Öneri Sizce Ne Ile Baslamaliyim?

GravediggerDemon

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
44
bende tek tek topladım daha 2 hafta önce bitti: 7700x gskill 2X16 6000mhz Rtx 3070 oc kingston renegade msi a750gf vb.
yine de tahmini olarak 50-60k gider dedim (daha çok asus, msi olduğu için yüksek fiyat) yinede

Eğer ilk olarak anakartla başlamak istersen bence üstüne 400 TL daha koyup bu anakartı almanı öneririm.
bu anakartları görünce ben mi kazıklandım dedim skksksksk:

Eğer ilk olarak anakartla başlamak istersen bence üstüne 400 TL daha koyup bu anakartı almanı öneririm.
Eğer ucuz bir anakart istersen de benim anakartımı öneririm

Eğer ucuz bir anakart istersen de benim anakartımı öneririm
anakart ram fln yerine kasa ile başlayabilir kasaların fiyatları diğer parçalara göre yüksek artış gösterir çünkü örn: msi 110R aldım aralıkta şuan:

Son düzenleme:
KS

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,113
Ya amacım tek tek toplamak belirli bütçe yok o yüzden hangi parça ile başlanmalı diye soruyorum

QuickEK

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
144
knk anlatamıyorum: zarar ettirir zamanla eskiyor ve fiyatları düşen parçalar onlar hadi tr de düşmese bile yükselmez çokda ama kasa klavye mouse vb. kâr ettirir
Kasa sıkıntı değil mesh, Rampage marka alır yine iş görür. Ekipman kısmında öncelik sistem olmalı ekipman değil. Şuan da halen 7 sene önce A101'den aldığım klavyeyi kullanıyorum sıkıntı çıkarmadı. Kasa ve ekipman onlar kolay halledilir.

QuickEK

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
144
Düşme ihtimali sence var mı?
Birim bazında kar ettiğinde Türkiye'deki alım gücü düzelmediği sürece bugün 2000 TL o zaman 10.000 TL'ye çıkarsa ne yazar. Önemli olan alım gücü. Hem yatırım yapacaksa en az 1,2 sene beklemesi lazım 2 ay beklemekle olmaz.

GravediggerDemon

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
44
3070 dısında hepsi güzel bence .d kaca aldın ? keske 4060 alaydınoc
ocakta aldım ekran kartımı knk? seneye 4070ti veya 4080 düşünüyorum inş

Kasa sıkıntı değil mesh, Rampage marka alır yine iş görür. Ekipman kısmında öncelik sistem olmalı ekipman değil. Şuan da halen 7 sene önce A101'den aldığım klavyeyi kullanıyorum sıkıntı çıkarmadı. Kasa ve ekipman onlar kolay halledilir.
sıkıntı çıkarıp çıkarmamasını demiyorum üstteki yazdığımı okurmusun bi

GravediggerDemon

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
44
Ya dostum kısaca paramı dolar a yatirmayacagim parça almak istiyorum
tavsiyem uyumlu bileşenleri belirle birinin yardımıyla (bende yardımcı olabilirim) şahsen bende kasayla başladım şuan sistem değeri 70k olan sistemi 50k civarına topladım (koltuk hariç masa kulaklık mouse vb. dahil) bilgisayarımı da kendim birleştirdim bilgisayarcı eli değmedi

QuickEK

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
144
sıkıntı çıkarıp çıkarmamasını demiyorum üstteki yazdığımı okurmusun bi
Ben sıkıntıdan bahsetmiyorum sıkıntıdan kastım kasa konusu o kadar önemli değil demek istedim. Ayrıca piyasada birbirinden farklı çok fazla kasa var mesh olanını alır yoluna bakar. Ama sistemin bileşenleri öyle değil. Öncelik sistem bileşenleri, uzay montaj ile idare eder sonra kasayı da halleder. Sahuraka'nın önceliği de zaten sistem bileşenleri. Zaten senden benden bilgili adam.

GravediggerDemon

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
44
Ben sıkıntıdan bahsetmiyorum sıkıntıdan kastım kasa konusu o kadar önemli değil demek istedim. Ayrıca piyasada birbirinden farklı çok fazla kasa var mesh olanını alır yoluna bakar. Ama sistemin bileşenleri öyle değil. Öncelik sistem bileşenleri, uzay montaj ile idare eder sonra kasayı da halleder. Sahuraka'nın önceliği de zaten sistem bileşenleri. Zaten senden benden bilgili adam.
knk bahsettiğim şey tr ekonomik şartları avrupa/amerikada olsak tamam sen haklısında

mesela kendim: 3700tl
2300tl
3500tl
= 9500 (güncel fiyat)

knk bahsettiğim şey tr ekonomik şartları avrupa/amerikada olsak tamam sen haklısında

2300tl
3500tl
= 9500 (güncel fiyat)
alış fiyatlarım ise sırasıyla: 2100+1500+2500=6100

QuickEK

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
144
Tamam dediğini yaptı diyelim ilk kasayı aldı ekipmanları falan. Sonra ne olacak yine ram yine anakart bakacak ama bu sefer daha pahalı olacak iyisini seçmek zorunda. Ama kasa öyle değil. Sen de bunu anlamıyorsun. Seçeceği işlemci AM4 bak bu belli sonra anakart, anakarta uygun frekanslı ram, ondan sonra da ssd. Para biriktirip iyi bir ekran kartı alır. Bu bileşenlere göre de PSU alır. En son da kasalara bakar seçenekleri mesh,3 fanlıdır ve direk bulur. Geriye kaldı ekipmanlar idareten ucuz ekipman kullanır para biriktirir daha iyisini alır. Olması gereken senaryo bu. Sen direk kasadan başla diyorsun belki sıvı soğutma aldı ve kasaya uymadı ne yapacaksın?

GravediggerDemon

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
44
Tamam dediğini yaptı diyelim ilk kasayı aldı ekipmanları falan. Sonra ne olacak yine ram yine anakart bakacak ama bu sefer daha pahalı olacak iyisini seçmek zorunda. Ama kasa öyle değil. Sen de bunu anlamıyorsun. Seçeceği işlemci AM4 bak bu belli sonra anakart, anakarta uygun frekanslı ram, ondan sonra da ssd. Para biriktirip iyi bir ekran kartı alır. Bu bileşenlere göre de PSU alır. En son da kasalara bakar seçenekleri mesh,3 fanlıdır ve direk bulur. Geriye kaldı ekipmanlar idareten ucuz ekipman kullanır para biriktirir daha iyisini alır. Olması gereken senaryo bu. Sen direk kasadan başla diyorsun belki sıvı soğutma aldı ve kasaya uymadı ne yapacaksın?
sıvı soğutma da öncelik olabilir, bi ram anakart şu ekonomi olmasa yükseldiği görülmüş şey midir knk? sürekli düşüşte donanım arşivi abdullah bile yatırım için pc toplanmaz dedi gitti iphone 14 pro aldı (iphone altın gibi düşmüyor o ayrı konu), pc nin yatırımı teknolojisiz parçalar tavsiye ediyorum: kasa, sıvı soğutma, masa, klavye vb.

ekran kartı aldım ocakta rtx 3070 12400tl ye hepsiburada dan bitcoin düştü diye 11.5 ğa düşmüştü bi ara ekonomiden dolayı şuan 16k civarı ama bi kasa, sıvı soğutmanın fiyatının düşmesi imkansıza yakın gibi birşey demek istediğim

QuickEK

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
144

2300tl
3500tl
= 9500 (güncel fiyat)

alış fiyatlarım ise sırasıyla: 2100+1500+2500=6100
Aldığın ekipmanlardan ucuza daha iyi ekipmanlar var, seçtiğin kasanın fiyatına psu dahil kasa alırsın.
sıvı soğutma da öncelik olabilir, bi ram anakart şu ekonomi olmasa yükseldiği görülmüş şey midir knk? sürekli düşüşte donanım arşivi abdullah bile yatırım için pc toplanmaz dedi gitti iphone 14 pro aldı (iphone altın gibi düşmüyor o ayrı konu), pc nin yatırımı teknolojisiz parçalar tavsiye ediyorum: kasa, sıvı soğutma, masa, klavye vb.

ekran kartı aldım ocakta rtx 3070 12400tl ye hepsiburada dan bitcoin düştü diye 11.5 ğa düşmüştü bi ara ekonomiden dolayı şuan 16k civarı ama bi kasa, sıvı soğutmanın fiyatının düşmesi imkansıza yakın gibi birşey demek istediğim
Sen niye yatırım olarak düşünüyorsun? Eğer 50k, 70k bütçen varsa yatırımını yap kısa vadede iş görür. Ama 2k ile nereye yatırım yapıyorsun en az 1,2 sene. Ben kendime göre sen de kendine göre haklısın. Ben kendi tavsiyemi yaptım.

GravediggerDemon

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
44
Aldığın ekipmanlardan ucuza daha iyi ekipmanlar var, seçtiğin kasanın fiyatına psu dahil kasa alırsın.

Sen niye yatırım olarak düşünüyorsun? Eğer 50k, 70k bütçen varsa yatırımını yap kısa vadede iş görür. Ama 2k ile nereye yatırım yapıyorsun en az 1,2 sene. Ben kendime göre sen de kendine göre haklısın. Ben kendi tavsiyemi yaptım.
aldığım ekipmanlardan ucuza var ama msi asus çerez parası değil kalite odaklı sistem, 2. si yatırımdan çok öğrenciyim bende özel ders alıyorum o yüzden pc min ucuzluktan çok kalite olmasını istediğim için öyle: 70k lık sistem dedim 50k ya topladım dedim 20k az fark değil yine de kampanyalarda bi orta segment pc daha çıkar

ama mantık şu: bi telefon eskir fiyatı düşer bi masa alırsın (normal ekonomik şartlarda) fiyatı kolay kolay düşmez

QuickEK

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
144
aldığım ekipmanlardan ucuza var ama msi asus çerez parası değil kalite odaklı sistem, 2. si yatırımdan çok öğrenciyim bende özel ders alıyorum o yüzden pc min ucuzluktan çok kalite olmasını istediğim için öyle: 70k lık sistem dedim 50k ya topladım dedim 20k az fark değil yine de kampanyalarda bi orta segment pc daha çıkar
Bak 70k bütçen varken sistem toplamada çok fazla seçeneklerin olur. O yüzden öyle bir bütçesi olan kişiye hazır sistem önerilmez genelde. 20k bütçen varsa seçeneklerin sınırlıdır, ya hazır sistem düşüneceksin yada eline geçen para ile her fırsatta sistem bileşenlerini tamamlayacaksın.

GravediggerDemon

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
44
Bak 70k bütçen varken sistem toplamada çok fazla seçeneklerin olur. O yüzden öyle bir bütçesi olan kişiye hazır sistem önerilmez genelde. 20k bütçen varsa seçeneklerin sınırlıdır, ya hazır sistem düşüneceksin yada eline geçen para ile her fırsatta sistem bileşenlerini tamamlayacaksın.
dediğiniz mantık da doğru 100k nın %10 u 10k eder az sayılmaz ama 10k nın %10 u 1k eder: bütçe farkı

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri