Yardım Sıvı Soğutucu Montajı Hakkında

Yavuz Sultan Selim

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
30
@OceanLaB Lütfen yardım edin çaresiz kaldım.
Sistemim bu;

İ5 12400F için DeepCool LS520 SE'nin (240mm) montajını yaptım fakat tek sorunum sıvı soğutucunun kablolarını nereye nasıl takacağımdır. Ayrıca iunu da söyleyeyim benim anakartta ARGB pin yok ve Vatan Bilgisayara bu durumu anlattım bana şunu söyledi;

Vatan Bilgisayar: "Bizdeki ARGB kontrolcüler fan seti ile birlikte satılıyor, sadece kontrolcü satılmıyor. Ayrıca senin MAG FORCE M100 kasanda 3 tane kasa fanı var ve sen o 3 fanın güç ihtiyacını anakarttan karşılıyorsun. Ee peki bilgisayarına bağlamış olduğun LS520 SE sıvı soğutucunun 2 adet fanının güç kablosunu nereye bağlayacaksın ki? Bağlayacak başka güç yerin yok anakartında. Çünkü senin MSI PRO H610M-B anakartında sadece sağ üst köşesinde bir tane fan güç pin'i var."
Taner Bey yardım edersen çok manidar olur.
Anakartım: MSI PRO H610M-B

1. Foto: Radyatörün 2 fanında da fotoğraftaki gibi 3 farklı uçlu kablo var.
2. Foto: Pompada da aynı 3 kablo var
3.Foto: Anakarttaki hangi pinlere neyi takmam gerektiğini görmeniz için
4.Foto: Poşetten çıkan bağlantı kabloları

IMG_20230827_144955.jpg

IMG_20230827_145505.jpg

IMG_20230827_145801.jpg

IMG_20230827_150145.jpg

Up up

Son düzenleme:

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
600
@OceanLaB Lütfen yardım edin çaresiz kaldım.
Sistemim bu;

İ5 12400F için DeepCool LS520 SE'nin (240mm) montajını yaptım fakat tek sorunum sıvı soğutucunun kablolarını nereye nasıl takacağımdır. Ayrıca iunu da söyleyeyim benim anakartta ARGB pin yok ve Vatan Bilgisayara bu durumu anlattım bana şunu söyledi;

Vatan Bilgisayar: "Bizdeki ARGB kontrolcüler fan seti ile birlikte satılıyor, sadece kontrolcü satılmıyor. Ayrıca senin MAG FORCE M100 kasanda 3 tane kasa fanı var ve sen o 3 fanın güç ihtiyacını anakarttan karşılıyorsun. Ee peki bilgisayarına bağlamış olduğun LS520 SE sıvı soğutucunun 2 adet fanının güç kablosunu nereye bağlayacaksın ki? Bağlayacak başka güç yerin yok anakartında. Çünkü senin MSI PRO H610M-B anakartında sadece sağ üst köşesinde bir tane fan güç pin'i var."
Taner Bey yardım edersen çok manidar olur.
Anakartım: MSI PRO H610M-B

1. Foto: Radyatörün 2 fanında da fotoğraftaki gibi 3 farklı uçlu kablo var.
2. Foto: Pompada da aynı 3 kablo var
3.Foto: Anakarttaki hangi pinlere neyi takmam gerektiğini görmeniz için
4.Foto: Poşetten çıkan bağlantı kabloları

IMG_20230827_144955.jpg

IMG_20230827_145505.jpg

IMG_20230827_145801.jpg

IMG_20230827_150145.jpg

Up up
Pompalarda ve fanlarda iki tür kablo var. 2'si argb (bir dişi, bir erkek) ve 1'i de 4pin pwm kablo. Pompanın pwm kablosunu direk cpu fan kısmına takın. Kasadaki hali hazırda olan fan ve yeni gelen 2 sıvı soğutmanın fanının sayısına göre, tahminim toplam 6 fan oldu kasada, 6lı bir fan çoklayıcı satın alın. Bu çoklayıcı ile de kasadaki bütün 6 fanı sys fan portuna takın. Ekran kartının oralarda olur genelde bu port. 2 fandaki ve pompadaki argb kablolarıda dişi-erkek uç uca ekleyeceksiniz. Yani 2 fan ve pompa birbirine bağlı olacak. Bir uçta dişi, bir uçta erkek argb kablosu kalacak. Dişi kısmı bir argb kontrolcüye veya anakartınıza (anakartınızda port yok) takıp kontrolü sağlayacaksın. Kasadaki fanlar rgb heralde, bunun kontrolünü yapabileceğiniz bir kontrolcünüz kasada bulunmuyor gibi. Bir argb kontrolcü satın alırsan da elindeki dişi argbyi bağlayıp kontrolü sağlayabilirsin.

KS

Yavuz Sultan Selim

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
30
Pompalarda ve fanlarda iki tür kablo var. 2'si argb (bir dişi, bir erkek) ve 1'i de 4pin pwm kablo. Pompanın pwm kablosunu direk cpu fan kısmına takın. Kasadaki hali hazırda olan fan ve yeni gelen 2 sıvı soğutmanın fanının sayısına göre, tahminim toplam 6 fan oldu kasada, 6lı bir fan çoklayıcı satın alın. Bu çoklayıcı ile de kasadaki bütün 6 fanı sys fan portuna takın. Ekran kartının oralarda olur genelde bu port. 2 fandaki ve pompadaki argb kablolarıda dişi-erkek uç uca ekleyeceksiniz. Yani 2 fan ve pompa birbirine bağlı olacak. Bir uçta dişi, bir uçta erkek argb kablosu kalacak. Dişi kısmı bir argb kontrolcüye veya anakartınıza (anakartınızda port yok) takıp kontrolü sağlayacaksın. Kasadaki fanlar rgb heralde, bunun kontrolünü yapabileceğiniz bir kontrolcünüz kasada bulunmuyor gibi. Bir argb kontrolcü satın alırsan da elindeki dişi argbyi bağlayıp kontrolü sağlayabilirsin.
Öncelikle çok çok teşekkürler.
Pompanın güç kablosunu bağlayacağım kablonun ucu 3 pin? Bunu CPUFAN yerine direk taksam bir sorun olurmu? Anakartta CPUFAN 4 pinli
IMG_20230827_191311.jpg

IMG_20230827_191524.jpg

Kürşat K.

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
1,246
Kardeşim sistem şu şekilde işler ben kısaca anlatayım durumu
A-rgb fanlar 5v 3 pinli a-rgb soketine bağlanır Anakart da eğer bu yoksa kontrol etmek için kontrolcü gerekiyor

Gelelim sıvı soğutma montajına
Radyatör fanlarin pwm bağlantısı anakartin CPU fan portuna bağlanır kutudan fan çoklayıcı çıkar onu kullanabilirsin CPU fana takmak için oraya takılmasının nedeni sıcaklığa göre fan devrini alması için pompa ise anakartin pump fan portuna bağlanır senin Anakart da bu yok onun yerine sys fana takabilirsin ama anakart da fazladan bu portunda olması lazım eğer yoksa pwm fan çoklayıcı ile hem radyatör fanlarını hemde pompayi CPU fana takabilirsin

Son düzenleme:

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
600
Öncelikle çok çok teşekkürler.
Pompanın güç kablosunu bağlayacağım kablonun ucu 3 pin? Bunu CPUFAN yerine direk taksam bir sorun olurmu? Anakartta CPUFAN 4 pinli
Ekli dosyayı görüntüle 26348
Ekli dosyayı görüntüle 26349
Evet bir şekilde oturur sadece zaten o porta. Takabilirsin. Elinde sıvı soğutma ile gelen 3lü bir fan çoklayıcı kablo varsa hiç sys fan portuna 6lı çoklayıcı işine girmeyip, 2 sıvı soğutma fanı ve pompasını 3lü çoklayıcı ile cpu fana bağlayıp geçebilirsin.

KS

Yavuz Sultan Selim

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
30
Evet bir şekilde oturur sadece zaten o porta. Takabilirsin. Elinde sıvı soğutma ile gelen 3lü bir fan çoklayıcı kablo varsa hiç sys fan portuna 6lı çoklayıcı işine girmeyip, 2 sıvı soğutma fanı ve pompasını 3lü çoklayıcı ile cpu fana bağlayıp geçebilirsin.
Lanet olsun içinde bir fan çoklayıcı yok
Bu kablo acaba olabilir mi?

Ekli dosyalar

• IMG_20230827_194309.jpg
    IMG_20230827_194309.jpg
    3.2 MB · Görüntüleme: 41

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
600
Lanet olsun içinde bir fan çoklayıcı yok
Bu kablo acaba olabilir mi?
Evet bu ikili fan çoklayıcı. Kasadaki diğer fanlar nereye bağlı? Belki orda boşta bir port var ise bu çoklayıcı ile sıvı soğutmanın 2 fanını bağla. Cpu fan kısmına da pompayı tak. Aslında sıvı soğutma uyumlu anakartlarda pompa soketi ve cpu fan soketi ayrı olur. Pompaya pompayı, cpu fana da adamların verdiği 2li çoklayıcı ile fanları takarsın. Anakarttan dolayı uğraşıyoruz aslında.

KS

Yavuz Sultan Selim

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
30
Evet bu ikili fan çoklayıcı. Kasadaki diğer fanlar nereye bağlı? Belki orda boşta bir port var ise bu çoklayıcı ile sıvı soğutmanın 2 fanını bağla. Cpu fan kısmına da pompayı tak. Aslında sıvı soğutma uyumlu anakartlarda pompa soketi ve cpu fan soketi ayrı olur. Pompaya pompayı, cpu fana da adamların verdiği 2li çoklayıcı ile fanları takarsın. Anakarttan dolayı uğraşıyoruz aslında.
Dostum bir arkadaş bunu önerdi bana. Ben bununla hem fanlarıma güç verip
(3 Kasa fanı + 2 SS fanı) Hem de ledlerini yakabilirmiyim? Fan çoklayıcı da var bunda değil mi? Çok anlamıyorum ama bunu önerdiler

agathusia

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
222
anakartta yeterli giriş olmadığı için biraz afallamışsın. Aslında almadan önce iyice öğrensenydin pompa girişi olan bi anakart mantıklı olurdu. Yada kule tipi alıp bunlarla uğraşmazdın.

KS

Yavuz Sultan Selim

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
30
anakartta yeterli giriş olmadığı için biraz afallamışsın. Aslında almadan önce iyice öğrensenydin pompa girişi olan bi anakart mantıklı olurdu. Yada kule tipi alıp bunlarla uğraşmazdın.
İnan bende işin rengini şimdi öğrendim meğersem anakart yüzünden uğraşıyormuşuz.
Bu ürünü alırsam hem kasanın 3 fanı hemde sıvı soğutucunun 2 fanına güç verip (fan çoklayıcı görevi görüp) hem de Led aydınlatmayı sağlayabilir miyim? Bir taşta iki kuş misali? fan çoklayıcı ayrı almak istemiyorum

agathusia

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
222
Kontroller almak zorundasın. ASlında onu da bilerek alışveriş yapsan kasalarda gömülü olarak gelen modeller var misal benimki :D

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
600
Dostum bir arkadaş bunu önerdi bana. Ben bununla hem fanlarıma güç verip
(3 Kasa fanı + 2 SS fanı) Hem de ledlerini yakabilirmiyim? Fan çoklayıcı da var bunda değil mi? Çok anlamıyorum ama bunu önerdiler
Sanırım işini görecektir bu. LED Controller Hub yazıyor. Şöyle yapalım o zaman. Bu alete argb ve kasa fanlarını bağla. Resimdeki kumandadan hız ve renk modunu kontrol ediyorsunuz anladığım kadarıyla. Boşalan sys fan portuna sıvı soğutma ile gelen 2li çoklayıcı ile sıvı soğutma fanlarını tak. Cpu fana da pompayı tak. Cpu sıcaklığına göre pompa ve radyatör fanları otomatik hızını ayarlar, sen ayarlamak istersen biostan veya anakart yazılımından yaparsın ayarını. Kasa fanlarını da kumandadan kafa ütülemeyecek bir hıza kendine göre ayarlarsın artık.

KS

Yavuz Sultan Selim

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
30
Sanırım işini görecektir bu. LED Controller Hub yazıyor. Şöyle yapalım o zaman. Bu alete argb ve kasa fanlarını bağla. Resimdeki kumandadan hız ve renk modunu kontrol ediyorsunuz anladığım kadarıyla. Boşalan sys fan portuna sıvı soğutma ile gelen 2li çoklayıcı ile sıvı soğutma fanlarını tak. Cpu fana da pompayı tak. Cpu sıcaklığına göre pompa ve radyatör fanları otomatik hızını ayarlar, sen ayarlamak istersen biostan veya anakart yazılımından yaparsın ayarını. Kasa fanlarını da kumandadan kafa ütülemeyecek bir hıza kendine göre ayarlarsın artık.
O zaman kasa fanlarını anakarta bağlayamayacağım ve kasa fanları gücünü sata dan mı alacak?

KS

Yavuz Sultan Selim

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
30
Rediron, sana çok minnettarım. Sağ ol, vâr ol kardeşim. Bugün beni bu sorun üzerine güzel aydınlattın. Teşekkür ederim.

KS

Yavuz Sultan Selim

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
30
@Rediron Selamun aleyküm dostum. DARK ürünü geldi ve kurulumunu komple yaptım sadece 1 sorun yaşıyorum o sorun ise kasanın ön fanları yavaş dönüyor ve kumandadan hız butonuna basmama rağmen hızlanmıyor.
Kurulumu şu şekilde yaptım;

Öncelikle belirteyim benim anakartta ARGB desteği olmadığı için DARK ürününü aldım.
- Pompanın PWM kablosunu anakartın CPUFAN yerine taktım
- Sıvı Soğutucunun 2 fanını ise tek kabloya birleştirip SYSFAN (Kasa fanı portuna) bağladım
- Kasa fanlarını ise DARK ürününün 6 tane ek fan takılabilecek yerine taktım.

İşlemci boşta: 37 derece maks - Yükte (CS:GO): 58 derece maks

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri