Sıvı soğutma

Baroque

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Merhaba dostlar

Ekran kartı MSI gaming x trio 3060 12 gb
Anakart MSI b560-m pro e DDR4
İşlemci Intel i5 11400f
Kasa rampage garisma mesh 4 650w
Ssd normal kiopia
M2 1tb Kingston 3500 okuma 2100 yazma
Gskill 16gb ram 8x2

Sorunum şu işlemcim çok ısınıyor oyunlara girince steamdan oyun indirince vs bu sisteme uygun soğutucu arıyorum bütçem 2500 2700TL Arası şimdiden teşekkürler

S C O

Profesyonel Üye
Profesyonel Üye
Tepki
1,206

lckyvg

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,305
Sıvı soğutmaya pek gerek yok. Kule tipi soğutucu ile serin çalışır.

KS

Baroque

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Onerebileceginiz bı marka model varmı

Teşekkür ederim

lckyvg

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,305
Ak4000, noctua u12s, cooler master hyper 212, hafif ve iyi performans olarak ilk aklıma gelenler

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
503
Bu konu bence göreceli. Macun değiştirmeden veya soğutucu pompasını işlemciden ayırmadan sadece radyatörü yerinden söküp temizliğini yapabiliyorum. Ancak hava soğutmalarda bunu yapmak imkansız. Her seferinde işlemciden ayırmak gerekiyor, düzgün ayrılmazsa işlemci arızalanabiliyor, düzgün ayrılsa bile her seferinde bir macun kullanmak gerekiyor yani ekstra masraf oluyor.
Diğer bir konu hava soğutmalar kasa içerisinde yer kapladığı için kasa içi hava akışını kısmen yavaşlatabiliyor ve kasa içerisinde sıcak hava üretiyor. Çok büyük eksisi yok ama yine de sıvı soğutmalara göre ufak bir eksi oluyor.
Hava soğutmanın sıvı soğutmaya göre en büyük artısı, eğer kaliteli bir hava soğutma ise kolay kolay korozyona maruz kalmayıp daha uzun ömürlü olabiliyor ve daha da önemlisi sıvı soğutma olur da arıza yapıp sıvı sızdırırsa sistemi de bozma ihtimali var. Sırf bu son yazdığım yüzünden sıvı soğutma alırken en kaliteli markalara yöneliyorum.
Sonuç itibari ile rüştünü ispatlamış bir hava soğutma bence çok daha başarılı. Ufak bir eksisi oluyor, o da soğutma performansı sıvı soğutmalara göre bir tık düşük kalıyor.

Buraqq

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
336
Onerebileceginiz bı marka model varmı

Teşekkür ederim
Önerilecek kule tipi modelleri önerilmiş ama bunu bugün gördüm,5600x işlemciyi boşta 27-30 derecede yükte 48-50 derece arası çalıştırıyormuş(bir konuda gördüm herhangi deneyimim yok);

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
503
Önerilecek kule tipi modelleri önerilmiş ama bunu bugün gördüm,5600x işlemciyi boşta 27-30 derecede yükte 48-50 derece arası çalıştırıyormuş(bir konuda gördüm herhangi deneyimim yok);
İşlemci boost ayarını kapatmadan veya UV yapmadan pek de mümkün değil bu sıcaklık değerleri bu hava soğutma ile.

Benim hava soğutma önerilerim:

Bir uyarı: Noctua soğutucu yurt dışından geliyor. Ancak 150 $ altında olduğu için gümrükte sıkıntı çıkacağını sanmıyorum. Gelme süresi biraz daha uzun olabilir yurt içindeki ürünlere göre. Gümrüğe takılsa bile Amazon'dan iade istediğinizde işlemleri kendileri halledip paranızı iade alabiliyorsunuz.

lckyvg

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,305
Bu konu bence göreceli. Macun değiştirmeden veya soğutucu pompasını işlemciden ayırmadan sadece radyatörü yerinden söküp temizliğini yapabiliyorum. Ancak hava soğutmalarda bunu yapmak imkansız. Her seferinde işlemciden ayırmak gerekiyor, düzgün ayrılmazsa işlemci arızalanabiliyor, düzgün ayrılsa bile her seferinde bir macun kullanmak gerekiyor yani ekstra masraf oluyor.
Diğer bir konu hava soğutmalar kasa içerisinde yer kapladığı için kasa içi hava akışını kısmen yavaşlatabiliyor ve kasa içerisinde sıcak hava üretiyor. Çok büyük eksisi yok ama yine de sıvı soğutmalara göre ufak bir eksi oluyor.
Hava soğutmanın sıvı soğutmaya göre en büyük artısı, eğer kaliteli bir hava soğutma ise kolay kolay korozyona maruz kalmayıp daha uzun ömürlü olabiliyor ve daha da önemlisi sıvı soğutma olur da arıza yapıp sıvı sızdırırsa sistemi de bozma ihtimali var. Sırf bu son yazdığım yüzünden sıvı soğutma alırken en kaliteli markalara yöneliyorum.
Sonuç itibari ile rüştünü ispatlamış bir hava soğutma bence çok daha başarılı. Ufak bir eksisi oluyor, o da soğutma performansı sıvı soğutmalara göre bir tık düşük kalıyor.
Göreceki olduğuna katılıyorum. Avantaj ya da dezavantaja girmek için yazmadım. Sadece çok ısınmayan bir model için ucuz bir hava soğutucu fazlasıyla iş görür. Çok ısınan işlemciler için sıvı soğutucu elzemdir.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri