Soru Sistem Parçaları Nasıl?

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
229
Ram hızı ile sıvı soğutmanın bi esprisi yok. Büyük ihtimal ile açılırken ramleri tekrar eski hızına düşürüp tekrar açıyordur. Ram hızını ,resetten sonra kontrol ediniz.6400 de kalmışmı. Ram hızlarınıda biosdan manuel 6400 yapmayınız. D.O.CP ile yapınız.

Anakart fena değil .7700X ile iş görür Ancak her ihtimale karşı bi cinebech R23 testi yapıp,single corE ve multi core puanlarını, buraya bi atın . Kontrol edelim. Olması gereken puanlar ise ,anakrtta hiç bi sorun /yetersizlik,yok demektir.

cinebench linki.

KS

brkcvk54

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Ram hızı ile sıvı soğutmanın bi esprisi yok. Büyük ihtimal ile açılırken ramleri tekrar eski hızına düşürüp tekrar açıyordur. Ram hızını ,resetten sonra kontrol ediniz.6400 de kalmışmı. Ram hızlarınıda biosdan manuel 6400 yapmayınız. D.O.CP ile yapınız.

Anakart fena değil .7700X ile iş görür Ancak her ihtimale karşı bi cinebech R23 testi yapıp,single corE ve multi core puanlarını, buraya bi atın . Kontrol edelim. Olması gereken puanlar ise ,anakrtta hiç bi sorun /yetersizlik,yok demektir.

cinebench linki.
Ram'leri 6400 yaptıktan sonra işlemci 95 derece oluyor ve pc kendini resetliyor Ram'ler 4800 ken hiç bir problem olmuyordu bu konuyu yanlış yazmışım kusura bakmayın

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
229
Çok ilginç. Peki,resetten sonra ram hızı kaçta kalıyor.6400 mü,4800 mü.

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
229
Ramleri D.O.C.P ilemi overclock yapıyorsunuz.

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
229
İşlemcilerin içinde olan, bellek kontrolcüsü dediğimiz parça ,bellek, yani ramlerle senkron çalışır. Bu kontrolcünün ,SOC dediğimiz kendine ait bi voltajıda var. Bu, işlemcinin kendi voltajından ayrı oluyor.

Ram frekansı arttırılınca ,anakrtta buna ayak uydurmak için ve frekansı koruyabilmek için, bu SOC voltajını arttırıyor. Yani ramleri overclock yapıyor. Kontrolcünün voltaj ile ısınması ,kendini ısıttığı gibi işlemci çekirdeğinide ısıtıyor.

Resetten sonra ,pc, tekrar açılırken,yine 95 derece ilemi açılıyor. Sonra sıcaklık düşüyormu.

KS

brkcvk54

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Yo resetten sonra hemen 30 derecelerde başlıyor

İşlemcilerin içinde olan, bellek kontrolcüsü dediğimiz parça ,bellek, yani ramlerle senkron çalışır. Bu kontrolcünün ,SOC dediğimiz kendine ait bi voltajıda var. Bu, işlemcinin kendi voltajından ayrı oluyor.

Ram frekansı arttırılınca ,anakrtta buna ayak uydurmak için ve frekansı koruyabilmek için, bu SOC voltajını arttırıyor. Yani ramleri overclock yapıyor. Kontrolcünün voltaj ile ısınması ,kendini ısıttığı gibi işlemci çekirdeğinide ısıtıyor.

Resetten sonra ,pc, tekrar açılırken,yine 95 derece ilemi açılıyor. Sonra sıcaklık düşüyormu.
Yok hayır hemen 30 derecelerde oluyor

Yani 2-3 saniye daha beklese hiç kapanmicak gibi dim

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
229
2. açılışta 30 derecelerde açılıyor,yani değilmi.

Demekki bios ,SOC voltajını dengeliyerek açıyor.

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
229
Bios güncel değilse,bi biosu güncelliyerek başlıyabilirsin.Önce bunu dene.

Olmazsa, biosda ,SOC voltajı vardır Onu sabitliyebilirsin.

Duruma göre başka şeylerde düşünülebilir Ama ,riskli bi durum değil.

KS

brkcvk54

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Senin bütçen 150k mi sadece kasa için
Yok reisim koltuk hariç herşey 🙂

Bios güncel değilse,bi biosu güncelliyerek başlıyabilirsin.Önce bunu dene.

Olmazsa, biosda ,SOC voltajı vardır Onu sabitliyebilirsin.

Duruma göre başka şeylerde düşünülebilir Ama ,riskli bi durum değil.
Anladım biosum güncel değil siteden baktığımda ismi yok bile büyük ihtimalle ondan bios güncellemesini öğrenip yapayim hemen

KS

brkcvk54

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3

Ekli dosyalar

• Screenshot_20240503-180351.jpg
    Screenshot_20240503-180351.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 7

Xcharcer

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
69
Reis sitede 4080 göremedim baktım Msi'nin 4070'i aynı kefende baktım özellikleri çokta iyi bide Asus almışsın derken de şöyle dim baktım fiyatlar aynı e Asus daha iyi olduğundan asusu seçtim hazır sistemlerde ise 2 şeyi iyi koyuyorlar gerisi full ölü oluyor genellikle

Reisim Miktarım 150K peki benim attığım sistemde ekran kartını 4080 çevirsem nasıl olur
150k ya çok daha iyi sistemler var kral konuyu 150k bütçem var sistem önerisi diye aç daha iyi yardımcı olurlar

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri