Tıkanma sesi.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

estir9

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar yeni bir sistem topladım ve oyunlarda pek rastlamadığım ancak youtubede video izlerken felan [2 saatte 1 kere] gibi bazen hiç gelmeyen bir tıkanma sesi alıyorum 0.5sn kadar Zort yapıyor gidiyor anında görmek bile mümkün olmuyor ancak hapörlörden sesi hissedebiliyorum 240 GB SSD 'im var garantisi duruyor ve 150 GB boş alan bulunuyor sizce tıkanma harddisk'den kaynaklı olabilirmi yoksa önemsiz birşey mi yazılımsal mıdır. Donanımsal mı merak ediyorum.

Enes Yavuz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Windows herhangi bir nedenden dolayı tıkanır takılır ise ve ses kaynağı aktifse o an ses böyle çıkar dediğiniz gibi yani sisteminizde windows sorunu olabilir bütün güncellemeleri yaptınız mı windows a dair ?
Ayrıca deneme sürümü mü kullanıyorsunuz orijinal sürüm mü ?

KS

estir9

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Sistem özelliklerim RX 580 ekran kartı, 8 GB 2666MHZ ram, Ryzen 5 1600 işlemci, Windows 10 Pro deneme sürümü değil.

Enes Yavuz' Alıntı:
Windows herhangi bir nedenden dolayı tıkanır takılır ise ve ses kaynağı aktifse o an ses böyle çıkar dediğiniz gibi yani sisteminizde windows sorunu olabilir bütün güncellemeleri yaptınız mı windows a dair ?
Ayrıca deneme sürümü mü kullanıyorsunuz orijinal sürüm mü ?
Bu olay baştan beri var ve sürekli güncelleme alıyor windows pek bir değişim olmadı.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Bileşenleriniz yeterli sadece RAM anlık FPS düşmesi yani oyunda takılma yapabilir eğer 8 GB sınırına yaklaşıyorsanız. Yani diyelim ki 7 Gb küsür rakamlardasınız bu sistemi sınra yaklaştıkça anlık oyunda takılma yapar ve bu takılma sırasında oyun sesi anlık sizin bahsettiğiniz ses gibi bir ses çıkartabilir. Bu durumu kontrol edin RAM yetersizliği odaklı olabilir sorununuz.

KS

estir9

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Bileşenleriniz yeterli sadece RAM anlık FPS düşmesi yani oyunda takılma yapabilir eğer 8 GB sınırına yaklaşıyorsanız. Yani diyelim ki 7 Gb küsür rakamlardasınız bu sistemi sınra yaklaştıkça anlık oyunda takılma yapar ve bu takılma sırasında oyun sesi anlık sizin bahsettiğiniz ses gibi bir ses çıkartabilir. Bu durumu kontrol edin RAM yetersizliği odaklı olabilir sorununuz.
Malesef sanmıyorum ondan dolayı olduğunu, %61 gibi bir rakam kullanıyor oynadığım oyunda ve bu zaten oyun dışındada olabiliyor Youtube 'de.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Sisteminizde anlık bir takılma oluyor ve bu sorun ile karşılaşıyorsunuz gibi duruyor. SSD diskiniz varsa onda yoksa HDD diskte bir sorun olabilir. RAM veya işlemcinizde de bir sorun olabilir.

HDD disk kullanıyorsanız HDD diskinizi HDTune yazılımı ile Error Scan taraması yapın ve sonucu paylaşın. Ayrıca yine HDD ve SSD disk için CrystalDiskInfo yazılımında disklerinizi teker teker seçip genel olarak SS alın, aşağıdaki bilgilerini görmek istiyorum özellikle.

Buna göre sonrasına bakarız.

KS

estir9

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Sisteminizde anlık bir takılma oluyor ve bu sorun ile karşılaşıyorsunuz gibi duruyor. SSD diskiniz varsa onda yoksa HDD diskte bir sorun olabilir. RAM veya işlemcinizde de bir sorun olabilir.

HDD disk kullanıyorsanız HDD diskinizi HDTune yazılımı ile Error Scan taraması yapın ve sonucu paylaşın. Ayrıca yine HDD ve SSD disk için CrystalDiskInfo yazılımında disklerinizi teker teker seçip genel olarak SS alın, aşağıdaki bilgilerini görmek istiyorum özellikle.

Buna göre sonrasına bakarız.
HD Tune daha önce kullanmadım sonra, start'a basıp bir süre bekledim ve SS aldım HD Tune açık iken chormeye basınca girmiyordu umarım normaldir, sonuç nasıl? https://hizliresim.com/XqVCkH SSD 240 GB kullanıyorum.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Error Scan taraması yapın diye özellikle not düştüm ve bunu HDD varsa yapın dedim SSD varsa buna gerek yok ki SSD disk içinde [font="Open Sans", sans-serif]CrystalDiskInfo [/font][font="Open Sans", sans-serif]yazılımından diski seçip genel olarak SS alın, aşağıdaki bilgilerini görmek istiyorum özellikle söyledim bunları.[/font]

KS

estir9

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Error Scan taraması yapın diye özellikle not düştüm ve bunu HDD varsa yapın dedim SSD varsa buna gerek yok ki SSD disk içinde CrystalDiskInfo yazılımından diski seçip genel olarak SS alın, aşağıdaki bilgilerini görmek istiyorum özellikle söyledim bunları.
 https://crystalmark.info/en/download/ bu siteden standart edition, seçip Vista seçip indirdim doğru mu Win10 kullanıyorum, daha sonrasında bu sonuçlar ile karşılaştım 855 saattir çalışıyor hard diskim, sistemi yeni topladım demiştim. Sonuçlar; https://hizliresim.com/MaRiH1

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Diskte bir hata yok. Sistem anlık takılınca bahsettiğiniz ses çıkar normalde ve bu genelde disk odaklı olur ama sizinki diskten değil. Birde RAM testi yapın eğer yapmadıysanız memtest86 ile durumu nedir bakalım. Eğer yaptıysanız zaten BIOS güncelleminizi yapın ve sistem genelindeki tüm sürücülerinizi güncelleyin varsa güncellemeleri. Ayrıca anakart çipsetinizi kurun bir sistemsel hataysa bu şekilde çözülecektir. Çipset sürücünüzü https://www.amd.com/en/support buradan Chipsets / AM4 ve anakart çipsetinizi seçip SUBMIT deyin ve sonraki sekmede AMD Chipset Drivers bu sürücüyü indirip kuracaksınız ve sistemi yeniden başlatacaksınız. İşe yaramaz ise bunlar sisteme format atabilirsiniz bir yazılım yada sistem takılması ise bu şekilde direkt çözülür.

KS

estir9

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Diskte bir hata yok. Sistem anlık takılınca bahsettiğiniz ses çıkar normalde ve bu genelde disk odaklı olur ama sizinki diskten değil. Birde RAM testi yapın eğer yapmadıysanız memtest86 ile durumu nedir bakalım. Eğer yaptıysanız zaten BIOS güncelleminizi yapın ve sistem genelindeki tüm sürücülerinizi güncelleyin varsa güncellemeleri. Ayrıca anakart çipsetinizi kurun bir sistemsel hataysa bu şekilde çözülecektir. Çipset sürücünüzü https://www.amd.com/en/support buradan Chipsets / AM4 ve anakart çipsetinizi seçip SUBMIT deyin ve sonraki sekmede AMD Chipset Drivers bu sürücüyü indirip kuracaksınız ve sistemi yeniden başlatacaksınız. İşe yaramaz ise bunlar sisteme format atabilirsiniz bir yazılım yada sistem takılması ise bu şekilde direkt çözülür.
Dediğiniz şeyler cidden beni aşıyor Ram testini önermiştiniz, beceremedim hiç girişip denemedim zor geldi flash ile felan odaklı olduğu için usb işlerinden pek anlayamıyorum, ancak Ram kullanımım birden bire artıyordu bazen bir anda %80'e fırlıyordu güncellemelere bakıyordum birşey güncellenmiyordu ancak siz bunada normal dediniz, arka planda işlem yönetebilir dediniz, geri düşüyordu %60 gibi rakamlara ancak birden fırlıyordu normal mi sizce? Ayrıca chipset hiç indirmedim anakart modeli felan böyle gözüküyor normal mi? https://hizliresim.com/T2oGm9 ayrıca bios sürümümü bilgisayarcıya yeni güncellettirdim, birde siz kontrol edin buyurun sürümü burada yazıyor; https://hizliresim.com/YAzIYN....

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
BIOS güncel. Siz PSU 'nuzu diğer konuda garantiye vereceğinizi söylediniz verin garantiye gelsin yeni PSU yada yeni alacağınız PSU sonrasında bakalım bu konuya.

KS

estir9

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
BIOS güncel. Siz PSU 'nuzu diğer konuda garantiye vereceğinizi söylediniz verin garantiye gelsin yeni PSU yada yeni alacağınız PSU sonrasında bakalım bu konuya.
Sorun sizcede PSU ile çok alakasız değilmi peki? + Olarak Diskinizi garantiye verin yazmışsınız, ancak diskte sorun yok demiştiniz sağlık durumuna bakmıştık karıştırdınızmı belirtirseniz sevinirim. (Diğer konuda karıştırdınız mı onu soruyorum)

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Sistem genelinde herhangi bir bileşene anlık güç akışı sorunu oluyorsa disk gibi mesela yada dalganalmalar oluyorsa anlık sistem kilitlenmesi mümkündür. Format atıp sistemde sorun var mı yok mu anlarsınız. Eğer yine aynı ise donanımsal bir hatanız var demektir bu durumda PSU yu beklemek mantıklı olur.

KS

estir9

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Sistem genelinde herhangi bir bileşene anlık güç akışı sorunu oluyorsa disk gibi mesela yada dalganalmalar oluyorsa anlık sistem kilitlenmesi mümkündür. Format atıp sistemde sorun var mı yok mu anlarsınız. Eğer yine aynı ise donanımsal bir hatanız var demektir bu durumda PSU yu beklemek mantıklı olur.
Anladım bu güç akışı sorunu yaşıyorsa, parçaya zarar mı verir, parçada performans eksikliğimi yaratıyor geçici olarak onu merak ettim. Ömründen felan kısıyor mu.

Enes Yavuz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
W yüklemesinden dolayı diske giden değer tam çalışmayan donanımın performansını tam anlamıyla yerine getirmemesine sebep olur.Uğur bey in de ilettiği gibi PSU bekleyin  ve gelince tekrar deneyelim eğer aynı sorun devam ederse başka nasıl bir çözüm buluruz bakalım.

KS

estir9

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Enes Yavuz' Alıntı:
W yüklemesinden dolayı diske giden değer tam çalışmayan donanımın performansını tam anlamıyla yerine getirmemesine sebep olur.Uğur bey in de ilettiği gibi PSU bekleyin  ve gelince tekrar deneyelim eğer aynı sorun devam ederse başka nasıl bir çözüm buluruz bakalım.
Bende tam güç alamadığından dolayı sadece performans mı düşer diyorum, yoksa parçanın ömründen felanda kısıp zarar verir mi.

KS

estir9

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Enes Yavuz' Alıntı:
Donanımın ömründen kısmaz sadece performans eksikliği yaşarsınız.
Teşekkürler, bayramdan sonra daha hızlı gelir diye bayramdan sonra göndermeye karar verdim, bayramdan sonra bilgilendiririm mesela bugün o zort sesi hiç gelmedi belkide, arada sırada normaldir. Güç kaynağını kısa sürede yenisini alacağım. Garantiden değişim talep edeceğim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri