Sinerji Bilgisayarın Sattığı Ayıplı Hazır Sistem. (Mining Trojan Ve 15 Tane Daha Zararlı Yazılım)

Nous

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Herkese merhaba,
Bahsedeceğim olay konusunda yardımınız, uzmanlığınız veya desteğiniz çok taktire geçer zira bu durum kimsenin başına gelmesini istemem. Bozuk olan moralinizi ve kötü giden hayatınızı daha da kötü hale getiriyor. Ve lütfen uzun yazdığımı mazur görün mümkün olduğunca kısa tutmaya çalıştım.

Sinerji'den 8 Ocakta satın aldığım iş nedeniyle toplasanız anca 1-2 saat kullanmış olduğum , işletim sisteminin kurulu gelmesine şaşırıp bir yandan güncellemeleri kontrol ediyordum. Diğer her şey yolunda mı diye görev yöneticisine baktığım anda CPU'nun %100 yükten bir anda %10-15 düştüğünü fark etmem sonucunda AMD Ryzen Master ve OCCT kurup yakından baktım. Ne zaman Görev Yöneticisi'ni açsam geri düşüyor fakat diğer uygulamalarda bir şey olmuyordu. Bu olayı önceden okumuştum. Devamında Kaspersky uygulamasını kurdum. Mining Trojan ve 15 tane daha zararlı yazılımı tespit ettim.
Ertesi gün firmaya ulaşmam ve iki müşteri hizmetleri çalışanı ve iki teknik destek çalışanıyla konuşmam sonucu öğrendim ki Müşteri hizmetleri çalışanları bu durumla ilgilenmiyormuş! Sadece ürün satışı söz konusuysa ilgilenebiliyorlarmış. Ne ayıplı malın ne olduğunu biliyorlar ne de Müşteri hizmetlerinin ne işe yaradığını. Teknik destek de aynı. Tek fark, teknik destek beni bir şey olmadığına inatla ikna etmeye çalıştı. Zaten kimse sipariş numaramı, adımı, ürünü veya olayın ayrıntılarını sormadı.

Verdikleri sıkıntıyı zar zor dinlettikten sonra çözüm olarak " Format atın, bence bir şey olmaz yok ya bizden kaynaklı değildir, siz bir şey indirmişsinizdir, bizde değişim veya iade yok! Değişim veya iade yok!" diye toplamda 40 dakika boyunca aynı saçmalığı söyleyip durdular. Diyorum ki, "Elimde neler indirdiğime dair kanıtlar var tüm içerik sadece süphelendikten sonraki iki program indirdim. Bu gibi olaylar kendiliğinden olmaz orada kötü niyetli, sistemlere erişip sızabilen biri ya da birileri var. Ben size nasıl ve neden güveneyim? Bana böyle geldiğini kanıtlayabiliyorum ve bu ayıplı bir mal. Ayıplı mal kanununa giriyor" diyorum. Adam o kadar umursamaz ki "bir format atsanız geçer, atmayacaksanız siz gönderin biz format atalım madem. Değişim ya da iade yok" diyor. Ben ne diyorum onlar ne diyor. En son ikinci arkadaşa "mantıkla ve akılla kavga ediyorsunuz" diye diye anca bana "siz bir dosyaları gönderin bakalım ama bizde değişim ya da iade yok" diyebildi. Ben hayatımda profesyonellikten ve çözüm odaklı olmaktan bu kadar uzak bir firma ve teknik destek görmedim. Sorumluluk almıyorlar ve üstüne de orada bunu yapan elemanlarını koruyorlar. O kişinin kim olduğunu soruşturmak yok, yaptırım yok! Bunu bana yaptılarsa, daha öncesinde başkalarına da yaptılar. Ve yapacaklar. Bu bir ticari şirket, bu olay bir bireyin yaptığı davranıştan çok bu artık şirketin yaptığı bir davranış kabul edilir ve bu bir aldatmadır.

Şimdi elimde Kaspersky'ın teknik desteğinin raporları var. Anti virüs programının raporları var. İndirilen yüklenen uygulamalar var. Elimdeki bazı dosya ve resimleri ekliyorum buyurun bakın. Ayıplı mal kanunu gereği yenisiyle değişim sağlanmalı veya para iadesi olmalı. Talebim en basit zihinlerin bile kavrayabileceği düzeyde. Zararlı yazılımların bulaşmış veya bulaşma ihtimali olan tüm parçaların ( M.2 SSD, MB, GPU, RAM'ler, CPU) sıfır kutusunda zarar görmemiş bir şekilde tarafıma ulaştırılması. Özellikle belirtmek zorundayım çünkü Şikayetvar da okuduklarımdan sonra teknik desteğe gönderilen neredeyse tüm ürünler resmen dayak yemiş halde geri gelmiş.

Sizden ricam bir farkındalık yaratmama yardımcı olmanız bu mücadele sadece benim için değil aynısını ellerine fırsat geçtiğinde size de yapmaya çalışacaklar belki de yaptılar ve yapıyorlar. Bunları söylüyorum ki insanlar ona göre tercihlerini yapsınlar. Sosyal medya eli güçlü olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Bu işin böyle devam etmesini istemiyorum. Bu ülkenin gençleri, vatandaşları bunlar ve bunlar gibi firmaların oyuncağı değil. Karşıdakine istedikleri gibi davranırken kendi zekalarını baz aldıkları için herkesi kendileri gibi sanıyorlar fakat o iş öyle değil.
Topluluk ve vatandaş olarak standartları bizim belirlememiz gereken yer ve durum bu gibi anlar. İlginize ve ayırdığınız zamana teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Tum_zararli_olay_uygulamalar.jpeg
    Tum_zararli_olay_uygulamalar.jpeg
    500.4 KB · Görüntüleme: 12
  • Yuklu_tum_dosyalar.jpeg
    Yuklu_tum_dosyalar.jpeg
    296 KB · Görüntüleme: 12
  • Karantina.png
    Karantina.png
    208.7 KB · Görüntüleme: 10
  • Sistem_izleyici_rapor.png
    Sistem_izleyici_rapor.png