Sistemimi kendim kurdum, çökmeler ve performans düşüklüğü yaşıyorum yaptığım ayarlamalardan dolayı olabilir mi ?

cuo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Merhaba arkadaşlar pc mi 3 sene önce itopyadan toplamıştım çalışan önerisiyle artık sistemi güncellemem gerektiğini düşündüğüm için ekran kartı işlemci de yenilemeye gittim size sistem bilgilerimden bahsedeyim ve sorunlarımı aktarayım çözümleriniz benim için önemli çok bunaltıyor artık bu durum;

- thermaltake 600w psu kasa içerisine;
- asus prime b450m-k - anakart
- (ryzen5 2500x) ---> ryzen 5 5600 - işlemci
- (asus rog strix rx 570) ---> sapphire radeon rx 6700 xt pulse 12gb - ekran kartı
- corsair vengeance 8gb 3000mhz 2x - ram
- kioxia 240gb sata III - ssd
- seagate 1 tb - hdd
- izoly 120mm sıvı soğutma

işlemci ve ekran kartı güncellemesi yaptım sıvı soğutma ekledim.
sonrasında yaptığım işlem iste internette bulduğum amd software adrenalin ayarlarını uyguladım. işlemci nin frekansını ise 4.3 ghz e boostladım 1.2voltage değeri ile çünkü auto ayarlada ani donma yapıp kapanıyordu bu şekilde kapanma sorunu çözüldü.

-- Sorunlarım

oyunlarda genel olarak ilk açtığımda ani donma olup ortalama 1dk civarında bir bekleme sonrası ekran kartı çökmesi ile sonuçlanıyor. oyunu hiç oynamadan dahi saçma bir şekilde donup kalıyor. sonra tekrar kendine geldikten sonra sorun düzeliyor fakat oyunlarda yer yer fps dropları meydana geliyor. bilmiyorum açıkcası mevcut sistemimle rahatsız olmadan rahat bir oyun performansı elde etmem gerektiğini düşünüyorum. oynadığım oyunlar: cod warzone , valorant , lol , overwatch ,phasmophobia vs.
sizce sorun nedir ayarlarım, sistem uyuşmazlığı-eksikliği, parça bozukluğu vs. çözemedim bilgili arkadaşlardan yardım talep ediyorum. teşekkürler.

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,114
Merhaba arkadaşlar pc mi 3 sene önce itopyadan toplamıştım çalışan önerisiyle artık sistemi güncellemem gerektiğini düşündüğüm için ekran kartı işlemci de yenilemeye gittim size sistem bilgilerimden bahsedeyim ve sorunlarımı aktarayım çözümleriniz benim için önemli çok bunaltıyor artık bu durum;

- (asus rog strix rx 570) ---> sapphire radeon rx 6700 xt pulse 12gb - ekran kartı
- seagate 1 tb - hdd

sonrasında yaptığım işlem iste internette bulduğum amd software adrenalin ayarlarını uyguladım. işlemci nin frekansını ise 4.3 ghz e boostladım 1.2voltage değeri ile çünkü auto ayarlada ani donma yapıp kapanıyordu bu şekilde kapanma sorunu çözüldü.

-- Sorunlarım

oyunlarda genel olarak ilk açtığımda ani donma olup ortalama 1dk civarında bir bekleme sonrası ekran kartı çökmesi ile sonuçlanıyor. oyunu hiç oynamadan dahi saçma bir şekilde donup kalıyor. sonra tekrar kendine geldikten sonra sorun düzeliyor fakat oyunlarda yer yer fps dropları meydana geliyor. bilmiyorum açıkcası mevcut sistemimle rahatsız olmadan rahat bir oyun performansı elde etmem gerektiğini düşünüyorum. oynadığım oyunlar: cod warzone , valorant , lol , overwatch ,phasmophobia vs.
sizce sorun nedir ayarlarım, sistem uyuşmazlığı-eksikliği, parça bozukluğu vs. çözemedim bilgili arkadaşlardan yardım talep ediyorum. teşekkürler.
bence anakarttan dolayı olma ihtimali var

fth6868

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
13
Ekran gidiyor siyah oluyor 1 2 dakika sonra kendine mi geliyor ?

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,114
ne olduğunu bilmiyorum açıkcası

anakartımı b550 ye yükseltmek gibi bir düşüncem var açıkcası ama gerçek anlamda sorun bu değilse acele etmek istemiyorum.
Windows Hardware Quality Labs (WHQL) - Windows Donanım Kalite Labaratuvarları sertifikasına sahip sürücüler anlamında..

• Beğen
Reactions: cuo

Fake God

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
119
İnanılmaz genel bir soru sormuşsunuz. İlk olarak işlemci stok halinde donma yapıyorsa çözümü yaptığınız değil. Demek ki bir sıkıntınız var. Sıkıntıyı çözmek yerine ötelemişsiniz. Bios güncel olmayabilir. güç kaynağınız yetersiz geliyor olabilir. Isınma ile ilgili sıkıntınız olabilir. Daha birçok şey eklerim. Tek tek bakacaksınız. İlk olarak bios ve sıcaklıklara bakın derim.

fth6868

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
13
evet donup kalıyor sonra kendine geliyor amd mesajı düşüyor ekrana sorun bildirmek için
Evet aynı sorun benimde başıma geldi software ye yaptığın ayarlardan dolayi oluyor baana özelden AMD softvare yaptığın ayarları gönder yardımcı olayım

KS

cuo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
İnanılmaz genel bir soru sormuşsunuz. İlk olarak işlemci stok halinde donma yapıyorsa çözümü yaptığınız değil. Demek ki bir sıkıntınız var. Sıkıntıyı çözmek yerine ötelemişsiniz. Bios güncel olmayabilir. güç kaynağınız yetersiz geliyor olabilir. Isınma ile ilgili sıkıntınız olabilir. Daha birçok şey eklerim. Tek tek bakacaksınız. İlk olarak bios ve sıcaklıklara bakın derim.
sıcaklık değerlerini oyun içi değer gösteren tablolardan ve görev yöneticisinden yan ekrandan kontrol ettim hiç bir şekilde yüksek sıcaklığa ulaşmadı

fth6868

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
13
Evet aynı sorun benimde başıma geldi software ye yaptığın ayarlardan dolayi oluyor baana özelden AMD softvare yaptığın ayarları gönder yardımcı olayım
Ayrıca ekrana gelen sorunda ne yazıyor bu işlem olduktan sonra AMD ayarları manuele çekiyor değil mi

KS

cuo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Windows 10 mu Windows 11 mi kullanıyorsunuz bios guncel mi ?
biosu güncelledim yeni işlemci taktığımda zaten tanımadı güncelleme istedi güncelledim son sürümle giriş yaptım w10 kullanıyorum çeşitli hatalardan dolayı 11 e yükseltemedim açıkcası çok uğraşmadım daha sonrasında

Çağdaş Işık

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
4,760
biosu güncelledim yeni işlemci taktığımda zaten tanımadı güncelleme istedi güncelledim son sürümle giriş yaptım w10 kullanıyorum çeşitli hatalardan dolayı 11 e yükseltemedim açıkcası çok uğraşmadım daha sonrasında
Aşağıdaki surumu yuklermisin ddu ile mevcut suruculeri silip.

AMD Software: Adrenalin Edition
Revision Number
Adrenalin 22.5.1 Recommended (WHQL)
Window 10 bolumun de 2. Sirada

KS

cuo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Aşağıdaki surumu yuklermisin ddu ile mevcut suruculeri silip.

AMD Software: Adrenalin Edition
Revision Number
Adrenalin 22.5.1 Recommended (WHQL)
Window 10 bolumu de 2. Sirada
evet ben whql indirmemişim normalini kurmuşum

Ayrıca ekrana gelen sorunda ne yazıyor bu işlem olduktan sonra AMD ayarları manuele çekiyor değil mi
gerçekten tam olarak ne yaptığını anlamıyorum

lckyvg

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,303
Hocam bahsettiğiniz sorun ekran kartı gibi duruyor. Ben izoly sıvı soğutmayı kim önerdi, performansı nasıl, kaö derecede işlemci diye merak ettim. İzoly markasına çıkardıkları sistemlerden dolayı güven duymuyorum. Sıcaklık testinde sorun olursa en kısa sürede sistem sağlığı için değiştirinmeniz iyi olur.

yunusx36

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
3,015

- seagate 1 tb - hdd

-- Sorunlarım

Hocam Hide or show updates tool indirin ve ekran kartı güncellemesini kapatın. Daha sonra DDU ile ekran kartı sürücülerini kaldırın ve en son sürüm WHQL Driver indirin.

• Beğen
Reactions: cuo

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri