SSD Alsam kasma sorunu çözülürmü?

User9375

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İ3 2.nesil işlemci 4gb Ram 500gb hdd 1.7gb İntel grafik kartı mevcut. Bilgisayar aldığımda w10 yüklüydü windows çok yavaş açılıyordu normal kullanımda hafif kasmalar oluyordu. Eski bi online mmorpg oyun indirdim açtım kasıntısız açılıp kasıntısız oynatıyordu. Sonra sistemi w7 döndürdüm bilgisayar kasmaya başladı oyuna girerken loading ekranı 20 saniyede yüklenmesi gerekiyorsa 2-3 dk da yükleniyordu.

Tekrar w10 yükselttim ilki gibi açılırken yavaş açılıyordu ama bu sefer genel kullanımda rahatdı sistem kasmıyordu fakat oyun girdikten sonra loading ekranı yine çok geç açılıyor ve oyunda çok kasıyordu karakter ilerlemicek derecede.​
Sonra yereldisk c yi 2 ye bölmeye karar verdim sanırım c ye az alan bıraktığım için sistem çöktü, c ye 180gb alan bıraktım kalan kısmı yeni e diskine verdim bu diske oynamak istediğim oyunu attım sadece ama kasıntı düzelmedi. Oyuna girerken, kopyalama yapıştırma işlemlerinde falan hdd nin görev yöneticisinde %100 kullanıma çıktığını gördüm herhangi bi iş yapmayınca %3-10 arası gibi oluyor. Sistem nasıl oldu çöktü bilmiyorum şuan aldığım hata aşağıda.​
SSD alsam windows açılma hızı hızlanır mı bide oyuna girebilirmiyim oynatır mı? Windows 10 mu kurayım windows 7 mi bana windows 10 daha iyi gibi geldi
Aldığım hata 

ahmet.karakaya

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Ssd al kardeşim gözle görülür fark oluyor benim laptop vardı 7 senelik 1 buçuk dakikayi buluyordu kendine gelmesi şuan 20 saniyede googledeyim ve çok hızlandı hdd eski bir hdd ise ssd almak sorunu çözebilir birde 4 gb ram daha takmanizi tavsiye ederim

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
+4GB RAM ile SSD disk takviyesi pek çok sorunu çözecektir.

Aldığınız hata Windows yada benzeri bir işletim sistemi kurulu disk bulunamadı hatası. Büyük ihtimalle ya Windows yada Disk arızanız var.

KS

User9375

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Teşekkür ederim

ahmet.karakaya' Alıntı:
Ssd al kardeşim gözle görülür fark oluyor benim laptop vardı 7 senelik 1 buçuk dakikayi buluyordu kendine gelmesi şuan 20 saniyede googledeyim ve çok hızlandı hdd eski bir hdd ise ssd almak sorunu çözebilir birde 4 gb ram daha takmanizi tavsiye ederim

ugur.gozaydin' Alıntı:

Aldığınız hata Windows yada benzeri bir işletim sistemi kurulu disk bulunamadı hatası. Büyük ihtimalle ya Windows yada Disk arızanız var.

Hocam bir w10 sürümü buldum w7nin boştayken kullandığı ramden bile daha az oranda Ram kullanıyormuş daha hızlıymış, bunu kursammı bu benim sisteme uyar mı? Bu videoda arkadaş anlatmış 

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Windows 10 kurabilirsiniz sorun yok ama Windows 10 ortalama 1.5GB RAM tüketiyor kurulu yazılımlara bağlı 300-500MB değişir miktar.

ahmet.karakaya

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
User9375' Alıntı:
Teşekkür ederim

ahmet.karakaya' Alıntı:

ugur.gozaydin' Alıntı:

Hocam bir w10 sürümü buldum w7nin boştayken kullandığı ramden bile daha az oranda Ram kullanıyormuş daha hızlıymış, bunu kursammı bu benim sisteme uyar mı? Bu videoda arkadaş anlatmış 

Win 10 home kurmanizi tavsiye ederim en iyisi o bence

KS

User9375

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Videoda ki windows 10 sürümünde boşta Ram tüketimi 400-700 mb olduğunu söylüyor çok memnun olanlarda var yorumlarda baktım, ben yüklemeyi denedim usb rufusla yazdırdım fakat boot ekranından kurulumu bi türlü başaramadım windows siyah ekran verdi güvenli moddan girip sistem geri yükleme yaptım mecbur ama bu işlemi windows 7 nin üzerine yapmaya çalışmıştım yanlışı burda mı yaptım acaba windows 10 kuruluyken mi bu sürümü yükleme gerekirdi

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
USB belleğe yazdırırken GPT değil MBR biçiminde yazdırın. Anakartınız UEFI desteklemiyor olabilir MBR yazdırırsanız sıkıntı yaşamazsınız büyük ihtimalle.

Bellek kullanımı sisteme kurulu programlar ve o an açık olan yazılımlara bağlı değişir. O sabit bir değer değildir.

KS

User9375

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ahmet.karakaya' Alıntı:

ugur.gozaydin' Alıntı:
USB belleğe yazdırırken GPT değil MBR biçiminde yazdırın. Anakartınız UEFI desteklemiyor olabilir MBR yazdırırsanız sıkıntı yaşamazsınız büyük ihtimalle.

Bellek kullanımı sisteme kurulu programlar ve o an açık olan yazılımlara bağlı değişir. O sabit bir değer değildir.

W10 kurmayı planlıyorum, Ram işlemci ssd kullanımını en aza indirmek için windows un gereksiz uygulamaları yada programları varsa antivürüs programı dahil bunların tümünü kapatsam büyük ölçüde Ram işlemci SSD kapasitesi kalır daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. Bu gereksiz kullanım yapan uygulama/programları virüs programı dahil süresiz olarak nasıl kapatabilirim hangileri kapatılmalı? Virüs programını kapatmak benim için sorun değil virüslerden korunmak değilde virüs bulaştırmam yani sisteme

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Kullanmadığınız şeyleri Windows Ayarlar kısmından Uygulamalar menüsünü kullanarak kaldırabilirsiniz. Kaldırılmayanları IOBit Unnistaller yazılımı ile kaldırabilirsiniz. Defender yani Windows 'un kendi antivirüs yazılımına dokunmayın.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri