Sıvı soğutma ve ekran kartı için termal macun önerisi

AranelCiryatan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
159
Arkadaşlar başlıktan da belli olduğu gibi termal macun arayışım var. Elimde az miktar Cooler Master MasterGel Nano var fakat uygulama yaparken 2 sistem için yeterli olmayacak. Ya aynı macundan alıcam yada daha iyi ne alabilirim diye düşünüyorum bir bakayım dedim o yüzden.

Önerilere açığım :)

2 bilgisayarım var.
Sistem 1: Ryzen7 5800X - Aorus RTX2070s - Corsair H115i.
Sistem 2: Ryzen7 3700X - Aorus GTX1070 Ti - Arctic Freezer 240mm.

Cooler Master MasterGel Nano 11 w/mk
Cooler Master Cryofuze 14 w/mk
Thermal Grizzly Kryonaut 12,5 w/mk
Arctic MX-5 net ısı geçirgenlik değerini bulamadım 12 yazan da var 8,5'de.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Cvp: Sıvı soğutma ve ekran kartı için termal macun önerisi

NOCTUA NT-H2 bulursanız ilk önerim bu olur. NT-H1 'de bu listedekilere alternatif önerim olur.

apollonlykos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
139

Bu konu ile alakalı bilgilendirici bir video çekilmesi kanaatindeyim. Kaliteli markalara ait çok sayıda kalitesiz macun bulunmakta piyasada. Bir termal macunun kalitesini belirleyen unsur Thermal conductivity katsayısıdır. Geçenlerde ya coolermaster ya da corsaire ait bir termal macunda bu sayının piyasadaki dandik mallardan daha kötü olduğunu gördüm. Alacağınız ürünlerde bakacağınız ilk unsur bu sayı olsun. Burada karşılaştırma tablosu bulunmakta; 

not: genel olarak yorum yaptım

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129

Bu konuda zaten Taner beyin bir videosu var. Her ürün yok ama çoğu bilindik ürün var.

shogun

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
325

H100x al geç.

KS

AranelCiryatan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
159
ugur.gozaydin' Alıntı:
NOCTUA NT-H2 bulursanız ilk önerim bu olur. NT-H1 'de bu listedekilere alternatif önerim olur.
10 gr olanı 490 TL civarına geliyor amazon.TR ama yurt dışı satıcı ile. Cooler Master Cryofuze 250 TL mesela 2 gr. 

Yani iyi ise alabilirim. Noctua'nın ısı geçirgenliği kat sayısını bulamadım. Arctic gibi onlarda belirtmemiş.
apollonlykos' Alıntı:
Bu konu ile alakalı bilgilendirici bir video çekilmesi kanaatindeyim. Kaliteli markalara ait çok sayıda kalitesiz macun bulunmakta piyasada. Bir termal macunun kalitesini belirleyen unsur Thermal conductivity katsayısıdır. Geçenlerde ya coolermaster ya da corsaire ait bir termal macunda bu sayının piyasadaki dandik mallardan daha kötü olduğunu gördüm. Alacağınız ürünlerde bakacağınız ilk unsur bu sayı olsun. Burada karşılaştırma tablosu bulunmakta; 

not: genel olarak yorum yaptım
Cooler Master Cryofuze Thermal conductivity katsayısı 14

Kağıt üzerinde Thermal Grizzly Kryonaut'dan bile iyi
administrator' Alıntı:

Sıvı soğutma var. Ayrıca H100x dediğiniz model sadece PWM ile yönetilebilen basit bir model. Corsair'in Budget ürün olması için çıkardığı bir model.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129

Kullanıcının bıraktığı sitede listeleri var testleri var güvenilir yerdir. Aşağıdaki tablo o siteden alıntı.

z5AV7UgxGUcEfdVMaWDYD9-970-80.png.webp

Listedeki 50 derece altıdaki her ürün başarılı. Fiyat/Performans ve verdiğiniz paraya kaç gram alıyorsunuz bunun hesabını yapın yeter. NOT : Arctic MX-5 ürününün sahtesi çok bu yüzden onu Teknobiyotik adresinden satın alın!!!

KS

AranelCiryatan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
159

Aslında Tom's Hardware testlerine buraya yazmadan baktım. Normalde karar vermiştim alacağım ürüne ama tam alırken CyroFuze kafamı karıştırdı diyebilirim.

Testlerde Mastergel Maker Nano (mevcut kullandığım) ile Thermal Grizzly Kryonaut arasında pek bi fark yok. 

Testte CyroFuze olmadığı için benim için işler değişti. Maker Nano 11, Kryonaut 12.5 olup CyroFuze özelliklerinde 14 ısı geçirgenlik değeri olunca bu sefer deneyimleyen birilerini aramaya başladım.

Kağıt üzerindeki veriler bazen reel'de aynı artışı vermeyebiliyor çünkü :)

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129

Kağıt üzerindeki değerler zaten her zaman gerçeği yansıtmaz doğrudur. Ben NOCTUA önerdim sebebi ARCTIC MX5 ve NOCTUA NT-H1 ve NT-H2 ürünleri çokça ekran kartı ve işlemci için deneyimlemiş birisi olarak oldukça iyi işler çıkarttığına şahidim bu yüzden önerdim. Birincisi Nano Alüminyum ürünleri düşünmeyin çok sıkıntılı bir macun tipidir, ciddi dikkat ister ve dikey konumda akma yapar. Kryonaut ürününün Taner beyin videosunda testi var bakabilirsiniz.

KS

AranelCiryatan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
159
Ürünü aldım. Gelbura'dan sahte vs derdi olmadan temin edebilirsiniz. Bayram tatilinde uygulama yaptıktan sonra tekrar bilgi veririm :)

Ekli dosyalar

• IMG20220430221536.jpg
    IMG20220430221536.jpg
    3.4 MB · Görüntüleme: 16
KS

AranelCiryatan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
159
Bugün evde temizlik yaparken dedim bir girişeyim. :)

Temizlik öncesi hem 3700x hem de 5800x işlemcim için 10 dakika stres testi yaptım.

3700x ve Arctic Freezer 240 kombinim mevcut macun ile 69 dereceye kadar çıktı. 1 yıl kadar önce sürülmüş Cooler Master Martergel Maker Nano vardı.

Macunlama ve fan temizliği sonrasi 10 dakikalık stres testinde 60 dereceyi gecmedi.

5800x ve Corsair H115i kombinim ise daha yüksek TDP olmasına rağmen stres testinde 67-68 derecede kalmıştı. Yine Cooler Master Mastergel Maker Nano vardı. Yine yaklaşık 1 yıllık.

Macun değişimi sonrası 59 derecede kaldı işlemci 4.9 GHz OC'li

Ben şahsen beğendim sürülmesi de çok kolaydı. Yayması vs çok basitçe oldu.

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
@ugur.gozaydin hocam alakasız olacak ama ben de de aynı islemci var, soğutma olarakta h150i elite c. Almıştım. Onun içinde termal macun yok mu? Varsa yeterli mi? Değilse , NOCTUA NT-H2 bu ürünü alacağım da veya başka bir termal macun.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Üründe macun ya sürülü gelir yada ayrı ama gelir. Ürünün testlerini marka o macunla yapıyor güvenip o macunla gönderiyor size. İş görür yani macun şart değil. Ama piyasada daha iyi macunlar elbette var buradaki kullanıcının denediği ürün ve bahsettiğiniz NOCTUA NT-H2 gibi ürünler.

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
Üründe macun ya sürülü gelir yada ayrı ama gelir. Ürünün testlerini marka o macunla yapıyor güvenip o macunla gönderiyor size. İş görür yani macun şart değil. Ama piyasada daha iyi macunlar elbette var buradaki kullanıcının denediği ürün ve bahsettiğiniz NOCTUA NT-H2 gibi ürünler.
Peki işlemciye overclock yapmak ve en iyi performans ile kullanmak istersem, NOCTUA almam gerekir değil mi?

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
OC yapacaksanız her şeyin en iyi düzeyde olması iyi olur. Almanızda bir sakınca yok.
Teşekkürler hocam alacağım ama ürün Türkiye de yok sanırım. Amazon da var sadece o da yurtdışından geliyor.
Aynı seviyede başka bir macun var mı? Veya Türkiye satış sitesi.
Mastergel Pro ürününü de ryzen 5 4650g de kullanmıştım o da iyi ama ryzen 7 5800x3D için en iyisini almak istiyorum.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri