Sistem yükseltme önerisi

Ercan Kılıç

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İyi günler daha önce de eski masaüstü sistemim için tavsiyeler almıştım ilk defa bu yıl masaüstü sistemlerle haşır neşir olduğum için bazı teknik kavramlara hakim değilim buna istinaden devamlı konu açıp bilginize danışıyorum elime hatırı sayılır bir miktar para geçti
Şimdi Şu anki sistem şöyle
Asus p5b anakart
Intel quad core 6600 işlemci 2.4 GHz şimdilik
2x2gb 800mhz dual ram
Nvidia 9600 GT 512mb Ekran kartı
2500 rpm 55cfm özellikte işlemci soğutucusu
450w tx powermax psu
Noc marka 21inch monitör
320gb 7.200 RPM HDD (eski tarihli)

Şimdi sorularım
1)Ekran kartı öneriniz
Daha önce met.61 r7 250 önermişti biraz bütçe kısıtlamam da vardı
İşlemci ve anakart sabit olacak şekilde bu sisteme en uyumlu ekran kartı hangisi olur ? (işlemci OC ve OCsiz)
2)BU sisteme 2x2gb 800mhz RAM eklersem oyunlarda sisteme ne denli faydası olur fark eder mi ? 4gb dual ramlerin PERFORMANSINA göregöre
3)HDD eski model, yeni model hdd alırsam sistem çalışmasında ve oyun performansında etkisi olur mu,
Yoksa gereksiz harcama mı olur ?
4)Darboğaz denen illet tam olarak nedir ? yani bir işlemcinin ekran kartını besleyemediğini anlamak için işlemci ve ekran kartında yada RAM'lerde hangi değerleri baz almalıyız yoksa bu tecrübe işi mi?
5)Oyun olarak ATS oyunda düşük ayarlarda 35-60 FPS arası alıyorum CPU sıcaklığı da 50'c de sabit ancak ekran kartından kaynaklı olsa gerek droplar ve FPS düşüşleri yaşıyorum linke resim de bıraktım bu konuda da fikriniz nedir yani ekran kartı düşük olduğu için mi oluyor
Son sorum) ekran kartı özelliklerinde toplam bellek 2300 küsür gösteriyor ancak 512mb bildiğim kadarıyla bazı kişiler kartı gerektiğinde RAM den kullanıyor deniyor bu ne kadar doğru (g600 GT ekran kartım)
Sırasıyla cevaplarsanız memnun olurum

met 61

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
0
1.Overclock yaparsan ,GT 1030 da ,darboğaz ile kullanırsın . Bundan kurtulmak için Q9XXX serisi b işlemci 2.elden al.
2.. 4GB ram her halukarda az. Arttır.
3.. Yeni HDD ile değişen bi şey olmaz. SSD alabileceksen al.Fiatları uygun olanlar var. Fazla pahalıya kaçmadan.
4.Darboğaz,ilk resimde GPU yazan yerdeki yüzde 96 gördüğün rakam. Burada darboğaz yok. Ekran kartın yüzde 96 kullanılabiliyor. Bu değer yüzde düştükçe darboğaz başlar. İşlemcin ,ekran kartını besliyemezse ,darboğaz demektir. Ekran kartın full çalışamaz. Yüzdesi gittikçe düşer.
5.E.kartı özelliklerinin bi fotosunu at.

6. Bu da benden olsun. Altıncı.
Eline ne kadar para geçti. Ne harcayabilirsin. Bi yazabilirsen,sanki bu makinaya yapacağın masraftan daha iyi olacak bi makina ayarlarız gibime geliyor.

KS

Ercan Kılıç

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
1000 TL ye kadar bütçe var
Ekran kartı özellikleri linki

Bide monitörün de özelliklerini atayım

Ekran kartını 2.el almayı düşünüyorum bu arada
Sıfır bir şey alacaksan da taksitle filan halletmeye çalışıyorum

met 61

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
0
@Ercan;
 Bak ,istersen şuan itibariyle ,en ,en düşük para ile ,alabileceğin en iyi makina.
 İşlemci sadece hepsiburadada kalmış zaten. İçindeki ekran kartı ,R7 250 seviyesinde.Bi tık üzeri.

İşlemcisi,elindeki Q6600'i katlar. Aradaki puan farkına bi bak.

9447ed75460.png

9dd2af80c7f.png

Elindeki Q6600 ,anakart ve ramleri satarsın.  150 -200  TL ci,varı gider diye düşünüyorum.

Aldığın sistemin önü açık. İlerde istediğin ryzen işlemciyi de takabilirsin. Soketi AM4 çünkü.

Para kurtarıyorsa,al.
bba3c12dc2b.png

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri