SSD'ye Format Atılmıyor!

woncha

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Selam Dostlar,

HDD kullanıcısıydım yakın zamanda SSD geçme kararı aldım fakat şöyle bir sıkıntıyla karşı karşıyayım SSD ye format atamıyorum harddiski söktüm sadece ssd atayım belki ondandır dedim oda yaramadı biostan uefi flash belleğimi seçip başlatıyorum her zaman attığım format gibi yükleme yapılıyor fakat yükleme tamamlandıktan sonra REBOOT AND SELECT PROPER BOOT DEVICE geliyor karşıma lütfen yardımcı olur musunuz?

Moderatörün son düzenlenenleri:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Aldığınız hata BOOT edilecek cihaz bulamamış sistem onunla alakalı. Siz format aşamasında hata alıyor musunuz?

KS

woncha

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
windows bu diske yüklenemez hatası aldım youtube dan videolar izliyerek cmd komut listesini açıp diskpart list disc gibi uğraşlarım oldu tuhafıma gelen tek şey list disc yazdığımda ssd boyutu 220 gb iken free de 0 yazıyordu ama izlediğim bütün videolarda ssd boyutu neyse free de de o yazıyordu bende ise durum farklı

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
windows bu diske yüklenemez hatası aldım youtube dan videolar izliyerek cmd komut listesini açıp diskpart list disc gibi uğraşlarım oldu tuhafıma gelen tek şey list disc yazdığımda ssd boyutu 220 gb iken free de 0 yazıyordu ama izlediğim bütün videolarda ssd boyutu neyse free de de o yazıyordu bende ise durum farklı
HDD diskinizde Windows kurulu mu? Yani başka bir disk ile Windows aşamasını açabiliyorsanız birkaç şey deneyebilirim disk üzerinde.

KS

woncha

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
kuruluydu ilk taktığımda ilk başta biçimlendirdim ssd ye yüklemeye çalıştım yükleyemediğimde hard diski çıkardım sadece ssd takılı şuan ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim.

KS

woncha

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Son olarak format atmaya çalıştığım usb yi uzun zaman önce hazırlamıştım biçimlendirip tekrar hazırlasam düzelir mi acaba

KS

woncha

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
HDD diskinizde Windows kurulu mu? Yani başka bir disk ile Windows aşamasını açabiliyorsanız birkaç şey deneyebilirim disk üzerinde.
Hdd çıkardım hocam çıkarmadan önce biçimlendirmiştim ssd takılı sadece cmd komut listesinde list disc de 200 gb size 0 b free yazıyor

ahmetalikyc

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
65
Hdd çıkardım hocam çıkarmadan önce biçimlendirmiştim ssd takılı sadece cmd komut listesinde list disc de 200 gb size 0 b free yazıyor
Format atarken disk seçme ekranında disk gözükmüyor mu zaten? Yüklemeyi tamamladım dediğine göre diski seçip temizlemişsindir de BİOS ayarlarıyla ilgili olabilir. Bilgisayar başlatılırken senin SSD ile başlamaya ayarlı değildir diye düşünüyorum hatta bu yüzden kurulum sonrası yeniden başlatmada diski görmüyordur. Baktın mı iyice BİOS BOOT ayarlarına?

Son düzenleme:

ahmetalikyc

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
65
List disk yap, seçmek istediğin diskin numarasına bak mesela 1 olsun
select disk 1
clean
create partition primary
format fs=fat32 quick
yap. Normalde böyle biçimlendiriliyor, doğru biçimlendirilmediyse 0B gösterir. Siz de böyle mi yaptınız?

KS

woncha

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
List disk yap, seçmek istediğin diskin numarasına bak mesela 1 olsun
select disk 1
clean
create partition primary
format fs=fat32 quick
yap. Normalde böyle biçimlendiriliyor, doğru biçimlendirilmediyse 0B gösterir. Siz de böyle mi yaptınız?
Sizin dediğiniz gibi biçimlendirmeyi denediğimde böyle sorun çıkıyor karşıma yukarıda yazdıklarınıza gelicek olursam formattan sonra boot menüsünden başlatmayı ssd seçiyorum fakat reboot and select proper boot device hatası alıyorum farklı portlara da taktım anakartta durum hala aynı

Ekli dosyalar

• 16600639732962972902121555270983.jpg
    16600639732962972902121555270983.jpg
    5.2 MB · Görüntüleme: 145

ahmetalikyc

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
65
Sizin dediğiniz gibi biçimlendirmeyi denediğimde böyle sorun çıkıyor karşıma yukarıda yazdıklarınıza gelicek olursam formattan sonra boot menüsünden başlatmayı ssd seçiyorum fakat reboot and select proper boot device hatası alıyorum farklı portlara da taktım anakartta durum hala aynı
format fs=NTFS quick diye değiştirin, kusura bakmayın ezbere yazdığımdan fat32 yazdım, genelde format öncesi cmd ile SSDye biçimlendirme yapmam format usb diskine yaparım ezbere yazmışım büyük boyutlarda NTFS iş görür.Sonra da assign yazıyorduk galiba, böyle dene.

Son düzenleme:

ahmetalikyc

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
65
Kısacası:
  • list disk
  • select disk 1
  • clean
  • create partition primary
  • format fs=ntfs quick
  • assign

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Kodlar işe yarayabilir bende benzer bir şey deneyecektim ama biraz daha detaylı. Birde Windows aşamasında programda bir şeyler deneyecektim ama Windows aşamasına gelemediğiniz için mantıklı yöntem Diskpart komutlarını kullanmak.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri