Sorun Nedir ?

L0ckeNN

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
82
Merhabalar,

4-5 ay önce kendime bir sistem topladım. Sistemimim özellikleri

-ASUS ROG STRIX B660-A GAMING WIFI D4
-Intel® Core™ i5-12600K 10 CORE 16 THREAD 5.0 GHZ [TURBO]
-ASUS ROG-STRIX RX6700XT OC EDITION 12GB GAMING
-CORSAIR VENGEANCE RGB PRO 16 GB (2x8) 3200MHz DDR4 CL16
-iCUE H150i ELITE CAPELLIX Liquid CPU Cooler 360mm
-SAMSUNG MZ-V8P1T0BW 980 Pro 1tb 7000/5000
-SAMSUNG ODYSSEY G3 24 inç 1 ms VA 144 Hz
-CORSAIR iCUE 4000X
-CORSAIR CX750F RGB 750W 80+ Bronze Fully Modular
-CORSAIR COMMANDER CORE XT

İlk ay termal macun sürmedim çünkü sıvı soğutucunun üstünde hazır bir şekilde vardı.Neyse 1 ay geçti.Bir gün bilgisayarı açmayı denedim ve bios hatası aldım.İşlemciniz 100 derece olmuştur lütfen CPU_Header kablonuzu kontrol edin diyordu.Bende denedim vesaire tak çıkar yaptım olmadı sonra soğutucu söktüm ve ne göreyim.1ayda termal macun bitmiş.Sonra gittim Thermal Grizzly termal macun aldım.Aradan 3 ay geçti ve dün yine aynı hatayı aldım.Direk açtım ve baktım termal macun çok inceydi. İşlemcinin üstündeki yazılar vesaire rahatcana okunuyordu.Şimdilik Arctic MX-4 2020 siparişi verdim. Bilgisayarın termal macununu sürene kadar açmayacağım. Sizce bu sorun termal macunla mı alakalı ? Bir termal macun bu kadar hızlı bitebilir mi ? Radyatörüm 360MM. Ve genelde sıcaklık değerlerim %100 yük altındayken bile 35-40ı geçmiyor. Boşlarda 30un altında çalışıyor. Ön tarafta 3 fan üst tarafta 2 fan ve arka tarafta 1 tane egzoz fanı bulunuyor.Üstüne elimde 1 tane de boşta corsair 120mm fan var ama takacak yer yok :D Genelde insanlar 1 senede yenilerken termal macunu,benim sistemin bu kadar hızlı bir şekilde yenilemesi normal mi ? Geçen 3 ay içerisinde bu sorunla hiç karşılamaşmamıştım. Sadece termal macun bitmeye hazır olunca oluyor. [NOT: genel olarak bilgisayar haftada sadece 2 gece kapalı olur. Diğer durumlarda sabah/akşam/gece hep açık oluyor. Sabahları işim/oyun vesaire oluyor geceleri ise indirme/upload vesaire yapıyorum.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Miraha

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
47
Merhabalar,

-CORSAIR iCUE 4000X

İlk ay termal macun sürmedim çünkü sıvı soğutucunun üstünde hazır bir şekilde vardı.Neyse 1 ay geçti.Bir gün bilgisayarı açmayı denedim ve bios hatası aldım.İşlemciniz 100 derece olmuştur lütfen CPU_Header kablonuzu kontrol edin diyordu.Bende denedim vesaire tak çıkar yaptım olmadı sonra soğutucu söktüm ve ne göreyim.1ayda termal macun bitmiş.Sonra gittim Thermal Grizzly termal macun aldım.Aradan 3 ay geçti ve dün yine aynı hatayı aldım.Direk açtım ve baktım termal macun çok inceydi. İşlemcinin üstündeki yazılar vesaire rahatcana okunuyordu.Şimdilik Arctic MX-4 2020 siparişi verdim. Bilgisayarın termal macununu sürene kadar açmayacağım. Sizce bu sorun termal macunla mı alakalı ? Bir termal macun bu kadar hızlı bitebilir mi ? Radyatörüm 360MM. Ve genelde sıcaklık değerlerim %100 yük altındayken bile 35-40ı geçmiyor. Boşlarda 30un altında çalışıyor. Ön tarafta 3 fan üst tarafta 2 fan ve arka tarafta 1 tane egzoz fanı bulunuyor.Üstüne elimde 1 tane de boşta corsair 120mm fan var ama takacak yer yok :D Genelde insanlar 1 senede yenilerken termal macunu,benim sistemin bu kadar hızlı bir şekilde yenilemesi normal mi ? Geçen 3 ay içerisinde bu sorunla hiç karşılamaşmamıştım. Sadece termal macun bitmeye hazır olunca oluyor. [NOT: genel olarak bilgisayar haftada sadece 2 gece kapalı olur. Diğer durumlarda sabah/akşam/gece hep açık oluyor. Sabahları işim/oyun vesaire oluyor geceleri ise indirme/upload vesaire yapıyorum.
Bence Normal Bişey Pek Bİlgim Yok Ama Haftanın 2 günü kapatıyosunuz upload yapıyosunuz doğal bişeydir diye düşünüyorum

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Merhabalar,

-CORSAIR iCUE 4000X

Macunu yeteri kadar ve doğru şekilde sürdüğünüzden ve montajı doğru eksiksiz yaptığınızdan eminsiniz değil mi? Doğru ve eksiksizden kastım montaj vidalarını ne aşırı sıcaksınız ne gevşek bırakacaksınız. Vida zorlandığı an sıkmayı bırakacaksınız. En ufak mm cinsinden bir tarafa eğimli boşluk macunun kurumasını ve çabuk bitmesine sebep olabilir. Ayrıca ilk macunu bilemem ama Thermal Grizzly ürününde öyle bir sorun normal değil. Ayrıca soğutucu fanlarını döndüren PWM kablolarını CPU_FAN soketine yaptınız değil mi? Kontrolcüye sadece RGB bağlantısını yapın. Birde pompa bağlantısını anakartınızdaki AIO Pump soketine yaptığınızdan emin olun.

KS

L0ckeNN

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
82
Macunu yeteri kadar ve doğru şekilde sürdüğünüzden ve montajı doğru eksiksiz yaptığınızdan eminsiniz değil mi? Doğru ve eksiksizden kastım montaj vidalarını ne aşırı sıcaksınız ne gevşek bırakacaksınız. Vida zorlandığı an sıkmayı bırakacaksınız. En ufak mm cinsinden bir tarafa eğimli boşluk macunun kurumasını ve çabuk bitmesine sebep olabilir. Ayrıca ilk macunu bilemem ama Thermal Grizzly ürününde öyle bir sorun normal değil. Ayrıca soğutucu fanlarını döndüren PWM kablolarını CPU_FAN soketine yaptınız değil mi? Kontrolcüye sadece RGB bağlantısını yapın. Birde pompa bağlantısını anakartınızdaki AIO Pump soketine yaptığınızdan emin olun.
CPU_HEADER'e takılı. Pompanın 2 tane kablosu var. Birisi CPU_HEADER gibi 4 pinli yerlere takmak için diğeride FAN kontrolü yapmak için COMMANDER PRO XT'Ye takılı büyük bir kablo. PUMP pinine takıncada aynı sorunu veriyor header kısmına takınca da aynı sorunu veriyordu. Termal macunu yenileyince sorun geçiyordu.Çünkü sorun derecenin fazla olması oluyordu. Termal macun kuru olmuyordu hocam bildiğiniz azalmış oluyordu :D Peceteyle sildiğimde hala ilk sürdüğüm kıvamda oluyordu. Vidaların hepsini oturtuyorum ve azıcık sıkıyorum.Uzunlukları aynı hizaya getirdikten sonra yavaş yavaş sıkıyorum. Asıl sorunum termal macunun 3 ayda bitmesi normal mi ? Sürme videoları izlemiştim ve aynı şekilde uygulamıştım. Bakalım yarın ya da yarından sonra MX-4 elime ulaşacak. Durum güncellemesi yaparım o zamanda.

KS

L0ckeNN

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
82
H
Termal macunun 1 yıldan önce bitmesi normal değil.
+1 Hocam. Bu soğutucunun kafasının yönünü değiştirdim.Pompalar sola denk geliyordu şu anda aşağıya denk geliyor. CPU_HEADER'a taktım tekrar. Düzeldi hep böyle oluyor.Şu anda termal macun sürülü olmamasına rağmen 35 derecede çalışıyor. En sonunda aklımı yitiricem habire sorun sorun. Gittik güzelinde pc dizdik başka sorunlar çıkmaya başladı. Acaba kablosunda mı sıkıntı var dicem ama o zaman şimdi nasıl çalıştı vesaire. Tak çıkar yaptım birde pompanın yerini değiştirdim düzeldi.
unnamed.jpg

Şu anda bu şekilde takılı ve hiç bir sorun yok ama mesela dün kapatmadan öncede hiç bir sorun yoktu kapattım 3-4 saat sonra açmayı denedim açılmadı.Biosa atıp durdu.Anakart üzerinden sarı boot ışığı sönmedi. Hayır üstüne ben ne temperli camı çıkardım elledim ne de kasaya dokundum. Kendi kendine böyle aptal aptal hatalar vermesi kafay yedirtiyor.

KS

L0ckeNN

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
82

-
Bu sorunun aynısı bendede var. Galiba kronik bir sorun. Bir kaç yabancıya da aynı şey olmuş

KS

L0ckeNN

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
82
Bende hiç bir zaman pompa bulunamadı demedi ama bu hatayı veriyor.Soğutucuyu tak çıkar yapınca düzeliyor.

20210930_204405.jpg

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Pompa kafası böyle kalsın. Pompa üzerinden çıkan PWM kablosunu AIO_PUMP soketine takın. RGB kablosunu kontrolcüye. Fanların PWM kablosunu CPU_FAN soketine takın ve RGB kablosunu yine kontrolcüye. BU şekilde 1-2 gün kalsın sorun olursa yazarsınız.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri