Ttnet taahhüt iptal ücreti, yardım lütfen

RoseMan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba arkadaşlar, geçtiğimiz Haziran ayından bu yana 2 yıl taahhütlü internet kullanıyorum. Memnun olmayıp, firma değiştirmek istediğim için bugün müşteri hizmetlerini arayıp taahhüt iptali sonrası ne kadar cayma bedeli ödemem gerektiğini sordum. 819 TL cayma bedeli olduğunu söylediler. (İlk ay 254 lira olan 12 mbps paketten sözde kampanya ile 64 liraya yararlanmışım, burada sözde lafını kinaye olarak yazdım. Yoksa taahhütü düzgün incelemediğimden bu durumla karşılaştığımın farkındayım.) 24 aylık taahhütün sadece 4 ayı interneti kullanıp böyle bir cayma bedeli ödemek "zorunda" olmam beni rahatsız ediyor. Yapabileceğim bir şey var mı bu konuda? Amacım ödememek değil fakat bu yüksek ücretlendirmeden dolayı gerçekten rahatsızım.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Önceden cayma hakkı bedeli olarak kalan ayların toplam ücretini yansıtırlardı ki size yansıması şöyle olurdu. 64 TL x 24 Ay 1.536 TL - 64 TL (256 TL(4 Ay)) = 1.280 TL ödemenizi isterlerdi. Ama sanırım buna bir düzenleme getirmiş devlet 819 TL cayma hakkı normal bir bedel önceye göre.

Bazı firmalar cayma bedelinin bir kısmını kendisi ödüyor. Örnek olarak TürkNET firmasına geçerseniz onlar 120 TL cayma bedelini kendileri karşılıyor kanalı yani 699 TL ücreti siz ödeyeceksiniz.

Eğer cayma bedelini ödemek istemiyorsanız şansını Tüketici Hakem heyetine başvurup deneyebilirsiniz. Bir ihtimal ücret makul değer indirimi gelebilir.

KS

RoseMan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Anladım çok teşekkür ederim. İnternette 1yıl üzeri taahhütlerde herhangi bir bedel ödenmesi gerekmediğine yönelik yazılar okudum, kanundan hareketle yazılmış. Fakat bu konulardan hareketle başvurup tam tersini yaşayan kullanıcılar da var. 
Ve tabii artık kurumların da "fake" hesaplarla yorum yapıp konu açtıklarını göz önüne alınca "doğru yolu" bulmak zor oluyor.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Kanun ne diyor pek bilgim yok ama cayma bedeli her halükarda ödenecek onu biliyorum. Miktarı için dediğim gibi şansınızı Tüketici Mahkemesinde deneyebilirsiniz.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri