Varsayılan ağ geçidi...

Resul Aykan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Arkadaşlar merhabalar internetimde bir sorun var arada bir bazen 3 dkda bir bazen 1 saatte bir internetim kesiliyor kesildiğinde iste sorun gider dediğimde "The default gateway is not available" diyor yanında ise "Fixed" yani çözüldüğüne dair bir seçenek oluyor.    Bunun çözümünü  ile ethernetime sağ tıklayıp disable , enable yaptıgımda düzeliyor fakat sorun devamında devam ediyor Windows'un ayarlarından internet sıfırlama seçeneğini yaptım sorun çözülmedi. Bazı windows komutlarını da denedim yine sonuca ulaşamadım. Kablonun içinde kırık vs olduğunu düşünüyorum ancak bu hata ona sebep olur mu emin değilim o yüzden sormak istıyorum.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Tüm ağ ayarlarınızı sıfırlamak ve Cache dosyalarını silmek işe yarayabilir. İşlemler için aşağıdakileri uygulayın.
  • @echo off
  • netsh winsock reset
  • netsh winhttp reset proxy
  • netsh int ip reset a.txt
  • ipconfig /flushdns
  • ipconfig /registerdns
  • ipconfig /release
  • ipconfig /renew
  • netsh advfirewall reset
  • netsh int tcp set global autotuninglevel=normal
  • netsh interface tcp set heuristics disabled
  • del /s /f /q %userprofile%\Recent\*.*
  • del /s /f /q C:\Windows\Prefetch\*.*
  • del /s /f /q C:\Windows\Temp\*.*
  • del /s /f /q %userprofile%\appdata\local\temp\*.*
  • exit
2 yöntem ile bunları girebilirsiniz. Birincisi CMD yani Komut istemini yönetici olarak çalıştırıp ilk satır ve son satır hariç tek tek her satırı el ile yazıp her satır sonunda ENTER tuşuna basıp komutun tamamlanmasını beklemek ve sonraki satıra geçmek. Diğer yöntem ise bir Not Defteri açın ve yukarıdaki kodları yazın yada kopyala yapıştır yapın. Dosya / Kaydet deyip Masaüstünü seçin ve Kayıt türü ayarını Tüm dosyalar yapın. Daha sonra dosyaya bir isim verin. Örneğin Reset.bat burada Reset dosya adı .bat dosya tipi oluyor. Yani bir isin verip sonuna .bat yazacaksınız. Daha sonra Kaydet deyin. Bu oluşan dosyayı masaüstünde bulup sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştıracaksınız ve bir siyah DOS ekranı açılacak. İşlemleri uygulayacak ve DOS ekranı kapanacak. Eğer bir onay vs. isterse yada bir işlemde çok uzun süre takılırsa ki 1 dk. sürecektir en uzun işlem bundan uzun sürerse bir tuşa basıp geçebilirsiniz. İlk boşluğa kadar olan kod kısmı interneti komple sıfırlayacak ve diğer kısım sistemdeki kalıntı dosyaları temizleyecek. İşlemlerden sonra DOS ekranı kapanacak ve siz sistemi yeniden başlatacaksınız. Sistem açıldığında biraz bekleyin yeniden ayarlamalar yapılacak otomatik olarak sonra internet gelecek. Tekrar deneyin sorun devam ediyor mu bakın.

KS

Resul Aykan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Tüm ağ ayarlarınızı sıfırlamak ve Cache dosyalarını silmek işe yarayabilir. İşlemler için aşağıdakileri uygulayın.
  • @echo off
  • netsh winsock reset
  • netsh winhttp reset proxy
  • netsh int ip reset a.txt
  • ipconfig /flushdns
  • ipconfig /registerdns
  • ipconfig /release
  • ipconfig /renew
  • netsh advfirewall reset
  • netsh int tcp set global autotuninglevel=normal
  • netsh interface tcp set heuristics disabled
  • del /s /f /q %userprofile%\Recent\*.*
  • del /s /f /q C:\Windows\Prefetch\*.*
  • del /s /f /q C:\Windows\Temp\*.*
  • del /s /f /q %userprofile%\appdata\local\temp\*.*
  • exit
2 yöntem ile bunları girebilirsiniz. Birincisi CMD yani Komut istemini yönetici olarak çalıştırıp ilk satır ve son satır hariç tek tek her satırı el ile yazıp her satır sonunda ENTER tuşuna basıp komutun tamamlanmasını beklemek ve sonraki satıra geçmek. Diğer yöntem ise bir Not Defteri açın ve yukarıdaki kodları yazın yada kopyala yapıştır yapın. Dosya / Kaydet deyip Masaüstünü seçin ve Kayıt türü ayarını Tüm dosyalar yapın. Daha sonra dosyaya bir isim verin. Örneğin Reset.bat burada Reset dosya adı .bat dosya tipi oluyor. Yani bir isin verip sonuna .bat yazacaksınız. Daha sonra Kaydet deyin. Bu oluşan dosyayı masaüstünde bulup sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştıracaksınız ve bir siyah DOS ekranı açılacak. İşlemleri uygulayacak ve DOS ekranı kapanacak. Eğer bir onay vs. isterse yada bir işlemde çok uzun süre takılırsa ki 1 dk. sürecektir en uzun işlem bundan uzun sürerse bir tuşa basıp geçebilirsiniz. İlk boşluğa kadar olan kod kısmı interneti komple sıfırlayacak ve diğer kısım sistemdeki kalıntı dosyaları temizleyecek. İşlemlerden sonra DOS ekranı kapanacak ve siz sistemi yeniden başlatacaksınız. Sistem açıldığında biraz bekleyin yeniden ayarlamalar yapılacak otomatik olarak sonra internet gelecek. Tekrar deneyin sorun devam ediyor mu bakın.

Hocam denedim fakat olmadı şöyle birşey denedim, bilgisayarın otomatik aldığı ipyi başka bir cihazda kullandım statik olarak(192.168.10.9) sonra bilgisayarda denedim bilgisayara bağlantı gelmedi. Ama telefondaki ip'yi tekrar dinamik ip'ye çevirdim bilgisayar otomatik olarak 192.168.10.9 ip'sini kendi üstüne koydu sorun gider dediğimde ise geçerli bir ip yapılandırması yok di yor sanırım DHCP ayarlarım bozuk ne yaptıysam olmadı başka ne ile çözebilirim?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Modem ayarlarınızı sıfırlayın. Sonra modem IP si ne ise o IP adresinden sonraki IP adresini bağlantı sorunu yaşadığınız cihaz verin ama bu sırada modeme ne kablo nede kablosuz hiçbir cihaz bağlı olmasın. Cihaz sabit IP 'yi başarılı olarak alırsa sorun kalmaz.

Sabit IP atamasında şunlara dikkat edin. Ne olarak bilmiyorsanız aşağıdaki yöntemi deneyin.

• Denetim Masası\Ağ ve Internet\Ağ Bağlantıları konumundan aktif ağ aygıtınızın özelliklerine girin.
  • Açılan pencerede Internet Protokolü Sürüm 4 seçiliyken tekrar Özellikler dediğinizde açılan pencereye şunları girin.
  • Aşağıdaki IP adresini kullan : 
  1. IP adresi : XXX.XXX.X.X (Modem IP adresiniz neyse ondan sonraki IP adresi olacak. Örnek olarak Modem IP adresi 192.168.1.1 ise siz buraya 192.168.1.2 adresini verin.)
  2. Alt ağ maskesi : 255.255.255.0
  3. Varsayılan ağ geçidi : XXX.XXX.X.X (Modem IP adresiniz neyse onu yazın.)
  • Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan : 
  1. Tercih edilen DNS sunucusu : XXX.XXX.X.X (Modem IP adresiniz neyse onu yazın.)
Tamam deyip ayarları onayladığınızda IP adresi başarılı bir şekilde alınması gerekiyor.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri