Surveillance Hard Disk Sorunu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Prophet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Elimde Seagate in 2TB Surveillance hddsi var, DVR kayıt cihazına taktığımda 4GB olarak görünüyor. Başta diskin moduyla alakalı olduğunu düşündüm ve NTFS biçimlendirmek için sata to usb cihaz sipariş ettim. Diski cihaza takıp güç verdiğimde hdd normal bir şekilde çalışmaya başlıyor fakat 3 saniye sonra içerisindeki disk dönmeyi bırakıyor. Aygıt yöneticisinde ise yine 4GB şeklinde görünüyor ve biçimlendirip bir harf atayamıyorum; veri hatası sabit döngüsel artıklık denetimi hatası alıyorum. Sorun HDD mi yoksa atladığım bir nokta mı var? Nasıl çözebilirim?

KS

Prophet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Enes Yavuz' Alıntı:
başka pc de 4 gb mı gözüküyor hdd denediniz mi ?
Cihazı bilgisayara taktığımda da 4GB olarak görüyorum fakat biçimlendirip bir harf atayamıyorum. Disk yöneticisinde görünüyor sadece, ayrıca yazıda da belirttiğim gibi diski bilgisayara taktığımda fark ettim ki gücü aldıktan 3 saniye sonra kesiyor ve içerisindeki disk duruyor. Başka bir bilgisayarada denememe gerek yok çünkü DVR ın arayüzünde de 4GB olarak gördüm yani bir bilgisayar daha bulup ona da taksam değişen bir şey olmayacak. Sata to Usb cihazım çalışıyor, başka diskler takarak denemesini yaptım.

Enes Yavuz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
1-CMD ye girin.(ctrl-alt-delete tuş kombinasyonunu uygulayın açılan görev yöneticisnden dosya yeni görev çalıştır seçeneğine tıklayın açılan pencerede arama kısmına cmd.exe veya cmd yazıp tamam a basın)

2-Ekrana "diskpart" yazın.Enter'a basın.

3-Yine ekrana "list disk" yazın.

4-Çıkan listede hdd nizi bulun.(boyutundan anlaşılır.)Hdd nizin sol yanında örneğin "Disk 1" yazar.(buradaki 1 örnektir değişebilir onu siz boyutunuzdan hdd nizi anlayarak hangisi olduğunu bulursunuz.)

5-Sonra "select disk" yazın.

6-Sonra "clean" yazın.(clean yazarsanız hdd formatlanır bunu unutmayın ! clean yazmak zorunda değilsiniz.)

7-Sonra "create partition primary" yazın.

8-Sonra "select partition 1" yazın.(bu bir yine disk numarasıdır unutmayın !)

9-Sonra "active" yazın.

10-Sonra "format fs=fat32" yazın.(buradaki fat32 ye takılmayın öncelikle diske bir dosya türü atayalım sonra NTFS'ye geçişi çok kolay.)

İşlem bittikten sonra hata alabilirsiniz fakat aldırmayın CMD den çıkın.

Bu işlemleri sırasıyla yaptıktan sonra Bilgisayarım'a sağ tıklayıp "Yönet" diyin.Açılan pencerede solda disk yönetimi var.Oraya tıklayın ve oradan hdd nizi bulun.Hdd nizin yanında "RAW" yazar gelip sağ tıklayın ve "Biçimlendir" yazısına tıklayın.Çıkan ekranda "Dosya Biçimi" yazan yerdeki seçeneklerden "NTFS" yi seçip biçimlendirin.

Bu işlemde tamamlandıktan sonra aynı biçimlendirme yaptığımız gibi Hdd nizin üstüne sağ tıklayın ve "Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir" yazısına basın ve oradan harf atayın.Yalnız dikkat edin harf başka bir sürücü ile çakışmasın

KS

Prophet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Enes Yavuz' Alıntı:
1-CMD ye girin.(ctrl-alt-delete tuş kombinasyonunu uygulayın açılan görev yöneticisnden dosya yeni görev çalıştır seçeneğine tıklayın açılan pencerede arama kısmına cmd.exe veya cmd yazıp tamam a basın)

2-Ekrana "diskpart" yazın.Enter'a basın.

3-Yine ekrana "list disk" yazın.

4-Çıkan listede hdd nizi bulun.(boyutundan anlaşılır.)Hdd nizin sol yanında örneğin "Disk 1" yazar.(buradaki 1 örnektir değişebilir onu siz boyutunuzdan hdd nizi anlayarak hangisi olduğunu bulursunuz.)

5-Sonra "select disk" yazın.

6-Sonra "clean" yazın.(clean yazarsanız hdd formatlanır bunu unutmayın ! clean yazmak zorunda değilsiniz.)

7-Sonra "create partition primary" yazın.

8-Sonra "select partition 1" yazın.(bu bir yine disk numarasıdır unutmayın !)

9-Sonra "active" yazın.

10-Sonra "format fs=fat32" yazın.(buradaki fat32 ye takılmayın öncelikle diske bir dosya türü atayalım sonra NTFS'ye geçişi çok kolay.)

İşlem bittikten sonra hata alabilirsiniz fakat aldırmayın CMD den çıkın.

Bu işlemleri sırasıyla yaptıktan sonra Bilgisayarım'a sağ tıklayıp "Yönet" diyin.Açılan pencerede solda disk yönetimi var.Oraya tıklayın ve oradan hdd nizi bulun.Hdd nizin yanında "RAW" yazar gelip sağ tıklayın ve "Biçimlendir" yazısına tıklayın.Çıkan ekranda "Dosya Biçimi" yazan yerdeki seçeneklerden "NTFS" yi seçip biçimlendirin.

Bu işlemde tamamlandıktan sonra aynı biçimlendirme yaptığımız gibi Hdd nizin üstüne sağ tıklayın ve "Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir" yazısına basın ve oradan harf atayın.Yalnız dikkat edin harf başka bir sürücü ile çakışmasın

TglLvx.png

Aynı hatayı burada da alıyorum.

KS

Prophet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Enes Yavuz' Alıntı:
Clean yerine *create partition primary* yazarak devam eder misiniz baştan başlayarak 

bcOQdJ.png

Hâlâ aynı, bu hatayı ayrıca disk yöneticisinden diski başlatmaya çalışırken de alıyorum

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Diskin partitions hatası var. Yazılım ile halletmen gerek. Öneri yapacağım şimdi.

EaseUS Partition Master bu yazılımı indirip kurun. Açın ve açılınca USB belleğinizi bulun. Disk numarası ve boyutundan belleğinizi anlarsınız. Disk numarası altında diskinizin kendisi olacak Partition olarak görürsünüz zaten. 1 Partition olması gerek ona sağ tıklayın ve Delete deyin işleme atılsın sonra * olarak simgesi olacak yine sağ tıklayın ve Create deyin. Açılan pencerede eğer Format diski ise bu File System kısmı FAT32 olsun ve Advanced kısmından Partition Type Primary olacak OK dediğinizde artık işlemi başlatabilirsiniz. Execute Operation deyip işlemi başlatın. İşlem diskin boyutuna göre uzun sürebilir.

KS

Prophet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
ugur.gozaydin' Alıntı:
Diskin partitions hatası var. Yazılım ile halletmen gerek. Öneri yapacağım şimdi.

EaseUS Partition Master bu yazılımı indirip kurun. Açın ve açılınca USB belleğinizi bulun. Disk numarası ve boyutundan belleğinizi anlarsınız. Disk numarası altında diskinizin kendisi olacak Partition olarak görürsünüz zaten. 1 Partition olması gerek ona sağ tıklayın ve Delete deyin işleme atılsın sonra * olarak simgesi olacak yine sağ tıklayın ve Create deyin. Açılan pencerede eğer Format diski ise bu File System kısmı FAT32 olsun ve Advanced kısmından Partition Type Primary olacak OK dediğinizde artık işlemi başlatabilirsiniz. Execute Operation deyip işlemi başlatın. İşlem diskin boyutuna göre uzun sürebilir.

Diskin yazma korumalı olduğuna dair bir hata alıyorum, ayrıca programda diskin üzerinde read-only diye bir ibare var.
nbbzXC.png

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
CMD yi başlatın. (Yönetici olarak çalıştırın)

diskpart
list disk
select disk # (# yerine SUB bellek numarası)
attributes disk clear readonly
exit

Bu kodları sırasıyla yazıp ENTER tuşuna basın. Eğer hata alırsanız aşağıdaki yöntem ile deneyin.

EaseUS Tools M yazılımı indirip çalıştırın. Yazılım çalışında Write Protection yazısına tıklayın ve açılan pencerede diskinizi seçip Write-Protected ayarını Disable seçin.

KS

Prophet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
ugur.gozaydin' Alıntı:
CMD yi başlatın. (Yönetici olarak çalıştırın)

diskpart
list disk
select disk # (# yerine SUB bellek numarası)
attributes disk clear readonly
exit

Bu kodları sırasıyla yazıp ENTER tuşuna basın. Eğer hata alırsanız aşağıdaki yöntem ile deneyin.

EaseUS Tools M yazılımı indirip çalıştırın. Yazılım çalışında Write Protection yazısına tıklayın ve açılan pencerede diskinizi seçip Write-Protected ayarını Disable seçin.

[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]
lsrZf2.png
Diskpart burada hata verdi,
q2MDoG.png
Program seçebileceğim herhangi bir disk göstermiyor.[/font]

[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Buradaki sorun bilgisayardan mı kaynaklı diskten mi? Diski değişime göndersem yada iade edip yeni bir disk alsam sorunum çözülür mü yoksa yeni aldığım disklerde de aynı sorunla karşılaşır mıyım?[/font]

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Programda Choose drive: kısmında hiç mi seçenek yok? Eğer öyle ise diskte sorun var gibi duruyor ama sorunu birde Format atar gibi USB bellek ile sistemi başlat format ekranındaki disk ekranında diski silip biçimlendir sonra format işlemini iptal et. Böyle bak birde. Ayrıca bana facebook üzerinden ulaşırsan sistemine bağlanıp bende bakabilirim detaylı bilgin olsun. 
Facebook bağlantısıBaki.Ugur.Gozaydin

KS

Prophet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
ugur.gozaydin' Alıntı:
Programda Choose drive: kısmında hiç mi seçenek yok? Eğer öyle ise diskte sorun var gibi duruyor ama sorunu birde Format atar gibi USB bellek ile sistemi başlat format ekranındaki disk ekranında diski silip biçimlendir sonra format işlemini iptal et. Böyle bak birde. Ayrıca bana facebook üzerinden ulaşırsan sistemine bağlanıp bende bakabilirim detaylı bilgin olsun. 
Facebook bağlantısıBaki.Ugur.Gozaydin

Resimde disk seçme yerini belirttim, oka da bassam oradaki boşluğa da bassam bir disk seçeneği çıkmıyor. Ayrıca, format atar gibi yapmayı denedim ama Sata to Usb şeklinde bağlı olduğu için usb aygıtına windows kurulamıyor gibi bir hata aldım. İade işlemi başlattım hepsiburada üzerinden umarım yeni alacağım diskte böyle bir sorunla karşılaşmam.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Anladım diskte bir sorun var gibi duruyor. Umarım iade alırlar ve yeni diskinizde bu sorun olmaz.

Başka sorularınız için foruma yine bekleriz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri