vga to hdmi kernel power hatasi

yusuf berke akkaya

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
öncelikle herkeze kolay gelsin . eski 2 tane mönitorüm var . daha önceden 1 mönitor kullaniyordum . iste vga donustürcüyle . sonra ikinci ekrani takmak istedim yeni dönüstürücü aldim . 2 mönitör actiktan sonra . 15 - 20 dakika sonra singal hatasi verip kapaniyo. olay görüntülecisiyle baktigimda power kernel hatasi oldugunu gördüm . ne yapmam gerekir ?
sistem ise 
ekran karti : rx 580 8 gb sapphire pulse
islemci : r5 2600
anakart : b450 sh2 rev .1 
güç kaynagi : 600 watt +80 bronze rampage

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Dönüştürücü sorunu ile 2 monitöre sinyal gönderiminde hata oluşuyor olabilir. 2 monitör tek tek çalışıyor ama birlikte çalışmıyorsa ya sorunun kaynağı ya budur yada ekran kartınızdan kaynaklı bir sorun olabilir. Bir ihtimal güç odaklıda sorun olabilir PSU kaynaklı. Öncelikle ekran kartınızı WHQL onaylı sürücü ile kullanın eğer zaten böyle ise kartın bir önceki sürümünü kurup deneyin. BIOS sürücünüzü eski ise güncellemesi varsa güncelleyin. Ekran kartında yada CPU da OC varsa işlemi geri alın. Bunlardan birisi bile sonuç vermezse sonrasında duruma bakarız.

KS

yusuf berke akkaya

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
öbürküleri denedim olmadi . WHQL sürücüsünü yüklerken ekran gitti geldi karincalandi , cizgi filan oldu sonra gitti.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Sistemi güvenli modda başlatın ve DDU yazılımı ile eski sürücünüzü silin ve tekrar kurulum yapın sistemi başlatıp.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Emin olmadan ürün önerisi yapmayı uygun görmüyorum. Boşa masraf yapabilirsiniz. Tamam PSU olarak iyi bir ürününüz yok ama emin olmak lazım. Başka bir PSU ile deneme şansınız varsa yazın yok böyle bir ihtimal derseniz bütçe belirtin yardımcı olayım.

KS

yusuf berke akkaya

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
malesef baska bir psu ile deneme sansim yok . bu arada ekran karti wattman hatasi verdi . bide 2 ekrani baglamadimda . ark ve pes 2020 gibi oyunlara girerken tekrarladı. bide ekran kartina markda stres testi yaptim 76 derece 100% kullanimda . kaldi %70 fan . ile ama kapanmadi. baska bi sıkıntısı var . bilemiyorum

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Ekran kartında da sorun olabilir kartı arızası çıkarsa paranızı PSU ya harcamış olursunuz. Dediğim gibi bileşenlerin başka sistemlerde yada sizin sistemde PSU ve GPU denenmesi gerek ki parçalarda sorun var mı anlayalım. Eğer PSU alacaksanız da bana bütçe vermeniz gerek.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Kaliteli bir ürün istiyorsan aşağıdakileri alabilirsin. Sistemin için fazlasıyla yeterli PSU modelleridir.

Kaliteye göre sıralarsam Zalman en iyi sonra FSP ve Aerocool 2. lik için yarışır.

KS

yusuf berke akkaya

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur abi yardimin icin tesekkürler . olay görüntüleyicisinde power kernelin (70368744177664),(2) kodlu hatasini gördüm . microsoftda yazdigimda 
"Bilgisayar Bilgisayara düzgün takılmayan donanım aygıtları nedeniyle rasgele yeniden başlatılır ve rasgele yeniden başlatmalara neden olabilir.

Aşağıdaki yöntemleri takip edin ve yardımcı olup olmadığına bakın.

Yöntem 1 : Otomatik yeniden başlatma seçeneğini devre dışı bırakın.
  1. Arama çubuğuna Gelişmiş sistem ayarlarını görüntüle yazın ve ardından Enter tuşuna basın.
  2. Başlangıç ve Kurtarma bölümünün altında Ayarlar'ı tıklayın .
  3. Sistem hatası altında , otomatik olarak yeniden başlat öğesinin yanındaki kutunun işaretini kaldırın ve Tamam'ı tıklayın.
  4. Bilgisayarı yeniden başlatın.
Yöntem 2 : Varsayılan Güç planını varsayılan ayarlara sıfırlayın ve geri yükleyin. Daha önce özelleştirilmiş güç planları kaldırılacaktı.
  1. Komut İstemi'ni Yönetici olarak açın .
  2. Aşağıdaki komut satırını kopyalayıp yapıştırın: powercfg –restoredefaultschemes
  3. Değişiklikleri uygulamak için cihazınızı yeniden başlatın.
" bir makale vardi 1-2 saattir stabil calisiyo bir sorun yok . olabilir diye ekranlar cakismamasi icin ne yapmam gerekir ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Güç yönetiminizde bir sorun var gibi duruyor çözüm önerileri zaten güç planlarının düzenlenmesi ve güç hatası olduğunda sistemin yeniden başlatılmasının engellenmesi üzerine. Yani yapabileceklerinizi yapmışsınız zaten ama sorunun etrafından dolaşmışsınız yani sorunun çözüldüğü yok aslında.

KS

yusuf berke akkaya

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
biosu gecen hafta güncelledimistim . sorun su ki biosdaki ayarlar sıfırlanmis . islemcinin core boost u normalde kapaliydi . cünkü voltaj düsük geliyordu ve ayni hatayi veriyordu .  overclock yapmistım . sorun gittmisti . simdi baktim ayarlar sıfırlanmış . dünden beri test ediyorum . core boost u kapattim . 3.9 da 1.34 voltajla 1 saatlik stabilite testtine soktum sorun cikmadi 1.34 voltaj iyi bir degermi ?

iste salak kafam o kadar inceledim . farketmemisim islemci bir degerin üzerine cikinca kapandigini . kusura bakmayin yordum sizide

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
CPU 'da bir değere geldiğinizde sistem kapanıyorsa o güç sorunudur %99 ihtimalle. Frekans olarak ne kadar yükseğe çıkarsa çektiği voltaj o kadar artar yani PSU sorunu olma ihtimaliniz hala var.

NOT : Voltaj değeri asla ama asla şu kadar verilmesi iyidir gibi bir yoruma açık değildir. Her anakart her işlemci aynı voltaj ve frekans değerlerinde aynı girdilere sahip olmaz. Aynı anakart ve işlemciye sahip bile olsanız aynı anda 2 işlemciye OC yapın aynı değerleri yakalayamayabilirsiniz. Bu yüzden 1.34V iyi bir değer mi sorunuza cevap veremiyorum. Şöyle karar verilir voltajın iyi bir değer olup olmadığına. İşlemci girilen frekans üzerinden örnek olarak 3.9 GHz için en düşük hangi voltaj ile performansta kayıp olmadan stabil çalışırsa o voltaj değeri idealdir o işlemci ve anakart için.

KS

yusuf berke akkaya

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
hocam kolay gelsin yarin psu alacagim ama kafama takildi . sorun islemciden de degilmis. occtden psu testi yaptim cpu ram ekran karti denedi ekran karti 74 derecede kapandi . sonra tekrar denedim ve gene 74 derecede kapandi . bunu 2 ekranı taktigimda yapiyo.

tek ekranla test yaptigimda 80 de bile kapanmadi . sorunu anlamadim

Sw9SCx.png

degerlerde böyle . 
2 ekrani bagladigimda ayni degerlede kapaniyo.

KS

yusuf berke akkaya

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
2 ekranda 74 derecedeyken ortalama 0.95v maksimum 1.11v civari bisey gördü . 
uzun yapamadigimdan 74 de kaldi . tek ekranda 78 civari sabitlendi . 10 dakikalik bir test yaptim . voltaj degerini tam hatirlamiyorum . ama yakindi bu egerlere

bu fotoraftaki ikinciden . durdurduktan sonra degerleri kaydetti .

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
HWMonitör ile W olarak harcadığı gücü kontrol edin far var mı bakın. Eğer fark varsa güç odaklıdır ki oda yine PSU sorunu işaretidir. Birde GPU BIOS sürümünüzü kontrol ettiniz mi belki kartınızda yazılımsal sorun vardır.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri