Sistem Boştayken Kilitleniyor

Ryzen3

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba youtube yorum yazmıştım konu açmamı istemişsiniz. Sistemim boştayken aniden kilitleniyor ve kapatıp açmadan düzeltmem mümkün olmuyor. Boştan kastım ekranda steam açıkken ya da tarayıcı açıkken herhangi bir siteye bağlı olmama gerek yok aniden kasmaya başlıyor 2 3 sn sonra kilitlenip kalıyor. Resetleme sonrası bir daha tekrarlamıyor. Oyunlarda böyle bir sorunum yok. Yalnızca 2 gün önce Fifa 21 oynarken 5 saniye kadar pc kilitlendi resetlemeye gerek kalmadan normale döndü. Pubg CS DL2 gibi oyunlar oynuyorum hiçbir oyunda böyle bir sorun olmadı ama boştayken donma oluyor. 
Sistemim https://www.youtube.com/watch?v=KALetDdEog0
Sistem parçaları 
• İşlemci: AMD Ryzen 5 3500X
• Anakart: Gigabyte B450M S2H
• Ekran Kartı: Gigabyte GTX 1660 OC 6GB
• RAM: GSkill 16GB (2x8GB) Flare X 3200MHz CL16
• Depolama: Kioxia Exceria 500GB NVME M.2
• Güç Kaynağı: ThermalTake 550W 80+
• Kasa: ThermalTake Versa T25 ARGB

2. bir sorumda kasadaki cama 1 tane fan takmayı düşünüyorum içerideki sıcak havayı atması için. Daha önce kasanın yan camını kesip fan taktınız mı herhangi bir artısı olur mu merak ediyorum önerir misiniz?

Art

Klavye Delikanlısı
Tepki
325
Cvp: Sistem Boştayken Kilitleniyor

Sistemin neden böyle bir problemle karşılaştığını net şekilde söylemek mümkün değil fakat uygulayacağınız yöntemler var.

1.Driverlerinizi güncel tutun
2.Güç seçeneklerinden uyku modunu devre dışı bırakın.
3.Güç ayarlarından hazırda beklet modunu devre dışı bırakın.
4.İstenmeyen programları bilgisayardan temizleyin.
5.Driverlerinizi sürekli güncel tutun.
6.Biosunuzu güncelleyin.
7.Bilgisayarda temizlenmesi gereken programları belli yazılımlarla temizleyin, CCleaner gibi.

Cama fan takarsanız tabi etkisi olacaktır fakat camı kesmeye değer mi, ben olsam yapmazdım. İyi forumlar.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139

Yukarıdakiler haricinde memtest86 ile RAM testi yapın. Sonucu paylaşın. RAM kapasitesine ve hızına göre uzun sürebilir.

serdar1796

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9

Sanırım seninle aynı sorunu yaşadım. Sorunu bir şekilde çözdüm ama tam olarak -aşağıda listelediklerimden- hangisinin buna çözüm olduğunu bilmiyorum. İşini sağlama almak için tüm yöntemleri dene.

1 - CMD yönetici olarak çalıştır. Ardından sırasıyla bu kodları gir. Şu anki sistemine kayıtlı windows anahtarını kaldıracak.

- slmgr /upk
 - slmgr /cpky

2 - CMD yönetici olarak çalıştır. Ardından sırasıyla bu kodları gir. 

- sfc /scannow
 - DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth 
 - Dism /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
 - Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

Hepsini yaptıktan sonra PC'ye reset at. Sorunun çözülürse eğer aşağıdaki linkten "Nasıl windows etkinleştirilir" izleyebilirsin.

https://www.youtube.com/watch?v=vqNWUj2a18Q&ab_channel=Starıka

NOT: Etkinleştirme anahtarını neden kaldırmam gerek diye soracak olursan eğer bir Türk sitesinden düşük bir rakam karşılığında bir windows key satın almıştım. Ve anahtarı girer girmez senin yukarıda bahsettiğin olay başıma geldi. Ne yaptım ne ettiysem ve ne kadar format attıysam da bir çözümünü bulamadım. En sonun "Windows OEM Key"den şüphelendim ve onu bir şekilde kaldırdım. Ardından sorun çözüldü.

İnşallah verdiğim adımları yaptıktan sonra sorunun çözülür.

KS

Ryzen3

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

Teşekkür ediyorum önerilenleri en kısa zamanda deneyip sonuçları paylaşacağım.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri