım parçalarım sıfır.

Ek olarak kapsamda önde 2 tane 240mm fan arkada 1 adet 120mm egzoz fanı var

Çağdaş Işık

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
4,761
Hocam geniş bir alana koyun ben masanın üstünde koyuyorum benimde aynı dediğiniz gibi önü cam yanlarında dikey mesh var.

KS

eren1999

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Hocam geniş bir alana koyun ben masanın üstünde koyuyorum benimde aynı dediğiniz gibi önü cam yanlarında dikey mesh var.

Reis kasa rampage ımposıng pro açık bi alana koyup deniycem önerin için teşekkürler düzelmezse ne yapmam gerek ekstra fan mı eklemeliyim ?

KS

eren1999

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
CS go oynuyorum yüksek grafiklerde ekran kartı 80 dereceyi görüyor bana normal gelmiyor bu sıcaklık

Mehmet Erdoğan

Administrator
Admin
Tepki
796
mesh değil önü cam kenarları ızgaralı kasam dar bi alanda reis aynen onu hiç düşünmedim hava alamıyor olabilir arkası kenarı kapalı arkasında 3 parmak boşluk var
kasa kapalı alanda olduğu için kasa zaten cam içindeki sıcak havayı egzoz fanından dışarı atamıyor sıcak hava kasanın içinde duruyor önce kasayı ferah ortama alıp arkada biraz mesafe bırakın egzoz fanı ile eğer ısınmaya devam ediyorsa çözüm kasa değiş veya sıvı soğutma al ekran kartınla işlemcide sıkıntı yok

KS

eren1999

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
kasa kapalı alanda olduğu için kasa zaten cam içindeki sıcak havayı egzoz fanından dışarı atamıyor sıcak hava kasanın içinde duruyor önce kasayı ferah ortama alıp arkada biraz mesafe bırakın egzoz fanı ile eğer ısınmaya devam ediyorsa çözüm kasa değiş veya sıvı soğutma al ekran kartınla işlemcide sıkıntı yok

Hocam şuan durum bu sonuçta bu

Öndeki fanların orda toz filtresini çıkardım hava girişine biraz engel oluyor gibi geldi toz filtrelerini takıp mı kullanmalıyım çıkarmalı mıyım ?

Ekli dosyalar

• 1668537392161391704458786179621.jpg
    1668537392161391704458786179621.jpg
    5.9 MB · Görüntüleme: 10
  • 16685374035046154741615151602461.jpg
    16685374035046154741615151602461.jpg
    6.6 MB · Görüntüleme: 10
  • 16685374207108156304100638251137.jpg
    16685374207108156304100638251137.jpg
    6.4 MB · Görüntüleme: 10

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518

Hocam şuan durum bu sonuçta bu

Öndeki fanların orda toz filtresini çıkardım hava girişine biraz engel oluyor gibi geldi toz filtrelerini takıp mı kullanmalıyım çıkarmalı mıyım ?
2K ayarlarda bu kasa ve stok soğutucu ile iyi gibi işlemci belki bir tık sıcak ama 3070 Gpu sunun sıcaklıkları normal . Kasa önü full mesh olsa 5 derece ile 10 derece arası fark ederdi sonuç.
Gerçi şimdi baktım yan kapak açık ama sanırım ventus 2x olan model, bu model çok ısınıyor haliyle siz önü mesh kasa alın ya da üst kısım boşsa 2 fanı dışarı üfleyecek şekilde konumlandırın.

Son düzenleme:
KS

eren1999

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
2K ayarlarda bu kasa ve stok soğutucu ile iyi gibi işlemci belki bir tık sıcak ama 3070 Gpu sunun sıcaklıkları normal . Kasa önü full mesh olsa 5 derece ile 10 derece arası fark ederdi sonuç.
Gerçi şimdi baktım yan kapak açık ama sanırım ventus 2x olan model, bu model çok ısınıyor haliyle siz önü mesh kasa alın ya da üst kısım boşsa 2 fanı dışarı üfleyecek şekilde konumlandırın.
Öndeki toz filtresini çıkardım öndeki fanlar içerisine daha iyi hava vermeye başladı 5 derecelik bir fark gördüm toz filtresi fan hava akışını engelliyor sanırım tam bi bilgim yok ama

Kasa geniş bir kasa bu sene limitleri zorladım sistemle ama inşallah önümüzdeki sene içerisinde işlemciye sıvı soğutma düşünüyorum ekran kartı altına 3 fan dğşünüyorum oraya fan olurmu olursa nasıl olur

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
Öndeki toz filtresini çıkardım öndeki fanlar içerisine daha iyi hava vermeye başladı 5 derecelik bir fark gördüm toz filtresi fan hava akışını engelliyor sanırım tam bi bilgim yok ama
Bu ekran kartı için hava soğutması iyi olan bir kasa lazım toz filtresini çıkarınca o fanlar öyle bir toz sokacak ki kasana çok hoşnut olmayacaksın bu mevsimde bu sıcaklıklar yazın gelince daha kötü olur. MSI ın soğutması kötü olan modellerinden birini kullanıyorsunuz Ventus 2X genelde ventus modeli iyi değil soğutma konusunda, şimdilik iyi denilebilir duruma gelmiştir ama dediğim gibi kasanız yeniyken elden çıkarıp daha iyi bir kasa almanız. Değişiklik yapamıyorsanız da ekran kartı biraz daha sesli çalışabilir ama Afterburner üzerinden kartın fan hızını oto dan alıp belli bir sıcaklıkta olacak şekilde manuel ayarlama yapabilirsiniz.

KS

eren1999

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Evim şuan yazınki sıcaklığından daha sıcak kasayı elimden çıkarmak değilde çnündeki paneli değiştirmek gibi bi şansım yokmu acrba

Ek fanlarla durumu düzeltebilir miyim fan ayarını Otosan alıp yükselttiğim zaman sıcaklığı hızlı bi şekilde düşüyor oto aldığım zaman yükseliyor fan syarını yüksek kullansam sıkıntı olur mu

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
Evim şuan yazınki sıcaklığından daha sıcak kasayı elimden çıkarmak değilde çnündeki paneli değiştirmek gibi bi şansım yokmu acrba

Ek fanlarla durumu düzeltebilir miyim fan ayarını Otosan alıp yükselttiğim zaman sıcaklığı hızlı bi şekilde düşüyor oto aldığım zaman yükseliyor fan syarını yüksek kullansam sıkıntı olur mu
Ürünün üreticisi ön panel için alternatif mesh seçeneği sunuyorsa iletişime geçebilirsiniz ama öyle bir seçenek yoksa kasamodifiye yapan birilerini bulup ölçüsüne göre 3D yazıcıdan özel mesh yapabilirsiniz işin aslına gelecek olursak önden iyi bir şekilde soğuk hava vermesi de gerekiyor içeriye yeterli miktarda soğuk hava girip dışarı da aynı şekilde atacak bir sistem olmalı. Eğer yazın klimalı bir ortamda dışarıdan sıcak havaya maruz kalmıyorsa kullanılabilir diyebilirim üste dışarı havayı atması için 2 fan takıp deneyebilirsiniz.

turbil

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Yeni bilgisayar aldım işlemcim i5 12400f stok fan ekran kartım MSI rtx 3070 ventus 2x afterburner üzerinden oyun oynarken sonuçlara baktığımda ekran kartı sıcaklığın 75-80 derecelere işlemcim 70-75 dereceye kadar çıktığını gördüm neden bu kadar ısınıyor anlamadım parçalarım sıfır.

Ek olarak kapsamda önde 2 tane 240mm fan arkada 1 adet 120mm egzoz fanı var
Normal sıcaklıklar diye düşünüyorum. Biraz da kasa yapısından kaynaklanıyor

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri