Yardım Sistem Parçaları Hakkında

matrix3838

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Merhabalar uzun süredir bilgisayar almayı düşünüyordum. Hazır sistemleri incelediğimde yenilemeye müsait olmayan ve değişik markalar kullanan sistemler gördüm ve vazgeçtim. Kendim yenilemeye müsait ve bilindik kaliteli üzmeyecek markalarla toplamayı düşünüyorum. Daha çok yeni parçalarla ve orta-üst arası bir bilgisayar toplamak istiyorum. Aşağıya aklıma yatan parçaları ekleyeceğim fakat deneyiminize bağlı olarak alternatiflerini veya daha mantıklı olan parçaları söyleyebilirsiniz. Ana kartı biraz son model seçtim çünkü sürekli değiştirebileceğim bir şey değil almışken iyisi olsun diye bu modeli ekledim.

Öncelikle sistemde i5 13400F kullanmayı düşünüyorum(eğer daha mantıklıysa 500tl ekleyip 13400 alabilirim.) Bu işlemciye DDR5 desteklediği ve yeni çıkan bir anakart olduğu için B760M tercih ettim. Ram kısmında anakartın desteklediğinden çok alta düşmeden 6000mhz civarında 16 veya 32 ram almayı düşünüyorum. Ekran kartı olarak 3060 12 gb şu an için mantıklı duruyor. Ssd olarak 980 pro düşünüyorum. Psu olarak 750w tercih ettim fakat fazla gelirse 650w'a düşürebilirim. Monitör olarak şu anlık G5 27 inch iyi gibi fakat önerinize göre değişebilir.

i5-13400F -
B760M -
32 GB Ram -
3060 12GB -
980 Pro 500GB -
MAG FORCE M100A -
750W PSU -
G5 27" -

Şu an için parçalar böyle sizden tavsiye almak isterim. Bu sistem uyumlu olur mu daha sonra bana herhangi sıkıntı çıkarır mı? Böyle 30bin civarı oluyor ve bu biraz pahalı gereksiz pahalı olan parçaları söylerseniz ona göre daha iyi bir sistem oluşturabilirim şimdilik böyle düşünüyorum. Yaz aylarında çalışarak bu sistemi almayı planlıyorum. İyi forumlar..

Son düzenleme:

omerlutfiulker

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
375
bence gayet güzel toplamıssın ama sunu bılmek gereklı. monıtor cıkartında kasa ıcın 25k kalıyor dıyebılırız. bu arada PSU unutmussun :)

25k ıle bence 4070 lı sıstem alınabılır

DDR5 bence butce dogrultusunda mantıksız olucak. i9 sistem toplamadıgımız ıcın butceyı bosa harcıyormusuz gıbı duryor

örnek olarak

Son düzenleme:
KS

matrix3838

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
bence gayet güzel toplamıssın ama sunu bılmek gereklı. monıtor cıkartında kasa ıcın 25k kalıyor dıyebılırız. bu arada PSU unutmussun :)

25k ıle bence 4070 lı sıstem alınabılır

DDR5 bence butce dogrultusunda mantıksız olucak. i9 sistem toplamadıgımız ıcın butceyı bosa harcıyormusuz gıbı duryor

örnek olarak

Psu eklemiştim ama yanlışlıkla önceki sayfaya geri döndüm taslak'a kaydetmemiş. PSU -

omerlutfiulker

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
375
4070 hazır sıstemler yarın ve yarın dan sonrakı gunler de satısa cıkıcaktır bence onları bekleyelım ve ona gore hareket edelım derım

3080 ti perfomansında bır karttan bahsedıyoruz bunu benım öngörüm 800 dolar civarında baslayan fıyatlardan satın alabılırız

KS

matrix3838

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Ek olarak sistemi sürekli güncellemek istediğim için DDR5 seçtim. Yani ekran kartı zamanla güncellerim fakat anakart zor olur diye düşünüyorum. Ekstra olarak dediğim gibi daha çok bilindik ve kaliteli markalar kullanacağım Team T-Force markasını daha önce duymadım ucuz oluyor diye sistemi riske atmak istemiyorum.

4070 hazır sıstemler yarın ve yarın dan sonrakı gunler de satısa cıkıcaktır bence onları bekleyelım ve ona gore hareket edelım derım

3080 ti perfomansında bır karttan bahsedıyoruz bunu benım öngörüm 800 dolar civarında baslayan fıyatlardan satın alabılırız
Yaza kadar vakit var ya ben sadece danışmak istedim.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri