Termal Macundan Sonra Olan Performans Düşüklüğü

BeratLO

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Bundan 3 gün önce işlemcime Ryzen 7 5800x3D İşlemcimin modeli işlemcime termal macun yaptım ve eve gittiğimde çalıştırdım ilk 1 dakika çalıştı sonra kendi kendine kapandı o sırada sıvı soğutmam çalışmıyordu o yüzden pc kapanıyordu ve sonrasında iki defa daha açtım fakat yinede kapanıyordu kendi kendine daha sonra sıvı soğutucumu tamamen söküp başka pc'e bağladım sonra kendi pc'me bağladım sonrasında açıldı pc kapanmıyordu fakat PUBG oyununda termal macundan önce şu anki gibi drop yemiyordum 240 fps'den 160'a kadar düşüyor ve daha altına da düşüyor bazen. Bu sorun neyden kaynaklanıyor olabilir acaba? Termal macun işleminden sonra FPS drop yemeye başladım PUBG oyunu oynuyorum sürekli olarak ve macundan önce bu kadar fps drop yemiyordum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. ( Oyunun optimizasyon sorunu olduğunu biliyorum, macundan önce böyle bir drop yemiyordum)

Gigabyte B550M DS3H Anakart
Gigabyte 3060Tİ 8GB Ekran kartı
32 GB Ram
Ryzen 7 5800X3D işlemci.

KS

BeratLO

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
macunu fazla yada az sürmüş olabilir misiniz? Genellikle kullanıclar böyle hatalar yapıyor.
Macunu süren kişi tanıdık bi internet kafe sahibiydi ama sanırım biraz fazla sürmüştü ona sordum fazla değilmi diye sorun yok hep böyle yapıyorum bir problem çıkmadı dedi bana yüzeyin her tarafına sürmüştü.

Emirhanbayramf

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
108
Tabaka ince olmalı her tarafa sürdüyse. Sıcaklık değerlerini kontrol etmeni tavsiye ederim. msi afterburner ile bak bakalım.

KS

BeratLO

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Tabaka ince olmalı her tarafa sürdüyse. Sıcaklık değerlerini kontrol etmeni tavsiye ederim. msi afterburner ile bak bakalım.
hocam sıcaklık değerleri iyi 70-75 arasında geziyor oyunda iken sıcaklıktan yana bir sıkıntı yok ama macundan sonra bayağı farkedilebilicek derecede fps drop yemeye başladım.

Emirhanbayramf

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
108
Temizlikten sonra vesaire ramlerde problem yaşanıyor ramlerin aktif durumda gözüküyor değil mi ? Dereceler 70-75 ise 240 lık bir sıvı soğutmada normal değil 75 derece. Frekans mı kısıyor güç dalgalanması mı oluyor bunlara da bakabilirsin.

Aktif durumda dediğim 32 raminin mesela 16 ı gözükmüyor sistem tanımıyor 16 gözüküyor sadece takılı olsa dahi.

KS

BeratLO

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Hocam 32 GB RAM'da aktif olarak çalışıyor ama hala anlamadığım bir sebepten ötürü fps drop yiyorum PUBG'de mesela evlere doğru döndüğümde bir anda 60-80 arası bir fps kaybım oluyor.

KS

BeratLO

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Bu sorunu hala çözemedimm BİOS güncelledim ekran kartı güncel ve macunu silip yeniden macunladım şu anda 65 derecelerde geziyor fakat yinede fps drop ve takılmalar giriyor pbo da enable yaptım biostan xmp de açık ama hala sebepsizce fps drop ve takılma yaşıyorum allahını seven şına bi çare bulsun ya @Sahuraka

KS

BeratLO

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
IMG_2785.jpeg

Fps bu civarlarda geziyor fakat sonrasında da 1 saniyeliğine filan bazen fena bi drop yiyorum ve bazen 140 a kadar düşebiliyor fps çok saçma şekilde

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri