Sıcaklık

nserkanates

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Merhabalar;

Öncelikle sistemim r5 3600x işlemci Msi b550 tomahawk anakar sıvı soğutmada ise xpg levante 240mm kullanıyorum. Sorum şu yükte yada yüksüz işlemci sıcaklığım sürekli değişiyor anlık olarak artıyor tekrar düşüyor örneğin 58 e kadar çıkıyor tek tek 52 ye kadar düşüyor sonra tekrar bir anda 58 oluyor ve bu durum sürekli böyle hiç sabit çalışmadı. Biostan işlemci oto hızlandırma açık 4200 MHZ de çalışıyor.
Bu olay normal mi yoksa bir yerde bir sorun mu var.

Teşekkürler.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Ufak yazılımlar bile ani kullanımlar yaratabilir. Ortalama 5 ila 10 derece yük yokken veya ufak yüklerde oynar bunda bir anormallik yok. Ancak oynamayı düşürmenin yolları vardır tabi. Mesela yaptığınız otomatik OC ayarını devre dışı bırakabilirsiniz. Eğer OC yapacaksanız manuel OC yapın deneyin.

KS

nserkanates

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
ugur.gozaydin' Alıntı:
Ufak yazılımlar bile ani kullanımlar yaratabilir. Ortalama 5 ila 10 derece yük yokken veya ufak yüklerde oynar bunda bir anormallik yok. Ancak oynamayı düşürmenin yolları vardır tabi. Mesela yaptığınız otomatik OC ayarını devre dışı bırakabilirsiniz. Eğer OC yapacaksanız manuel OC yapın deneyin.

Hocam garip olan yani bana göre garip internette sistem toplama videolarında izlediğimde sıcaklıklar sürekli sabit. Bende dediğim gibi aniden düşüyor ve bir anda 10 derece yükseliyor sıvı soğutma fanları rpm atıyor sonra tekrar düşüyor kör bir döngü. Şunu biliyorum amd işlemcileri mhz düşüş ve çıkışları yapan işlemciler buna göre de dayanıklılar fakat bu ısı olayı kafama takıldı.

Teşekkürler yardım için.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Birincisi nette olan testlere bakmayın. Orada birincisi ortam sıcaklığı sabittir yani 20-24 derece arasında sabit bir sıcaklık olur genelde. Buna bağlı kasa ısısı doğrudan etkilenir. Ev ortamlarında daha yüksek sıcaklıklar vardır ve sıcaklık oynamaları buna bağlı geniş aralıkta olabilir. Eğer işlemcide otomatik bir OC işlemi uyguladıysanız BIOS üzerinden yada AMD işlemcilerdeki PBO frekans yükseltme ayarı aktifse. Ufak görünen ama frekansı maksimum seviyelere ani çıkartan bir arka plan işlemi sıcaklığı doğrudan anlık yükseltir.

Eğer çok takıldıysanız basit birkaç çözüm var tabi.

• BIOS 'a girip önce Undervolt yani işlemcinin frekansı ile oynamadan çalışabildiği minimum voltaja deneme yanılma yöntemi ile düşürme işlemi uygulayabilirsiniz. Sadece voltajı kademe kademe düşüreceksiniz. Bu işlem ısı kaybı olarak işlemciye olumlu yansır. Örnek olarak anakart işlemciye otomatik olarak 1.3V veriyor. Siz bu değeri 1.275V yapın örnek olarak. Sonra CPU Benchmark ve sonrasında stress testi yazılımlarında minimum 10dk. test edin. Eğer puanda ciddi bir düşüş ve 10dk. çalışmada frekanslarda düşüş ve mavi ekran sorunu yaşamazsınız. Bu ilk düşürdüğünüz 0.025V değer gibi ufak rakamlar ile düşürerek performans kaybı olmadan ve mavi ekran almadan inebildiğiniz yere kadar inip sıcaklığı düşürebilirsiniz.
  • İkinci olarak PBO ayarını BIOS üzerinden kapatıp maksimum frekans seviyesini düşürebilirsiniz işlemcinin. Bu biraz performans kaybı yaratır ancak sıcaklıklar düşer.
  • Soğutucunuzun fan ve sıcaklık eğrisi ayarını BIOS veya yazılımı varsa yazılımdan manuel ayarlayarak başlangıç seviyesi ayarınızı RPM olarak biraz yukarıda tutabilirsiniz. Sıcaklık/RPM eğrisini sisteminize uygun ayarladığınızda buda sıcaklığa olumlu yansır. Ayrıca pompa hızınızı sabit bir değerde ayarlamanızı öneririm. 50% devirin altında olmasın ve sabit bir devir ayarında olsun ki sürekli benzer performansı versin.
  • BIOS 'unuzu güncel tutun. İşlemciye verilen voltaj ve çıkılan frekans dengesi için BIOS güncel olsun. Güncellemeler olumlu bir düzenleme getirebilir bu değerlere.
  • Windows arka plan uygulamalarınızı kontrol edin. İşlemci durduk yere sıcaklık artışı yapmaz. Ani bir kullanım oluyordur. Kontrol edip hangi uygulama bunu yapıyor tespit edin.

myfikirler

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bende Msi B450 Gaming Plus anakart var. Bu sıcaklık sıçramaları anakartın gereğinden fazla voltaj vermesinden kaynaklı diye düşünüyorum. 3600 işlemciyi maximum voltaj düşürmesi ve maximum frekans yükseltmesi ile stabil şekilde kullanıyorum. Açıpta anlık sıcaklık takibi yapmıyorum zaten ani sıcaklık artışı olduğunda işlemci fanının sesinden belli oluyor. Anakart 1.35-1.45 aralığında voltaj veriyor frekans 4 ghz bile yokken. Ben ise 4.3 ghz 1.2 voltaj ile çalıştırıyorum bir üstte ki yorumda zaten arkadaş da anlatmış yapılması gerekeni.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri