Snr Margin Problemi

Ryzen5 3600

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İyi forumlar herkese.Aylardır çözemediğim Snr Margin problemi için fikir almak istiyorum.Turknet kullanıyorum ve son günlerde modeme gelen internet hızım inanılmaz kötü bir hale büründü.Modem arayüzünde internet bağlantım var fakat gün geçtikçe snr değeri düşmeye başladı.Bunun için aylar öncesinde arıza kaydı bıraktım fakat tatmin edici bir sonuç yaşanmadı.Sorunu kendim çözmek amacıyla elektrikçi çağırdım ve telefon kutusundaki bağlantıya krone bıçağıyla baktı ve kabloda bi sorun gözükmediğini belirttikten sonra çıkartıp taktı ve Snr değerim o zaman 8 iken 11 e çıktı hızımda aynı şekilde 75 mbps ye yükseldi.Fakat aradan 2 ay geçti ve şu an internet hızım aynısı olmasına rağmen Snr değeri düşmesiyle internette dalgalanmalar mevcut.İnternet hızım yüksek fakat sayfalar arası dolaşırken lag girer gibi çok yavaş geliyor.Bazen sayfa yüklenmiyor.Sorunun telefon kutusunda olduğuna eminim kabloyu değiştireceğim.Bakır tipi kablo mu almam gerekiyor bilmiyorum.Bu arada cat5 kablosu telefon kutusundan prize kadar ulaşmaktadır(kendim çektirmiştim 2 sene önce). 

Eletkrikçi çağırmadan önceki değerlerim:

Bugün daha beter olan internet değerlerim: (Bu değerler kendi kendine düştü.Elektrikçi kabloyu çıkar tak yaptıgında 11'e yükselmişti.Kabloyla oynama felan yapmadım.)

Fikirleriniz nedir.Ne yapmam gerekiyor ? Bu arada lütfen iss ile iletişime geçin demeyiniz.2 aya yakın uğraştım.Herhangi bir sonuç alamadım.Kendim düzelttirmek istiyorum.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
SNR değerini sadece kendi yapınızda kontrol edebilirsiniz. Hattın ana kutudan eve kadar geldiği kısımdaki trafik yoğunluğu sizin SNR değerinizi düşürecektir buna siz müdahale edemezsiniz. Yapacağınız şey evinizdeki hattı en iyi şekilde yapılandırmak olur. CAT sınıfını yükseltebilirsiniz evinizdeki ağ yapısının.

KS

Ryzen5 3600

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
SNR değerini sadece kendi yapınızda kontrol edebilirsiniz. Hattın ana kutudan eve kadar geldiği kısımdaki trafik yoğunluğu sizin SNR değerinizi düşürecektir buna siz müdahale edemezsiniz. Yapacağınız şey evinizdeki hattı en iyi şekilde yapılandırmak olur. CAT sınıfını yükseltebilirsiniz evinizdeki ağ yapısının.

Ana kutudan kastınız fiber kutu ise eve uzaklığı 30 metre.Yalnız dediğim gibi elektrikçi sadece kabloyu sök tak yaptıgında bile 3 değer yükseldi.Normal Snr Değerinin en az 11 olması gerekiyormuş internetten baktığım bilgilere göre.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Ana kutu dediğim evet sizin ile sağlayıcının o bölge için koyduğu kutu arasındaki hat. O hatta siz müdahale edemezsiniz onu hat sağlayıcınız kontrol eder. Ama o kutudaki veri yoğunluğundaki trafik çoksa ki pandemi dönemindeyiz herkes evde ağa yükleniyor doğal olarak hat değerleriniz düşecektir. Yani duruma pek bir şey yapamazsınız evinizdeki hat kabloları hariç.

SNR değeri 10-20 arası sanırım minimum aralık bildiğim hatırlamıyorum tam olarak.

KS

Ryzen5 3600

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Ana kutu dediğim evet sizin ile sağlayıcının o bölge için koyduğu kutu arasındaki hat. O hatta siz müdahale edemezsiniz onu hat sağlayıcınız kontrol eder. Ama o kutudaki veri yoğunluğundaki trafik çoksa ki pandemi dönemindeyiz herkes evde ağa yükleniyor doğal olarak hat değerleriniz düşecektir. Yani duruma pek bir şey yapamazsınız evinizdeki hat kabloları hariç.

SNR değeri 10-20 arası sanırım minimum aralık bildiğim hatırlamıyorum tam olarak.

Haklısınız birde bayram sebebiyle buralar inanılmaz yoğunlaştı(Anadolu).Operatörlerde bile sıkıntı var şu anda.Bekleyeceğim bir süre böyle devam etmez sanırım.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri