Steam Türk Lirasını Terk Edi̇yor!

SmileFate

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
812

Steam, Türkiye'deki oyuncuları yakından ilgilendiren bir değişikliği duyurdu. 20 Kasım 2023'ten itibaren Steam, Türk Lirası yerine USD kullanmaya başlayacak. Değişiklik, 25 ülke ve bölgede Latin Amerika ve Orta Doğu/Kuzey Afrika için bölgesel yeni fiyatlarla birlikte geliyor.​

Neden böyle bir değişikliğe gidildiği konusunda; Steam, son yıllarda yaşanan kur oynaklığı nedeniyle oyun geliştiricileri tarafından oyun fiyatlarının güncel tutulmasının zorlaştığını belirtiyor.

Steam cüzdanında bulunan Türk Lirası bakiyeleri, 20 Kasım 2023'te o günün kuruyla USD'ye dönüştürülecek. Oyun içi alımlar artık varsayılan olarak USD ile yapılacak.

Abonelikler ise mevcut abonelik süreleri sona erdikten sonra otomatik olarak sona erecek. Ancak, yeni abonelikler USD cinsinden devam ettirilebilecek. Yani, Hali hazırda Steam üzerinden yıllık EA Play üyeliği almak isteyen kullanıcılar için bu son bir şans sayılabilir. Fiyat güncellemesi sonrasında mevcut aboneliğinizin süresi bitince, aboneliğiniz otomatik olarak iptal edilecek ve güncel dolar kuruna çevrilecek. Bu nedenle EA, severler için yıllık aboneliği tavsiye ederim.

Steam'in bu değişikliği sonrasında Türk oyuncularının yeni uğrak noktası muhtemel olarak kısa süreliğine key satış siteleri ve Epic Games gibi rakip platformlar olacaktır.​

Kaynak:

massiveRAIN

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
35
tüm dünyada sabit fiyatmı olacak yoksa ülkelere göre dinamikmi ? örnek veriyorum amerikada rdr2 20$ ama türkiyede 10$ gibisinden.

KS

SmileFate

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
812
tüm dünyada sabit fiyatmı olacak yoksa ülkelere göre dinamikmi ? örnek veriyorum amerikada rdr2 20$ ama türkiyede 10$ gibisinden.

Hayır, tüm dünyada sabit fiyat olmayacak (en azından şuan için..). Yine bölgesel fiyatlandırmaya sahip ülkeler olacak fakat Arjantin ve Türkiye'de artık yerel para birimleri desteklenmeyecek. Yani artık bize özel bölgesel bir fiyatlandırma olmayacak.

Onun yerine oyun geliştiricileri & yayıncıları; Steam'in bizim için uygun gördüğü, daha doğrusu uygun görmek zorunda kaldığı yeni para birimimiz ve bölgemiz olan MENA-USD Bölgesine, yani ORTA DOĞU! ve Kuzey Afrika ülkelerine sunduğu özel fiyatlandırmalardan yararlanacağız. Yani, yine 60$'a çıkan bir oyun bizler için 50~40$ gibi bir fiyata çıkabilir fakat bunda Türk Lira'sında olduğumuz kadar bir kar oranımız olmayacaktır.

TheTibet

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,633
Eğer Steam de Türk lirası kalkıyorsa Epic Games bence daha çok iş yapar gibi geliyor bana orda bildiğim üzere Türk lirası daha kalkmadı.
epic games`te bence yakın zamanda bu yöne cekilicektir, ve insanların epic games`i tercih edeceğini düsünmem fiyat farkı cok değilse. epic games ne kadar lanetli bir uygulama oldugunu herkes biliyor.

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
492
Eğer Steam de Türk lirası kalkıyorsa Epic Games bence daha çok iş yapar gibi geliyor bana orda bildiğim üzere Türk lirası daha kalkmadı.
Zamlar peş peşe geliyorken, Epic'e geç de olsa zamlar yansıyorken...
Epic, TL ile devam eder mi?

epic games ne kadar lanetli bir uygulama oldugunu herkes biliyor.
Ben bilmiyorum. Play tuşuna basınca oyun açılıyor bende. Gayet de işlevini yerine getiren bir uygulama.

Bu arada bunu da ekleyim:

Umarım dediği gibi olur. Yerel fiyatlandırma devam edecek demiş. Pek sanmıyorum ama.

Son düzenleme:

Servet Sayar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
254
Belliydi böyle olacağı eski oyunların fiyatlarını bile 500 üstü civarına çekmeye başlamışlardı. Demek bunun bir habercisiydi.

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,166
Kişiye göre değişirdi ama ben zaten oyun alamıyordum ve fazla pahalı geliyordu. Birde bu durum gerçekten üzücü. Her konuda ülkem sayesinde mükemmeliz.

Greewe_Greew

Ekipman Uzmanı
Ekipman Uzmanı
Tepki
2,956
Fazla oyun oynamadığım için steam pek kullanmazdım fakat her türlü kötü bir habee

Kailewd

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
14
olsun ülke hainlerin eline geçseydi daha mı iyiydi allah devletimize zeval vermesin amin

okan.c

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
57
abi hiç boşuna oraya geçicez buraya geçicez diyip kendimizi kandırmaya gerek yok mecbur gene seveee seve steamda devam edicez çünkü başka doğru düzgün seçenek yok. Steamda oyunlarda Türkçe dil desteği yapılmıyo bizde ses yok zam yapılıyo gene ses yok e sonunda olacağı buydu. Bunu mesela avrupa ülkelerinde yapsalar bence çok büyük tepki alırlar ama bizde tık yok. Yanlış anlaşılmasın Afrika ülkeleriyle aynı fiyatlandırmaya tabii tutuluyoruz bu bizim açımızdan ucuza geldiği için elbette iyi bişey olarak görünüyo ama dışardan bakıldığında ne hale düştüğümüzü anlamamız için bir örnek daha...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri