Sıvı Soğutma Fanı Çok Yüksek Devirde Çalışıyor

Yizzlo23

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar,

Yeni bir PC satın aldım. Bileşenler arasında da mevcut. Bilgisayar boşta çalışırken bile fan dönüş hızı 2900 RPM civarı. Dolayısıyla çok ses oluyor. Ayarını ise bir türlü yapamadım. BIOS güncelledim. Anakartım Prime H610M-K.

ASUS'un programına göre fan durumu bu şekilde. Burada bir yanlışlık var aslında. Kasa fanları 0 RPM yani dönmüyor gibi gözüküyor oysaki çalışıyorlar. Ekran kartının fanı nadiren devreye giriyor 900RPM gördüm oyunda ve ikinci ekranda YouTube açıkken.

Sıcaklık değerlerinde sorun yok, hatta kasa buz gibi. Rahatsızlık veren ses sıvı soğutmadaki fanlardan geliyor. Bu da normal çalışma sesi anormal bir şey gözükmüyor. Fan dönüş değerinin normali nedir bunun ayarını nasıl yapabilirim?

Anakartımın üzerinde sadece CPU_FAN soketinde bir bağlantı var. Diğer kasa fanları nereye bağlı göremiyorum.

BIOS'ta Q Fan Control bölümünde PWM modu yazıyor ve değiştirme seçeneği yok. Fan profile standart olarak seçili.

Bir de monitör kısmından CPU fan step up = Level 0 ve CPU fan step down = Level 0 şeklinde seçili. Bunların ne anlama geldiğini bilmiyorum. Level1-6 arası seçenekler var.

Fanların işlemci ısındıkça devreye girmesi, boştayken bu kadar hızlı çalışmaması için ne yapabilirim. 1 haftadır çözüm bulamadım.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

1710515587323.png

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81
Sizdeki anakart özelliklerine göre:

Fan ve Soğutma ile ilgili
1 x 4 pinli CPU Fan başlığı
2 x 4 pinli Kasa Fan başlıkları

cpu fan soketine pompayı bağlamışlardır.

GameBooster TITAN 240​

Fan:
Konnektör/PWMPWM control

Fotodaki Asus yazılımında Fan Expert bölümü olması lazım.sol kenardaki alt alta üç çizgiye tıklayıp, açılan pencerede Fan Expert i seçin.

Burada kasa fanlarını göremiyorsanız; Kasa fanları anakart SYS_Fan sokatlerine bağlanmamışlardır. Herhangi bir aparat ile güç kaynağına bağlandıklarını tahmin ediyorum.

Fan Expert sayfasınada Tunning seçeneği var. Kullanmadıysanız önce bunu bir kullanın bakalım ne tepki verecek.

Bios ta Qfan bölümünde fan hızı ile ilgili grafik ayarlamalar var. Bunları ayarlayabilmeniz gerekirdi.

Sıvı soğutucun fanlarının, kasa fanlarının ne tür bir aparatla bağlandığı önemli

KS

Yizzlo23

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Yanıtınız için çok teşekkürler. SYS_Fan soketleri boşta anakartın üzerinde. Onu gözle de görebildim. CPU_Fan soketine de 1 tane bağlantı yapılmış bunun sıvı soğutma bağlantısı olduğunu düşünüyorum. Eklediğim ekran görüntüsünde ki bölümde Akıllı mod seçili. Grafiği elle değiştiriyorum ama hız değişmiyor. Yazılım da güncel sürümünde. Sol üstte sessiz moda aldığımda bile fan hızı değişmiyor. Çaresiz kaldım.

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2024-03-15 214500.png
    Ekran görüntüsü 2024-03-15 214500.png
    567.9 KB · Görüntüleme: 4

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81
Sizin anakartınızın modeline göre, fan soketlerinin sayısını sınırlamışlar malesef.
CPU_fan, CPU_fan (opt.) şeklinde iki sokaet olsaydı sğutucu fanları (opt.) olana takılabilirdi.

Verdiğniz fotodaki FAN Expert yazılımı yeni sürüm sanıyorum. Fan tunning seknmesi yok, orada otomatik ayarlama var.
Birde üstteki rüzgar imgeleri şu şekilde sıralanıyor. (Soldan sağa doğru)
Silent, Standart, turbo ve fullspeed olarak
Fan expert yazılımı öncelikle biostaki grafik fan ayar modları ve en önemlisi fanların anakart üzerine bağlı olup olmamasına bağlıdır.

Biosta da cpu_fan ayarları, sistem fanlarının ayarları görülebildiği zaman yapılabiliyor. Bazı durumlarda bios bunları ancak anakart fan soketlerine bağlıysa görebiliyor.

Bu durumda sizin önce biostan ayarlamaları yapmanız daha doğru olacaktır.

Asus Bios fan ayarları, Asus Prime H610M-K bios fan ayarları, Prime H610M-K sıvı soğutucu montajı, Prime H610M-K kasa fan bağlantıları vb şeklinde Youtube da veya Google da aratıp incelemenizi öneririm. Bunları kendi sisteminiz ile kolay şekilde karşılaştırabilirsiniz.

Yine Asus Fan Expert 2 kullanımı gibi açıklayıcı videolar mevcut. Sisteminize hakim olduğunuz için (Kasaya ait fanlar ve bağlantıları) videoları incelemnizi tavsiye edebiliyorum.

Son düzenleme:
KS

Yizzlo23

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Armoury Crate ve AI Suite 3 yazılımlarını kaldırıp yeniden kurdum. BIOS üzerinden yaptığım ayarlar daha önce etki etmemişti. İki yoldan da tıkandım. İtopya'dan satın aldım sistemi. hazır sistemdi, uyumlu parça diyerek gösterdikleri listeden ekstra olarak para vererek aldım. Ama videoları incelediğimde anakartın AIO_Pump girişi olması gerektiği söyleniyor. Benim kartta böyle bir giriş yok örneğin. Bu tarz detaylarla uğraşmamak için hazır sistem aldım ama yanılmşıım. Uçak motoru gibi fan gürültüsü çekiyorum şu an bir dünya para verdiğim kasadan. Youtube'da işe yarar bir şey bulamadım ne yazık ki. Bilgisayarcıya gitmek lazım sanırım. İlginiz için çok teşekkür ediyorum.

Not: İşin kötü yanı ürünün sayfasında rpm 1200 olarak yazıyor bende 2900'de dönüyor.

Son düzenleme:

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri