SSD’mi Yoksa HDD’mi Daha Uygun?(Karar Sizin)

O

Oğuzhan

Guest
Katı hal sürücüsü (SSD), veri depolamada en son çıkan teknolojidir. Teknoloji, gelişmiş performans, daha düşük enerji tüketimi ve artan güvenilirlik ile önceki cihazların çıtasını yükseltmiş ancak beraberinde daha yüksek fiyat etiketi de getirmiştir. SSD özellikleri ve maliyeti ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılıyor mu?

Dahili sürücüyü değiştirmek kulağa karmaşık ve zaman kaybı gibi geliyor. Bilgisayarımı tamamen temizleyip tekrar başlatmam gerekecek mi?
Samsung SSD Serisi tam yükseltme paketi, güvenli ve kolay yükseltme işlemi sunar. Norton Ghost yazılımı uygulamaların yeniden yüklenmesi, manuel veri kaldırılması ya da kullanıcı ayarlarının yeniden yapılandırılması gerekliliklerini ortadan kaldırır bu da yükseltme süresini yüzde 75 azaltır.

Dahili SSD takıldıktan sonra gerçekten hızda bir artış olacak mı? Daha önce RAM ve sabit diskimde yükseltmeler yaptım ve görünürde bir gelişme görmedim.
RAM ve/veya sabit diskte yapılan yükseltmeler belirli durumlarda performansı arttırır. Ancak sisteminizin hızını arttırmak için yapabileceğiniz en kolay değişikliklerden biri bir SSD eklemektir. Samsung SSD, yaptığınız her şeyi hızlandırarak eski HDD’den sekiz kat daha hızlı olabilir: bilgisayarı başlatma, dosya aramaları, dosya transferleri, uygulamayı başlatma, dosya derlemeleri, virüs taramaları vs.

Genellikle müzik veya film indirmek gibi başka bellek yoğun işlemler yaparken aynı anda birkaç program çalıştırıyorum. SSD bu işlemleri sürdürebilir mi?
Samsung’un özel SSD teknolojileri sayesinde, aynı anda hızda fark edilebilir değişiklik olmadan videolar indirebilir, resimler düzenleyebilir ve PowerPoint ve Excel gibi büyük kapasiteli dosyalarda çalışabilirsiniz.

Son derece yoğun bir şekilde çalışıyorum. Zaten laptopumun sabit diskini iki defa değiştirdim, dahili SSD almayı düşünmeli miyim?
Hareketli parçası olmayan SSD, darbeye ve sarsıntıya HDD’den daha dirençlidir. SSD’nin kalıcı NAND flash belleği, daha az mekanik arıza noktasına sahip sağlam veri depolama birimi sunmak için HDD’nin dönen disk tabakaları, hareket eden okuma-yazma kafaları ve hassas manyetik ortamlarının yerini almıştır.

Araştırmam sırasında, aynı fiyatta SSD’den 10 kat daha veri depolama kapasitesine sahip bir sabit sürücü buldum! Aynı fiyatta olduklarına göre daha fazla depolama alanını seçmem gerekmez mi?
Cihazlar birebir aynı özellikleri paylaşıyorsa, fiyatı daha uygun olanı seçmelisiniz. Ancak HDD ve SSD depolama cihazları, farklı teknoloji ile üretilir ve farklı avantajlar sunar. HDD cihazının kısmen düşük fiyatı, sizin için önemli bir bedeli olabilir (sağlamlık, enerji tüketimi veya performans gibi), bu nedenle karar verirken her özelliği dikkatli bir şekilde değerlendirdiğinizden emin olun. Ucuz bir ürünün her zaman kaliteli olmayabileceğini unutmayın.

SSD, her zamankinden daha küçük ve sessiz pakette gelişmiş performans sunan heyecan verici yeni bir teknolojidir. Ancak teknolojiyi satın alanlarda olduğu gibi, size özel ihtiyaçları karşılayacak mükemmel veri depolama biriminin ne olduğuna yalnızca siz karar verebilirsiniz.

KS
E

expert

Guest
ek bilgi
ssd alırken laptop olsun masaüstü 0lsun
sata 3 desteği yoksa almayın çünkü okuma yazma hızı sata 2 sata 3 den daha düşük olduğu için pek bi performans olmaz bilginize

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri