Sistemim Uyumlu mu?

RamazanBiyik

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Merhabalar.

Bircok hazir sistem inceledim. Videolarini izledim. Buna gore asagidaki sistemi toplamayi dusunuyorum. Donanim hakkinda cok az bilgim var. Daha onceki ihtiyaclarimi hep cloud uzerinden karsiladim.

Benim icin onemli parametreler:
- Maliyet -> Gorsellik benim icin onemli degil islev onemli. Fakat gorsellik olmayan ucuz kasa veya sogutma bulamadim. O yuzden bunlari sectim. 25k gecmek istemiyorum.
- Ekran karti 2. el almayi dusunuyorum. Asus, Gigabyte, Zotac,Palit, Gainward, nvidia gundemimde. 3 ay madencilikte kullanilmis ekran kartlari.
- Cok oyun oynayan biri degilim. Ama istegimim oyunu da hic dusunmeden rahatca oynamak isteyen birisiyim.(Geforce now netimin yavasliginda iyi olmuyor)
- Hobi yapay zeka uygulamalari gelistiricegim. CUDA olmasi tercihim. O yuzden nvidia sectim.
- PC yi masama koyucam yerinden cok oynatmayacagim.

Dusundugum sistem:
Ekran Karti: MSI RTX 3080 LHR -> 9500 tl
Islemci: AMD Ryzen 5 5600X -> 3600 tl
Ana kart: Asus Prime B450M-K II AMD AM4 DDR4 -> 1400 tl
Ram : Team T-Force Vulcan Z Red 2*8 16GB -> 982 tl
Storage: Kioxia 1 TB Exceria Plus G2 -> 1000 tl
Sivi Sogutma: Cooler Master MasterLiquid ML240L V2 RGB 240mm -> 1900 tl
Kasa: MSI MAG Forge 112R kasa -> 2000 tl
Guc kaynagi: AEROCOOL 750W 80+ GOLD KCAS PLUS 12CM FANLI ARGB POWER SUPPLY -> 2000 tl

Total: 23000-24000 tl arasi

Sorularim:
- Sistem uyumlu mu?
- Sunu cikar gerek yok veya degistir dediginiz var mi?
- Bunun yerine ugrasma su hazir sistem var dediginiz sistem var mi?

yunusx36

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
3,015
Merhabalar.

Bircok hazir sistem inceledim. Videolarini izledim. Buna gore asagidaki sistemi toplamayi dusunuyorum. Donanim hakkinda cok az bilgim var. Daha onceki ihtiyaclarimi hep cloud uzerinden karsiladim.

Benim icin onemli parametreler:
- Maliyet -> Gorsellik benim icin onemli degil islev onemli. Fakat gorsellik olmayan ucuz kasa veya sogutma bulamadim. O yuzden bunlari sectim. 25k gecmek istemiyorum.
- Ekran karti 2. el almayi dusunuyorum. Asus, Gigabyte, Zotac,Palit, Gainward, nvidia gundemimde. 3 ay madencilikte kullanilmis ekran kartlari.
- Cok oyun oynayan biri degilim. Ama istegimim oyunu da hic dusunmeden rahatca oynamak isteyen birisiyim.(Geforce now netimin yavasliginda iyi olmuyor)
- Hobi yapay zeka uygulamalari gelistiricegim. CUDA olmasi tercihim. O yuzden nvidia sectim.
- PC yi masama koyucam yerinden cok oynatmayacagim.

Dusundugum sistem:
Ekran Karti: MSI RTX 3080 LHR -> 9500 tl
Islemci: AMD Ryzen 5 5600X -> 3600 tl
Ana kart: Asus Prime B450M-K II AMD AM4 DDR4 -> 1400 tl
Ram : Team T-Force Vulcan Z Red 2*8 16GB -> 982 tl
Storage: Kioxia 1 TB Exceria Plus G2 -> 1000 tl
Sivi Sogutma: Cooler Master MasterLiquid ML240L V2 RGB 240mm -> 1900 tl
Kasa: MSI MAG Forge 112R kasa -> 2000 tl
Guc kaynagi: AEROCOOL 750W 80+ GOLD KCAS PLUS 12CM FANLI ARGB POWER SUPPLY -> 2000 tl

Total: 23000-24000 tl arasi

Sorularim:
- Sistem uyumlu mu?
- Sunu cikar gerek yok veya degistir dediginiz var mi?
- Bunun yerine ugrasma su hazir sistem var dediginiz sistem var mi?
PSU DEĞİŞMELİ.
SIVI SOĞUTMA YERİNE KULE TİPİ ALINABİLİR ARTAN BÜTÇEYLE B550 BİR ANAKART ALINMALI.

KASA DAHA UYGUN FİYATLI BİR ŞEY ALINABİLİR.

lckyvg

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,303
İşlemci soğutucu biraz fazla kalıyor, maliyet için uygun kule tipi rahat işinizi görecektir.
Alacağınız anakart bios sürümü güncel değilse işlemciyi görmeyecektir ve bilgisayar çalışmaz.
Ekran kartı içinde test ve garantiye dikkat etminizi öneririm. Mining kartı alırsanız risk almış olacaksanız.

yunusx36

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
3,015
KS

RamazanBiyik

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Zaman ayridiginiz icin tesekkurler. @yunusx36 @Ickyvg Son 2 cevap aradigim cevaplardi.

Maliyet degismeden sistem yeterli oluyor bu durumda.

Anakart islemci uyumlulugunu ayrica arastiricam.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri