Soğutucu & Termal macun değişiminden sonra. Oyunlarda donma sorunu.

xScreame

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
16
Merhaba 3-4 gün önce falan bilgisayara yeni bir soğutucu taktım takmadan önce drop sorunu vesaire yoktu.
Şimdi ise GTA 5, Black Squad ve ETS 2 droptan oynanmayacak halde Isınma falan yok ekran kartı maksimum 49 işlemci ise maksimum 46 derece gördü
Eski soğutucuyu çıkarırken işlemcinin üst tarafı(termal macunu sürdüğümüz yer) sadece 1 çizik şeklinde çizildi sorun bundan mıdır?

Droptan hemen sonra MSI Afterburner değerleri: (En sağ taraftakiler kullanım)

1669723632997.png

Sistem Özelliklerim:
* Anakart: Esonic H55KEL
* İşlemci: I7 870 2.93 GHz 4 Core 8 Thread
* Ekran Kartı: GeForce GT 730 DDR3 4GB VRam
* Ram Boyutu: 8GB
* PSU: 400W (Markasını vesaire bilmiyorum kapalı tarafta kalıyor bakmam için PSU çıkarmam gerekiyor)

Edit: DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp sıfırdan kurdum sorun devam ediyor.

Son düzenleme:

lckyvg

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,303
Merhaba 3-4 gün önce falan bilgisayara yeni bir soğutucu taktım takmadan önce drop sorunu vesaire yoktu.
Şimdi ise GTA 5, Black Squad ve ETS 2 droptan oynanmayacak halde Isınma falan yok ekran kartı maksimum 49 işlemci ise maksimum 46 derece gördü
Eski soğutucuyu çıkarırken işlemcinin üst tarafı(termal macunu sürdüğümüz yer) sadece 1 çizik şeklinde çizildi sorun bundan mıdır?

Droptan hemen sonra MSI Afterburner değerleri: (En sağ taraftakiler kullanım)

Ekli dosyayı görüntüle 11987

Sistem Özelliklerim:
* Anakart: Esonic H55KEL
* İşlemci: I7 870 2.93 GHz 4 Core 8 Thread
* Ekran Kartı: GeForce GT 730 DDR3 4GB VRam
* Ram Boyutu: 8GB 8
* PSU: 400W (Markasını vesaire bilmiyorum kapalı tarafta kalıyor bakmam için PSU çıkarmam gerekiyor)
Çıkartıp kontrol eder misiniz, pinlerde ya da anakartta zarar var mı, ayrıca üst çizilme dediğiniz derin mi?

KS

xScreame

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
16
Çıkartıp kontrol eder misiniz, pinlerde ya da anakartta zarar var mı, ayrıca üst çizilme dediğiniz derin mi?
olduktan sonra çıkartıp en baştan sürdüm anakart olduğu gibiydi fakat işlemci pinine bakmadım zaten işlemciyi çıkarmamıştım birde tırnakla üstünden geçtiğimde göçük falan yok sadece çizik var

birde CSGO'da olmuyor GTA 5 de falanda harita yüklenirken aşırı derecede drop yiyorum.

BilgisayarcıGenç

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,269
Üst tarafından dolayı bir şey olacağını zannetmiyorum. Pinlere zarar vermediyseniz tabii. Ramleri çıkarıp tekrar takar mısın ? Soğutucu güç kaynağını zorluyor olabilir ancak yeterli görünüyor kaynakta. 12V kanalından ne kadar verdiğini kontrol edebilir misin ? Bios pili aracılığıyla bios sıfırla bakalım bir değişiklik olacak mı.

KS

xScreame

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
16
Üst tarafından dolayı bir şey olacağını zannetmiyorum. Pinlere zarar vermediyseniz tabii. Ramleri çıkarıp tekrar takar mısın ? Soğutucu güç kaynağını zorluyor olabilir ancak yeterli görünüyor kaynakta. 12V kanalından ne kadar verdiğini kontrol edebilir misin ? Bios pili aracılığıyla bios sıfırla bakalım bir değişiklik olacak mı.
dediğinizi yani 12V kanalından ne kadar verdiğine nereden bakabilirim

birde zaten işlemciyi çıkarmadım pinlere ne tür zarar gelebilir

KS

xScreame

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
16
Üstünde yazması gerekiyor güç kaynağının. Yazmıyorsa model numarasına bakın.
Hocam PSU 350W olduğunu öğrendim ben yanlış biliyormuşum resim ekledim birde fan kısmı toz tarafından esir alınmıştı orayıda temizledim süpürgeyle.
1669729015999.png

BilgisayarcıGenç

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,269
Sistemin çekeceği güç 200-210W arası. Çok uzun süre kullanılmış bir kaynaksa verimlilikten dolayı problem olabilir gibi geliyor. Eski soğutucu elindeyse onu takıp dener misin aynı sorun devam edicek mi bakalım.

KS

xScreame

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
16
Sistemin çekeceği güç 200-210W arası. Çok uzun süre kullanılmış bir kaynaksa verimlilikten dolayı problem olabilir gibi geliyor. Eski soğutucu elindeyse onu takıp dener misin aynı sorun devam edicek mi bakalım.
hocam eski soğutucum boşta 70 yükte 99 derecede çalışıyordu ve termal macunu da daha 1 aylıktı şimdi eskiyi takarsam termal macun süremeyeceğim daha oyuna girmeden ya sistem kendini kapatacak yada işlemci yanacak. Öndeki fanlardan
1-2 tanesini söksem olur mu yoksa soğutucu şart mı?

BilgisayarcıGenç

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,269
hocam eski soğutucum boşta 70 yükte 99 derecede çalışıyordu ve termal macunu da daha 1 aylıktı şimdi eskiyi takarsam termal macun süremeyeceğim daha oyuna girmeden ya sistem kendini kapatacak yada işlemci yanacak. Öndeki fanlardan
1-2 tanesini söksem olur mu yoksa soğutucu şart mı?
Yani dediklerinize bağlı olarak sadece işlemci soğutucu değişmişsiniz. Sistem aynı. Bir müdahalede yok. Öndeki fanları sokebilirsiniz maksat gereksiz güç harcayacak şeyleri kaldırıp sorun güç kaynağında mi ona bakmak.

KS

xScreame

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
16
Yani dediklerinize bağlı olarak sadece işlemci soğutucu değişmişsiniz. Sistem aynı. Bir müdahalede yok. Öndeki fanları sokebilirsiniz maksat gereksiz güç harcayacak şeyleri kaldırıp sorun güç kaynağında mi ona bakmak.
Hocam bi şey sormak istiyorum sistemi toplayanlar fanları Molexten bağlamışlar aynı molex kabloya 4 adet 12cm fan takılı bundan kaynaklı olabilir mi? Bir de benim bildiğim PSU yetmezse sistemi kapatmıyor mu?

BilgisayarcıGenç

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,269
Hocam bi şey sormak istiyorum sistemi toplayanlar fanları Molexten bağlamışlar aynı molex kabloya 4 adet 12cm fan takılı bundan kaynaklı olabilir mi? Bir de benim bildiğim PSU yetmezse sistemi kapatmıyor mu?
Güç dağıtımları az da olsa devam edebilir. Yani sistem yüke giremez ama çalışabilir. Ondan kaynaklı olduğunu zannetmiyorum. Son teoride işe yaramazsa bir şey diyemeyeceğim.

KS

xScreame

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
16
Güç dağıtımları az da olsa devam edebilir. Yani sistem yüke giremez ama çalışabilir. Ondan kaynaklı olduğunu zannetmiyorum. Son teoride işe yaramazsa bir şey diyemeyeceğim.
tamamdır hocam yarın 2 fanın kablosunu da çıkartıp deneyeceğim.

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
492
Başlangıç olarak yazılımsal olasılıkları deneyin.
BIOS sıfırlamayı deneyin.
Oyun grafik ayarlarını değiştirip FPS artırmayı deneyin.
Anakartın sitesinden modele göre bakıp BIOS update varsa yapın. Anakart chipset sürücülerini yükleyin.
Tam tarama yapın antivirüs ile.
Hiç biri çözüm sağlamazsa fiziksel hasar var mı diye bakmanızda yarar var.

Soğutucuyu sökerken işlemcinin üstündeki soğutucu yüzeyini çizmek sorun yaratmaz. Soğutucuyu sökerken işlemci yerinden oynamışsa anakarttan söküp tekrar takmak gerekebilir. Çözüm sağlamazsa:
Anakart devrelerine zarar gelmiş mi kontrol edin. İşlemci/anakart bağlantı noktasında pin yamulması/toz kaçması var mı kontrol etmek için işlemciyi de sökmek lazım (sonrasında montaj için macun da gerekir). Anakart üzerine macun kalıntısı gelmişse küçük ihtimal olsa da etkileyebilir, varsa temizlenmesi gerekir.

PSU konudan bağımsız olarak bence değişmeli ve RAM eklemesi de iyi olurdu. Dropların PSU'dan kaynaklandığını sanmıyorum ama farklı PSU bulunursa denenebilir.
Çözüm bulamamanız halinde bir teknik servise gitmenizi öneririm.

KS

xScreame

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
16
Başlangıç olarak yazılımsal olasılıkları deneyin.
BIOS sıfırlamayı deneyin.
Oyun grafik ayarlarını değiştirip FPS artırmayı deneyin.
Anakartın sitesinden modele göre bakıp BIOS update varsa yapın. Anakart chipset sürücülerini yükleyin.
Tam tarama yapın antivirüs ile.
Hiç biri çözüm sağlamazsa fiziksel hasar var mı diye bakmanızda yarar var.

Soğutucuyu sökerken işlemcinin üstündeki soğutucu yüzeyini çizmek sorun yaratmaz. Soğutucuyu sökerken işlemci yerinden oynamışsa anakarttan söküp tekrar takmak gerekebilir. Çözüm sağlamazsa:
Anakart devrelerine zarar gelmiş mi kontrol edin. İşlemci/anakart bağlantı noktasında pin yamulması/toz kaçması var mı kontrol etmek için işlemciyi de sökmek lazım (sonrasında montaj için macun da gerekir). Anakart üzerine macun kalıntısı gelmişse küçük ihtimal olsa da etkileyebilir, varsa temizlenmesi gerekir.

PSU konudan bağımsız olarak bence değişmeli ve RAM eklemesi de iyi olurdu. Dropların PSU'dan kaynaklandığını sanmıyorum ama farklı PSU bulunursa denenebilir.
Çözüm bulamamanız halinde bir teknik servise gitmenizi öneririm.
hocam şimdi sorun HDD olabilir diye SSD taşıyorum oyunu öyle deneyeceğim olmadı yazdıklarınızı uygulayacağım.

KS

xScreame

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
16
@KOCAEFE @BilgisayarcıGenç hocam SSD'ye ETS 2'yi taşıdım ve girdim 30 dakika içinde sadece 1 kere drop yedim HDD'de daha fazlaydı.
fakat Black Squad'ı SSD taşıdığımda oyuna girdim ve Black Squad da oyundayken haritada dolaştığımda yüklenirken drop devam ediyordu bios sıfırladım yine çözüm olmadı Anakartın sitesi yok o yüzdende bios güncellemelerini yapamıyorum. işlemci sokette takılıyken termal macunu sürdüm oynaması mümkün mü? veya öyle bir şey olsa sistem açılır mı yine? bir de takarken sadece işlemcinin sağ ve alt tarafına çok az termal macun geldi alabildiğim kadar aldım resimde gösterdim (Resimi internetten buldum)

1669825881596.png

Son düzenleme:
KS

xScreame

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
16
ÇÖZÜM: BIOS girip Memory Remap Feature değerini bulup Enabled haline getirdim (Kullanılabilir RAM miktarını kapattım)

Yardım etmeye çalışan herkese teşekkürler.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri