Soru Sıvı Soğutma Pompası Sitesinde Gösterilenin 2 Katı Rpm De Çalışıyor.

leventtural

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Merhabalar Arctic Liquid Freezer III 360 Sıvı Soğutucu Aldım. Alırken dikkat etmemiştim ancak uygulamada yüksek rpm görünce dikkatimi çekti. Sitesinde 800-2800 Rpm arasında Çalıştığı söyleniyor pompanın. Benimki ise 4200 küsürlerde çalışıyor. Soğutucuda herhangi bir ses,tıkırtı problemi yok. Sıfır Ürün. Ancak Pompada bir arıza olabilirmi ?. Yada Msı center yanlışmı gösteriyor. Ayarları Değiştirdiğimde rpm Düşüyor yani yazılım ayarları Değiştirebiliyor ondan yanada bir sıkıntı yok. Ama Aradaki fark çok fazla Soğutucuya zarar gelmesinden korkuyorum. Kurulumu ve kablolamasını Da Arctic in kendi videosunda gösterdiği gibi Buradan yaptım. 3 Kablo İle bağlantı yaptım. Fotoğrafta belirttiğim gibi. 1 Numarada Vrm Fan ( pompanın üstüne mıknatısla yapışan fan ) 2. Pompanın kendi bağlantısı 3 Radyatör Fanları 4 ARGB bağlantısı. Bilgili biri Varsa Lütfen yardımcı Olsun Sistemi Daha bugün Topladım Yolun başından zarara uğramak istemiyorum. Şimdiden Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2024-09-29 040705.png
    Ekran görüntüsü 2024-09-29 040705.png
    122.9 KB · Görüntüleme: 5
  • Ekran görüntüsü 2024-09-29 040758.png
    Ekran görüntüsü 2024-09-29 040758.png
    62 KB · Görüntüleme: 8
  • ddec1408-fa38-4fc6-b8d6-3962a4380ee3.jpg
    ddec1408-fa38-4fc6-b8d6-3962a4380ee3.jpg
    505.7 KB · Görüntüleme: 8
  • 4.png
    4.png
    55.8 KB · Görüntüleme: 5

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
240
İndividual Control Cable ile bağlamışsınız. Tamam (Her biri için ayrı ayrı kontrol zeçeneği sunuyor.)

İki bağlantı kablosu - iki kontrol seçeneği:

Ayrı düzenleme:
Üç ayrı bağlantıya sahip ayırıcı kablo kullanılarak pompa, VRM fanı ve radyatör fanı birbirinden bağımsız olarak kontrol edilebilir. Bu, örneğin VRM fanının hızının CPU'dan bağımsız olarak kontrol edilmesini ve PWM aracılığıyla voltaj dönüştürücülerinin sıcaklığına analog olarak ayarlanmasını sağlar.

Hepsi Bir Arada: Liquid Freezer II gibi, bu da tüm ünitenin tek bir bağlantı üzerinden kontrol edilmesini sağlar ve böylece radyatör fanlarının hızı çıkış olarak verilir. Bu nedenle pompa, VRM ve radyatör fanları tek bir PWM ayarı üzerinden kolayca kontrol edilebilir.

Anakart olarak ne var.?

''Yada Msı center yanlışmı gösteriyor. Ayarları Değiştirdiğimde rpm Düşüyor yani yazılım ayarları Değiştirebiliyor ondan yanada bir sıkıntı yok.''

Yazılımla kontrol edebiliyorsanız anakart bağlantıları tamam gibi görülüyor.
Bu MSI center de POMPA devirlerini denemek için 4 numaralı foto MANUEL FAN buradan grafik değiştirmede kontrol etmediyseniz bir bakın. Akıll FAN DAKİ grafikten farklı bir grafik uygulayın.
Ayrıca BIOS tan da bakabilirsiniz. Orada da pump- fan devir ayarlarını grafiksel olarak görürsünüz.

Arctic kendi yazılımı bulunmuyor sanıyorum...

KS

leventtural

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
İndividual Control Cable ile bağlamışsınız. Tamam (Her biri için ayrı ayrı kontrol zeçeneği sunuyor.)

İki bağlantı kablosu - iki kontrol seçeneği:

Ayrı düzenleme:
Üç ayrı bağlantıya sahip ayırıcı kablo kullanılarak pompa, VRM fanı ve radyatör fanı birbirinden bağımsız olarak kontrol edilebilir. Bu, örneğin VRM fanının hızının CPU'dan bağımsız olarak kontrol edilmesini ve PWM aracılığıyla voltaj dönüştürücülerinin sıcaklığına analog olarak ayarlanmasını sağlar.

Hepsi Bir Arada: Liquid Freezer II gibi, bu da tüm ünitenin tek bir bağlantı üzerinden kontrol edilmesini sağlar ve böylece radyatör fanlarının hızı çıkış olarak verilir. Bu nedenle pompa, VRM ve radyatör fanları tek bir PWM ayarı üzerinden kolayca kontrol edilebilir.

Anakart olarak ne var.?

''Yada Msı center yanlışmı gösteriyor. Ayarları Değiştirdiğimde rpm Düşüyor yani yazılım ayarları Değiştirebiliyor ondan yanada bir sıkıntı yok.''

Yazılımla kontrol edebiliyorsanız anakart bağlantıları tamam gibi görülüyor.
Bu MSI center de POMPA devirlerini denemek için 4 numaralı foto MANUEL FAN buradan grafik değiştirmede kontrol etmediyseniz bir bakın. Akıll FAN DAKİ grafikten farklı bir grafik uygulayın.
Ayrıca BIOS tan da bakabilirsiniz. Orada da pump- fan devir ayarlarını grafiksel olarak görürsünüz.

Arctic kendi yazılımı bulunmuyor sanıyorum...
Şimdi Bios a da baktım oradada 4200 rpm de çalışıyor youtube üzerinde. Yabancı bir kanal da montaj sağlamış burada dakika 18:50 de onun testlerindede 4200 - 2600 arası rpm de sanırım böyle çalışıyor sitedeki bilgi de sıkıntılı olabilir. İşlemcim 7800x3d Anlamsız bir şekilde en ağır testlerde cpb açık %100 yükle 85 i geçmezken valorantta 80 leri görüyor işlemci. Cpb açık ki perfomans için açık olması lazım onun yüzünden daha fazla ısınıyor ama testlerde 85 sabit. valorantta %30 kullanırken bu dereceler anlamsız geliyor diğer testleri yapınca. Anlıyacağınız Soğutucuda bir sıkıntı olabileceğini düşündüm. Çok bilgili bir insan değilim bu konularda ancak Biraz garipsedim. İnşAllah bir sıkıntı yoktur parçalarda.

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
240
Sanmıyorum pompada bir sıkıntı olacağını. Yani bu adamlar bu ürünleri üretimden çıktı hemen paketle gönder şeklinde yaklaşmıyorlar. Her türlü testleri yaptıktan sanra gönderiyorlar.

Şu pump manuel grafik ayarlarını sıcaklığa göre değiştirip uyguladığınız da da yine sabit rpm mi veriyor pompa?

Sıcaklık işlemci termal özelliği ve biraz da kasa ya kalıyor.
7800x3d TDP değeri biraz yüksek
Default TDP 120W

Birde aklıma gelen şu diğer kablolama yöntemi. Tek bir kablo üzerinden. Buna da denemek isterseniz; pump-rpm devirlerine bakabilirsiniz. Bunda farklı rpm değerleri ile gidip geleceğini düşünüyorum.

Oyunlarda zaman zaman sıcaklıkları takip edin. Aşırı ısınma olursa işlemciye yüklenen oyun ayarlarını düşürebilirsiniz. Kasa havalandırması yapılabilecek düzenlemelere bakın.

KS

leventtural

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Sanmıyorum pompada bir sıkıntı olacağını. Yani bu adamlar bu ürünleri üretimden çıktı hemen paketle gönder şeklinde yaklaşmıyorlar. Her türlü testleri yaptıktan sanra gönderiyorlar.

Şu pump manuel grafik ayarlarını sıcaklığa göre değiştirip uyguladığınız da da yine sabit rpm mi veriyor pompa?

Sıcaklık işlemci termal özelliği ve biraz da kasa ya kalıyor.
7800x3d TDP değeri biraz yüksek
Default TDP 120W

Birde aklıma gelen şu diğer kablolama yöntemi. Tek bir kablo üzerinden. Buna da denemek isterseniz; pump-rpm devirlerine bakabilirsiniz. Bunda farklı rpm değerleri ile gidip geleceğini düşünüyorum.

Oyunlarda zaman zaman sıcaklıkları takip edin. Aşırı ısınma olursa işlemciye yüklenen oyun ayarlarını düşürebilirsiniz. Kasa havalandırması yapılabilecek düzenlemelere bakın.
Pompanın Devri Değişiyor Tabi Ayarları Yaptığımda. Ama %50 Kullansa bile 3000 devirlerde oluyor arctice mail attım Bakalım belki geri dönüş sağlarlar. Havalandırmamın Bu kasa üzerinde Daha iyi olabileceğini sanmıyorum. Oyunlarda Gözüm sürekli sıcaklıklarda after burner ile takip ediyorum. Şimdi Cbp yi auto dan Enabled Yaptım Sanırım Biraz daha stabil Oldu sanırım. önerilerin İçin teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 1

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri